• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟

استفاده از کولر گازی مناسب‌ترین راه حل برای مبارزه با گرمای سخت و طاقت فرسای تابستان است که آسایش و راحتی تمام را برای افراد فراهم می‌آورد. البته برخی از کولرهای گازی کارکرد دو منظوره داشته و در فصل تابستان نیز برای گرم کردن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیکل خنک‌سازی کولر گازی، چرخه‌ای منظم را طی می‌کند که اجزای زیادی مانند کمپرسور، کندانسور، اپراتور، گاز مبرد و یک سری اجزای دیگر در آن دخیل هستند. هر یک از این اجزا در سیکل تبریدی نقشی مهم بر عهده داشته و با فعالیتی که بر گاز مبرد دارند موجب ایجاد سرمایش یا گرمایشی در محیط می‌شوند. چنانچه از جمله افرادی هستید که از کولر گازی استفاده می‌کنند، حتما با صحنه چکه کردن آب از آن مواجه شده‌اید و برای شما سوال شده که آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟

دلایل این امر را با هم در زیر بررسی می‌کنیم. آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟

آبی که از کولر گازی می‌چکد از کجا می‌آید؟کارکرد کولر گازی و فرایند رطوبت‌گیری در آن چگونه است؟آبی که از کولر گازی خارج می‌شود به چه مقدار است؟آیا می‌توان آب خارج شده از کولر گازی را استفاده نمود؟جمع‌بندی

آبی که از کولر گازی می‌چکد از کجا می‌آید؟

خیلی از کاربران سوال کرده بودند، آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟ اصلا این آب از کجا می‌آید؟ امروز در این مقاله از سایت بانه ویترین قصد داریم ابهامات ذهن شما در این مورد را برطرف نماییم. یکی از مهمترین مزیت‌هایی که کولر گازی دارد، این است که مانع از افزایش رطوبت در محیط می‌شود و آن را در اندازه استاندارد حفظ می‌کند. رطوبت اضافی که در هوا وجود دارد باعث بروز بیماری‌هایی مانند رماتیسم و حتی تعریق زیاد می‌شود. همچنین این رطوبت اضافی موجب تخریب محیط و فرسایش لوازم موجود در آن نیز خواهد شد. کولرهای گازی دارای قابلیت رطوبت‌زدایی هستند که به موجب فعالیت آن، رطوبت محیط در حد ایده‌آل و استاندارد حفظ خواهد شد. بنابراین به این نتیجه می‌رسیم که قابلیت رطوبت‌گیری کولر گازی، منشا آب به وجود آمده در کولر گازی است.

آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟

کارکرد کولر گازی و فرایند رطوبت‌گیری در آن چگونه است؟

عملکرد کولر گازی به این شکل است که مکانیزم فشرده‌سازی گاز مبرد درون کمپرسور با مکش گاز از اپراتور به داخل کمپرسور، آغاز می‌شود. بعد از متراکم سازی و افزایش فشار مبرد، گاز وارد کندانسور شده و گرمایی که در کمپرسور بر اثر فشرده‌سازی به دست آورده را از دست خواهد داد و به حالت مایع مبرد درمی‌آید. مایع مبرد از شیر انبساط عبور کرده و با فشار آن پایین می‌آید در نهایت دو فازی شده و به داخل اپراتور راه می‌یابد. این مایع که دمای پایینی دارد، هوای گرمی که از طریق فن‌ها به داخل اپراتور کشیده شده را خنک می‌کند و خود با جذب گرما دوباره تبخیر شده و به حالت گازی بازمی‌گردد.

اکنون لوله‌های داخلی اپراتور که دمایی پایین داشته و سرد هستند، رطوبت موجود در هوای محیط را به خود جذب می‌کنند. این رطوبت با برخورد به لوله‌های سرد اپراتور، تقطیر شده و به صورت آب روی لوله‌ها جمع می‌شوند. این فرایند را رطوبت‌زدایی کولر گازی می‌نامند. آبی که طی فرایند رطوبت‌زدایی روی لوله‌های اپراتور جمع شده از طریق مسیری که در بخش زیرین پنل دستگاه فراهم آمده از دستگاه خارج می‌شود.

آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟

آبی که از کولر گازی خارج می‌شود به چه مقدار است؟

برای خیلی از مردم سوال است که آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟ و میزان این آب خروجی به چه اندازه‌ای است؟ باید گفت که میزان آبی که از کولر گازی خارج خواهد شد تحت تاثیر عواملی مختلف قرار دارد و شرایط محیطی نیز در مقدار آن تاثیر دارند. همان طور که به آن اشاره کردیم منشا آبی که از کولر خارج می‌شود، رطوبت محیط است که توسط دستگاه جذب می‌شود. بنابراین در شرایطی که رطوبت موجود در هوای محیط بیشتر باشد به طبعیت از آن مقدار آب خروجی از کولر گازی نیز بیشتر خواهد بود. زیرا دستگاه رطوبت بیشتری را به خود جذب می‌کند.

عوامل زیادی در افزایش رطوبت محیط دخیل هستند که از میان‌ آن‌ها می‌توان به پخت و پز در آشپزخانه یا بخار وارد شده به محیط در اثر باز نگه‌داشتن در حمام یا جوش آمدن سماور اشاره کرد. هر یک از این عوامل باعث می‌شوند رطوبت محیط بیشتر شده و در نتیجه رطوبت بیشتری در سیکل تبریدی به دستگاه جذب شود و در نهایت از طریق شلنگ تخلیه کولر گازی به بیرون انتقال یابد.

آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟

چرا از کولر گازی آب چکه می‌کند؟

همان گونه که در بالا به آن اشاره شد آب جذب شده ناشی از رطوبت محیط توسط کولر گازی از طریق شلنگ مخصوصی که در زیر پنل دستگاه برای تخلیه آن تعبیه شده به بیرون از کولر گازی منتقل می‌شود. گاهی اوقات پیش می‌آید که آب از دستگاه چکه کرده و قطره قطره در محیط داخلی ساختمان به زمین می‌ریزد. زمانی که با این صحنه مواجه شدید، بدانید که امکان دارد کولر گازی شما دچار مشکلی فنی شده باشد در ادامه مشکلاتی را که ممکن است موجب بروز چنین حالتی شوند را بررسی خواهیم کرد.

 
  • بروز انسداد در سینی تخلیه ناودانی

مسیر لوله تخلیه آب و سینی ناودانی دستگاه ممکن است به دلایل مختلفی مسدود شود. مثلا انباشته شدن گرد و غبار یا لجن مسیر خروج آب را مسدود کرده و باعث سر ریز شدن آب از لوله ناودانی کولر گازی خواهند شد در این حالت آب از دستگاه بیرون ریخته و چکه می‌کند. اگر دستگاه چنین مشکلی پیدا کرد، لوله خروجی آب را در بخش پشتی پنل بیابید و با استفاده از سیخ یا وسیله‌ای که باریک و بلند باشد، گرفتگی لوله تخلیه آب را بر طرف نمایید.

جلوگیری از چکه کردن آب کولر گازی
  •  شکسته شدن ناودانی یا ترک خوردن آن

عواملی متفاوت از جمله وارد آمدن فشار یا فرسایش و پوسیدگی موجب ترک خوردن ناودانی خواهند شد. ایجاد ترک در ناودانی سبب می‌شود لوله نشتی پیدا کند و آب از آن چکه کند. جهت رفع این مشکل باید از تعمیرکار کمک بگیرید تا ناودانی معیوب را با ناودانی نو جایگزین نماید.

 
  • نصب غلط و اشتباه لوله درین

بعضی از کاربران سر لوله تخلیه آب از کولر گازی را درون سطل قرار می‌دهند که با هر بار پر شدن سطل، دستگاه دیگر قادر به تخلیه آب نخواهد بود. چنانچه سطلی که سر لوله در آن قرار گرفته از آب پر شود، آب حاصل از جذب رطوبت به داخل دستگاه باز می‌گردد و در نتیجه آن آب از دستگاه چکه خواهد کرد. همچنین ممکن است لوله درین تا خورده و به موجب آن، آب در کولر گازی بالا آمده و در نهایت از آن چکه کند. دقت داشته باشید که لوله درین باید شیب مناسبی داشته باشد در غیر این صورت آب را به بیرون از دستگاه انتقال نمی‌دهد و باعث آبریزی از آن خواهد شد.

 
  • کم شدن گاز در کولر گازی

یکی دیگر از عواملی که باعث چکه کردن آب از کولر گازی می‌شود، افت گاز در دستگاه است. زیرا با کاهش گاز درون دستگاه، سیکل تبریدی آن مختل خواهد شد و این امر منجر به یخ‌زدگی فن‌های اپراتور می‌شود. بنابراین هنگامی که کولر گازی را خاموش می‌کنید، یخ‌ فن‌ها آب شده و به داخل ناودانی می‌ریزد در نتیجه این امر آب از دستگاه خارج نشده و در نهایت از آن سر ریز خواهد شد.

دلیل چکه کردن آب از داخل کولر گازی
  • عدم عایق بندی لوله‌ها در کولر گازی

لوله‌های که در زیر پنل داخلی کولر گازی جای دارند، سرد می‌شوند. این امر موجب می‌شود لوله‌ها دچار یخ‌زدگی شوند و در نهایت آسیب ببینند به همین خاطر رطوبت موجود در هوای محیط از کولر گازی چکه خواهد کرد. بنابراین برای پیشگیری از بروز این مشکل، لازم است لوله‌ها را عایق بندی کرد.

 
  • انسداد فیلتر هوای به کار رفته در کولر گازی

کولرهای گازی به منظور تصفیه‌ کردن هوای محیط به فیلترهایی مجهز شده‌اند که هوای ورودی به داخل اپراتور ابتدا از آن‌ها عبور می‌کند. اگر این فیلترها در اثر کثیفی مسدود شوند، گردش هوا داخل دستگاه مختل خواهد شد در نتیجه این امر هوا یخ می‌زند. هوای یخ زده بعد از خاموش شدن کولر گازی شروع به آب شدن کرده و به داخل فیلتر می‌ریزد و از کولر گازی سرازیر خواهد شد.

 
  • بروز نقص در پمپ تخلیه دستگاه

یکی از اجزای سازنده کولر گازی، پمپ تخلیه آن است که جهت پیشگیری از نشتی آب در کولر گازی تعبیه شده است. امکان دارد پمپ تخلیه دستگاه بر اثر انباشته شدن گرد و غبار یا کارکرد زیاد و طولانی مدت، آسیب ببیند و خراب شود. آسیب‌دیدگی یا مختل شدن کار پمپ تخلیه باعث چکه کردن آب از کولر گازی خواهد شد.

راه حل تخلیه نشدن آب کولر گازی

آیا می‌توان آب خارج شده از کولر گازی را استفاده نمود؟

بعد از رسیدن به جواب، آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟ این سوال برای شما پیش می‌آید که می‌توان آب خروجی از کولر گازی را استفاده کرد؟ آبی که از کولر گازی خارج می‌شود اصلا قابل آشامیدن نیست. اما با این حال بهتر است که آن را دور نریزید زیرا می‌تواند برای برخی از کارها از این آب استفاده بهینه بکنید. این آب برای استفاده در اتوهای خانگی و اتو کردن لباس‌ها مناسب‌ترین گزینه است. زیرا دیگر لازم نیست از مسدود شدن سوراخ‌های کف اتو به علت رسوب‌گذاری آب نگران باشید. چون آبی که از کولر گازی خارج می‌شود به هیچ عنوان در اتو رسوب‌گذاری نخواهد داشت.

راهنمای جلوگیری از چکه کرد اب کولر گازی

جمع‌بندی

یکی از محصولات خانگی که امروزه بیشتر از گذشته مورد توجه اقشار مختلف جامعه قرار گرفته کولر گازی است. این محصول کارایی بسیار زیادی دارد و علاوه بر خنک‌سازی و گرم‌سازی محیط قادر به رطوبت‌زدایی و فیلتراسیون هوا نیز است به همین دلیل قیمت خرید کولر گازی، مقداری بیشتر از سایر سیستم‌های سرمایشی است. برای بیشتر شما سوال شده بود که آبی که از کولر گازی خارج می‌شود چیست؟ همان طور که می‌دانید کولر گازی قابلیت رطوبت‌زدایی دارد. هوای محیط همواره مقداری رطوبت دارد که تجاوز آن از حد استاندارد باعث بروز یک سری مشکلات هم برای افراد خانواده و هم برای اشیاء خانه خواهد شد.

بنابراین کولر گازی با جذب رطوبت هوا مانع از بروز مشکلات ناشی از آن خواهد شد. رطوبتی که از هوا گرفته می‌شود به صورت آب در کولر گازی جمع شده و از طریق شلنگ تخلیه آن که لوله درین نامیده می‌شود به بیرون انتقال می‌یابد. گاهی ممکن است به موجب برخی از عوامل و بروز یک سری مشکلات آب جمع شده ناشی از جذب رطوبت محیط از کولر گازی سرازیر شده و از آن چکه کند. بنابراین با بررسی عواملی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، می‌توانید مشکل پیش آمده را برطرف نمایید.

چرا از کولر گازی آب چکه می‌کند؟

به دلایلی مانند بروز انسداد در سینی تخلیه ناودانی، شکسته شدن ناودانی یا ترک خوردن آن، نصب غلط و اشتباه لوله درین،کم شدن گاز در کولر گازی، عدم عایق بندی لوله‌ها در کولر گازی، انسداد فیلتر هوای به کار رفته در کولر گازی و بروز نقص در پمپ تخلیه دستگاه و... این اتفاق رخ می‌دهد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس
مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس کولرهای گازی یکی از برجسته ترین محصولاتی هستند که در دهه جدید مخاطب‌های زیادی را به خود جذب می‌نمایند. این کولرها با وجود قابلیت‌های بی‌نظیری که دارند، روز به روز  سبب افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان می‌شوند. سیستم‌های...

اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟
اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

اگر کولر گازی روشن نشود احتمالا شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود مواجه شده اید. این امر در روز های گرم تابستان می تواند بسیار اذیت کننده و مشکل ساز باشد. کولر گازی ها به دلیل عملکرد پیوسته و طولانی مدتی که...

اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟
اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

اگر کولر گازی آب بدهد  کولر گازی ها  نقش بسیار مهمی را در تنظیم دمای محیط ایفا می کنند. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از این دستگاه ها برای متعادل کردن دمای منزل و سایر محیط ها بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده مداوم از...

مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس
مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس

بررسی و مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس کولر گازی ایوولی و جی پلاس دو برند معروف با ویژگی‌های متفاوت هستند. ایوولی با فناوری‌های پیشرفته مانند اینورتر و کم مصرفی انرژی معروف است، در حالی که جی پلاس با کیفیت ساخت بالا و عملکرد...

آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده
آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده

روش نصب کولر گازی ایستاده آیا نصب کولر گازی ایستاده پیچیده است؟ اینکه چه ابزارهایی باید آماده شوند، سوالاتی هستند که بسیاری از مشتریان به آن علاقه دارند. در مقاله زیر کارشناسان بانه ویترین می‌خواهند دستورالعمل نصب کولر گازی استاندارد ایستاده را ارائه دهند. ما...

آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل
آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل

آموزش نصب کولر گازی پرتابل سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل محبوب ترین راه‌حل در تابستان 2020 هستند. با طراحی جمع و جور و راحت، نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به استخدام برق مانند سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار ساده است. بانه ویترین دستورالعمل‌های دقیقی را...

مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت
مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت

مقایسه کولرگازی پرتابل و اسپلیت در دنیای امروزی، با توسعه فناوری‌های سرمایشی، گزینه‌های متعددی برای تأمین آسایش حرارتی در منازل، دفاتر و فضاهای تجاری وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی اسپلیت است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش