• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
بررسی علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی: کارکرد کولرهای گازی بر پایه سیکل تبرید تراکمی بوده و به این وسیله هوای خنک را تولید کرده و در محیط انتشار خواهند داد. چهار جزء اصلی کمپرسور و کندانسور و اپراتور و شیر انبساط در کولر گازی چرخه سیکل تبریدی تراکمی را مدام و به صورت مرتب تکرار خواهند کرد. این تکرار و دوام چرخه است که موجب فراهم آمدن محیطی خنک و مطلوب برای کاربران خواهد شد. گاز مبرد سرد طی فرآیند سیکل تبرید تراکمی با عبور از اپراتور یونیت داخلی موجب خنک شدن هوای محیط می‌شود. دقیق‌تر که بیان کنیم وقتی دمای گاز مبرد در کمپرسور و کندانسور بسیار پایین آمد، با عبور از شیر انبساط به سمت اپراتور راهی شده و در آن جا هوای گرم محیط را که مکیده شده، خنک می‌کند.

اپراتور هوای محیط را که اکنون سرد بوده و دمای پایینی دارد با قدرت به سمت بیرون پرتاب می‌کند. در این مقاله از سایت بانه ویترین درباره علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی صحبت خواهیم کرد.

بررسی علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

پرتاب باد در کولر گازی بر عهده کدام بخش است؟فیلتر هوای کثیف موثر در کاهش پرتاب بادیخ‌زدگی کویل‌ها موثر در کاهش پرتاب بادنشتی لوله‌ها موثر در کاهش پرتاب بادبروز مشکل و نقص بلوور فن موثر در کاهش پرتاب بادنوسانات برق موثر در کاهش پرتاب بادنقص برد الکترونیکی موثر در کاهش پرتاب بادنتیجه‌گیری

پرتاب باد در کولر گازی بر عهده کدام بخش است؟

فن بلوور یکی از قطعات مکانیکی است که در کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در فرآیند متعادل‌سازی دمای محیط نقش دارد. طراحی که برای فن بلوور صورت گرفته به آن ظاهری استوانه‌ای شکل بخشیده که قابلیت چرخش مدور دارد. فن بلور وظیفه به جریان درآوردن سرما یا گرمای تولید شده دستگاه را در محیط به عهده دارد و این کار را از طریق چرخش مدور خود و پرتاب قدرتمند باد سرد یا گرم را انجام می‌دهد. لازم به ذکر است که بروز هرگونه نقصی در فن کولر گازی، مانع از تولید باد لازم برای سردسازی و گرم‌سازی محیط می‌شود که به زبان عامیانه گفته می‌شود، کولر گازی پرتاب باد نامناسب و کم دارد.

در ادامه این مطلب علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی را بررسی خواهیم کرد. البته کم شدن پرتاب باد بستگی به عوامل زیادی دارد که در این جا تنها عوامل موثر مهم و شایع را به شما معرفی می‌کنیم.

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

فیلتر هوای کثیف موثر در کاهش پرتاب باد

یکی از شایع‌ترین عواملی که در کاهش پرتاب باد کولر گازی موثر است، کثیف بودن فیلتر هوای موجود در پنل داخلی آن است. کثیفی فیلتر هوا، به عنوان اصلی‎‌ترین علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی شناخته شده است. زیرا هوای محیط که برای تبادل دما به داخل اپراتور کشیده می‌شود، ابتدا باید از فیلتر هوا عبور کند پس در صورتی که فیلتر هوا کثیف باشد، راه عبور هوا را مسدود کرده و هوای محیط با سرعت کمی به کنار لوله‌های خنک‌کننده خواهد رسید. در نتیجه قدرت پرتاب باد دستگاه نیز کمتر خواهد شد. بنابراین اولین اقدامی که زمان کم شدن پرتاب باد کولر گازی باید انجام دهید، شستشوی فیلترهای هوایی است که در آن به کار رفته‌اند.

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

یخ‌زدگی کویل‌ها موثر در کاهش پرتاب باد

یکی دیگر از دلایلی که در کاهش پرتاب باد کولر گازی موثر است، ایجاد برفک در لوله‌ها و کویل‌های اپراتور است. زمانی که هوا از بین لوله‌ها و کویل‌های اپراتور عبور می‌کند، سرد شده و دمای محیط را خنک می‌کند. بلوور فن از طریق چرخش خود هوا را به جریان در خواهد آورد. اگر لوله‌ها و کویل‌های اپراتور دچار یخ‌زدگی شوند سرعت جریان و انتشار هوا و در نتیجه پرتاب باد توسط بلوور فن کاهش می‌یابد. نشتی گاز مبرد و انباشته شدن گرد و خاک روی کویل‌ها و همچنین انسداد دریچه‌ها از عواملی هستند که باعث یخ‌زدگی کویل‌ها خواهند شد. برای رفع این علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی، با تنظیم و قرار دادن فن ترموستات روی حالت ON، برفک‌ها و یخ‌ها را آب کرده و به این ترتیب پرتاب باد کولر گازی را دوباره قدرت ببخشید.

نشتی لوله‌ها موثر در کاهش پرتاب باد

وظیفه انتقال هوای سرد یا گرم به محیط ساختمان در کولر گازی بر عهده لوله‌های آن است. این لوله‌ها ممکن است مسدود شده یا نشتی داشته باشند. انسداد و نشتی این لوله‌ها در عملکرد و کارکرد کولر گازی اختلال ایجاد می‌کند. این اختلال به وجود آمده مانع از پرتاب باد پر قدرت خواهد شد. علاوه بر این نشتی لوله‌های کولر گازی مشکلات بزرگتری نیز به دنبال خواهد داشت. بنابراین در چنین شرایطی هر چه سریع‌تر به رفع آن اقدام نمایید. می‌توانید از طریق بررسی لوله‌ها و رفع نشتی آن‌ها این علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی را برطرف کنید.

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

بروز مشکل و نقص بلوور فن موثر در کاهش پرتاب باد

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، کار بلوور فن، پرتاب باد و انتشار آن در محیط است. بنابراین آسیب دیدگی و خراب شدن بلوور فن اصلی‌ترین علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی است. زمانی که احساس کردید پرتاب باد کولر گازی کاهش یافته است حتما بلوور فن آن را بررسی کنید و از معیوب بودن یا سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. بلوور فن با استفاده از قدرت چرخشی خود باد سرد یا گرم تولید شده را به فضای داخلی محیط انتشار خواهد داد. در نتیجه معیوب بودن آن در این کار اختلال ایجاد کرده و پرتاب باد کم خواهد شد.

دلیل کم شدن باد کولر گازی

نوسانات برق موثر در کاهش پرتاب باد

زمانی که برق نوسان داشته باشد، کمپرسور کولر گازی بیشترین تاثیر را از آن خواهد گرفت و در نتیجه عملکرد کمپرسور مختل شده و کارایی آن کاهش می‌یابد. چون بیشترین وظیفه در سیکل تبریدی تراکمی بر عهده کمپرسور است، پس کاهش کارایی آن کلیه سیستم کولر گازی را تحت تاثیر قرار داده و روند سیکل تبرید را کند خواهد کرد. بنابراین باعث کم شدن قدرت پرتاب باد دستگاه نیز خواهد شد. پس می‌توان از نوسانات برق به عنوان علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی نام برد.

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی چیست

نقص برد الکترونیکی موثر در کاهش پرتاب باد

چنانچه در برد الکترونیکی کولر گازی خللی ایجاد شود، پرتاب باد دستگاه نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. یعنی نقص و مشکل برد الکترونیکی می‌تواند علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی باشد. برد الکترونیکی که در کولر گازی به کار می‌رود، نقش فرمان دهنده در سیستم را بر عهده دارد. به عبارتی دیگر کلیه فعالیت‌های دستگاه از طریق فرمان‌های صادره از برد الکترونیکی آن کنترل و تنظیم می‌شوند. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هر مشکل و نقصی برای برد الکترونیکی کولر گازی پیش آید به طور مستقیم روی سرعت و دور بلوور فن تاثیر گذاشته و دور آن را کند کرده و سرعت بلوور فن را پایین می‌آورد. کاهش دور بلوور فن مساوی با کاهش قدرت پرتاب باد خواهد بود.

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

نتیجه‌گیری

کولر گازی به منظور سردسازی و گرم‌سا‌زی محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. فرآیند گرمایشی و سرمایشی آن بر عهده بخش‌های مختلف و اجزای تشکیل دهنده آن است. سرما و گرمایی که در کولر گازی تولید می‎‌شود برای گرم کردن و سرد کردن محیط باید به آن بازگردانده شود. این کار توسط موتور بلوور فن کولر گازی صورت می‌پذیرد. هر میزان که قدرت پرتاب باد بلوور فن بیشتر باشد، بازدهی و راندمان دستگاه نیز موثر از آن افزایش خواهد یافت. زیرا به موجب انتشار و پرتاب باد بلوور فن در محیط امکان خنک‌سازی و گرم‌سازی یکسان محیط فراهم می‌شود. ممکن است به علت‌های مختلفی سرعت پرتاب باد کولر گازی کم شود که در این مقاله به بررسی برخی از آن‌ها پرداختیم.

برای اینکه بتوانید از هوایی مطلوب و ایده‌آل در محیط لذت ببرید، بهتر است زمانی که قدرت پرتاب باد کولر گازی پایین بود با بررسی و رفع علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی، عملکرد دستگاه را بهبود ببخشید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مزایا و معایب کولر گازی و کولر آبی
مزایا و معایب کولر گازی و کولر آبی

وقتی فصل تابستان فرا می رسد، همه ما می خواهیم به جایی پناه ببریم که خنک و راحت باشد. کولرهای آبی و گازی، به همین منظور تولید شده اند. شما می توانید با استفاده از این دو محصول، خانه خود را به مکانی خنک و...

تفاوت ها و مزایای کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر
تفاوت ها و مزایای کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر

 تهویه مطبوع موضوعی است که همیشه از اهمیت زیادی برخوردار است و همه افراد دوست دارند که در فصول گرم سال با کمترین هزینه خانه خود را خنک کنند. سیستم های تهویه مطبوع به دو نوع اینورتر و غیر اینورتر تقسیم می شوند که هر...

آشنایی با کد خطای کولر گازی جنرال
آشنایی با کد خطای کولر گازی جنرال

کولرهای گازی با قابلیت گرمادهی و سرمادهی از جمله موثرترین و کارآمدترین سیستم‎های تهویه مطبوع هستند. این محصولات مجموعه‌ی گسترده‌ای از انواع قطعات مکانیکی و الکترونیکی بوده که در همکاری با هم با روند منظم و حساب شده سیکل تبریدی دستگاه را پیش می‌برند. به...

بررسی کامل علت تخلیه نشدن آب کولر گازی
بررسی کامل علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

یکی از مهمترین قابلیت‌های کولر گازی، جذب رطوبت محیط است. کولرهای گازی به سیستم رطوبت‌زدایی محیط مجهز هستند که از طریق جمع‌آوری رطوبت به صورت آب روی کویل‌های اپراتور، رطوبت محیط را در حد استاندارد حفظ می‌کنند. آب جمع شده ناشی از جذب رطوبت هوا...

آشنایی با کد خطای کولر گازی سامسونگ
آشنایی با کد خطای کولر گازی سامسونگ

زمانی که کولر گازی سامسونگ در هر یک از بخش‌های خود نقصی را مشاهده کند، ارور خواهد داد. مانند واکنش بدن که در هنگام آسیب دیدن بخشی از بدن، واکنش درد خواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت که کولر گازی سامسونگ با زبان خود به کاربر...

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی
آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

کولرهای گازی محبوب‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که به منظور سرمایش و گرمایش در تمام طول سال استفاده می‌شوند. کارکرد دقیق و راندمان کاری بالای کولر گازی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. یکی از عوامل موثر در کارکرد عالی کولر گازی، تمیزی یونیت داخلی...

آشنایی با کد خطای کولر گازی گری
آشنایی با کد خطای کولر گازی گری

دوستان عزیز و همراه سایت بانه ویترین سلام، امروز با مقاله‌ آموزشی دیگری در خدمت شما هستیم. ما در مقاله امروز قصد داریم درباره کد خطای کولر گازی گری، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. عیب‌یابی و رفع مشکلات کولر گازی اغلب اوقات...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش