• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی؟

فکر می‌کنید کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی؟ خوب طبیعتا اول می‌گویید روتاری یا پیستونی چیست؟ روتاری و پیستونی از انواع کمپرسورهایی هستند که در کولر گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تفاوتی که این دو کمپرسور با هم دارند سبب ایجاد تفاوت بین کولرهای گازی می‌شود. امروز در این مقاله از سایت بانه ویترین به معرفی این دو کمپرسور که به عنوان پمپ بادی شناخته می‌شوند، می‌پردازیم و با بررسی تفاوتی که با هم دارند مشخص می‌کنیم کولر گازی روتاری( موتور سبک) بهتره یا کولر گازی پیستونی( موتور سنگین).

البته لازم به ذکر است که تنها کمپرسورهای روتاری و پیستونی، پمپ باد قلمداد نمی‌شوند. بلکه پمپ باد انواع مختلفی دارد که از نظر عملکرد و اندازه یا شرایط محیطی که توان فعالیت در آن را دارند و یک سری مولفه‌های دیگر با یکدیگر متفاوت هستند. پمپ باد به دستگاهی گفته می‌شود که در صنایع مختلف برای فشرده‌سازی انواع گاز از آن‌ها استفاده می‌شود.

 بهترین موتور کولر گازی

کمپرسور چیست؟هر آنچه که لازم است در مورد کمپرسور پیستونی بدانید!کمپرسور روتاری چیست؟کمپرسور پیستونی چه مزایا و معایبی دارد؟مزایا و معایب کمپرسور روتاریکولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی؟جمع‌بندی

کمپرسور چیست؟

قبل از هر چیز لازم است بدانیم کمپرسور چیست؟ کمپرسور یک نوع متراکم‌کننده مکانیکی است که وظیفه آن کاهش حجم هوا و فشرده کردن آن است. کمپرسور با مصرف انرژی الکتریکی از منبع تغذیه، نیروی مکانیکی تولید کرده و هوایی با حجم زیاد را به درون محفظه خود می‌کشد. بعد از ورود هوا به درون کمپرسور، قطعات به کار رفته در آن شروع به فعالیت کرده  و طی سیکل کاری مشخص و برنامه‌ریزی شده، هوا را فشرده می‌کند. در اثر این فشرده‌سازی، حجم هوا کاهش می‌یابد و در عوض، فشار آن بیشتر شده و دمای هوا نیز بالا می‌رود.

اکنون گازی پرفشار و گرم نتیجه خروجی از کمپرسور می‌شود که برای صنایع گوناگون، کاربردهای متفاوت دارد از این گاز پرفشار و گرم در کولر گازی به منظور ایجاد سرمایش یا گرمایش برای محیط استفاده می‌شود. البته قبل از استفاده برای سرمایش و گرمایش لازم است طی ادامه مراحل در دستگاه، هوا خنک شود. کمپرسورها در انواع مختلفی طراحی و ساخته می‌شوند که از یکدیگر متفاوت هستند. کمپرسورهایی که برای کولرهای گازی استفاده می‌شوند بر سه نوع پیستونی روتاری و اسکرول هستند. در ادامه به بررسی کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی، می‌پردازیم.

بهترین نوع موتور کولر گازی

هر آنچه که لازم است در مورد کمپرسور پیستونی بدانید!

کمپرسور پیستونی از جمله موتورهای رایج برای کولرهای گازی است که قابلیت خنک‌کنندگی دارد. موتور پیستونی متشکل از اجزای متعددی است که هر یک وظیفه مختص به خود را در سیکل تبرید بر عهده دارند اما در این میان پیستون و سیلندر دو قطعه اصلی در این کمپرسور هستند که بیشترین مسئولیت را در سیکل تبرید بر عهده دارند. کمپرسور عملکردی مشابه به موتور خودرو دارد. هنگامی که پیستون کمپرسور رو به پایین حرکت می‌کند، گاز مبرد به درون سیلندر مکیده می‌شود و وقتی پیستون به بالا برمی‌گردد، شیر ورودی کمپرسور بسته می‌شود. میلنگ حرکت رفت و برگشتی پیستون را سبب می‌شود با انجام این رفت و برگشت پیستون، گاز مبرد فشرده می‌شود و به بیرون انتقال می‌یابد. تکرار این رفت و برگشت‌ها با ایجاد خلاء در قسمت دیگر سیلندر، گاز مبرد را به داخل سیلندر می‌کشد. کمپرسور پیستونی دو نوع تک مرحله‌ای و دو مرحله‌ای دارد.

کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی
  1. کمپرسور پیستونی تک مرحله‌ای به عنوان رایج‌ترین کمپرسور برای مصارف خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع از کمپرسور در هر بار حرکت رفت و برگشت پیستون مقداری از مبرد را به درون سیلندر مکیده و آن را فشرده کرده و در نهایت به خارج از سیلندر انتقال می‌دهد.
  2. کمپرسور پیستونی دو مرحله‌ای، سیکل تبرید را به وسیله دو پیستون به انجام می‌رساند. پیستون اول گاز مبرد را فشرده کرده و به وسیله سوپاپ اطمینان، فشار را به پیستون دوم وارد کرده و آن را به مخزن انتقال می‌دهد. این نوع از کمپرسورهای پیستونی را به موجب تحمل زیادی که برای حجم بسیار زیاد هوا دارند برای استفاده‌های تجاری، برمی‌گزینند.
کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی

کمپرسور روتاری چیست؟

دسته دوم کمپرسورهایی که برای کولرهای گازی استفاده می‌شوند از نوع روتاری هستند. کمپرسور روتاری مکانیزم جابجایی مثبت از نوع چرخشی دارد. برای مکان‌هایی که حجم فشار هوا بالا است از کمپرسور روتاری به جای کمپرسور پیستونی برای کولر گازی بهره گرفته می‌شود. کمپرسور روتاری دارای دو تیغه غلتک‌وار با قابلیت چرخش 360 درجه‌ای است که فرآیند مکش گاز مبرد به درون سیلندر و فشرده‌سازی آن را بر عهده دارند. تیغه‌های کمپرسور با چرخش خود مبرد را به درون سیلندر می‌مکند. گاز مبرد درون سیلندر با پره‌های تیغه‌ها برخورد دارد و در اثر این برخورد با فشار زیاد به سمت لوله‌های خروجی فرستاده می‌شود. مهمترین برتری کمپرسور روتاری بر پیستونی، کم مصرف بودن آن نسبت به نوع پیستونی است.

کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی

کمپرسور پیستونی چه مزایا و معایبی دارد؟

کمپرسور پیستونی بهترین عملکرد را در فشار بالا دارد. همچنین کارایی مطلوبی داشته و راندمان آن رضایت بخش است. چون کمپرسور پیستونی رواج زیادی دارد و قدمت آن بیشتر است پس تعمیر و نگهداری از آن آسان‌تر و کم خرج‌تر است. همچنین تنوع ظرفیت این کمپرسور بسیار بالا است. ناگفته نماند که توان سرمایشی این کمپرسور بسیار بالا است. این موارد مزیت‌های کمپرسور پیستونی بودند که همه در عملکرد کلی کولر گازی نقشی مفید دارند.

البته در مقابل مزیت‌های هر دستگاه، تعدادی معایب نیز به چشم می‌خورند. یکی از معایب کمپرسور پیستونی ساختار داخلی پیچیده آن است. همچنین لرزش این کمپرسور در هنگام فعالیت نیز از معایب آن به شمار می‌آید. کمپرسور پیستونی ابعاد بزرگی دارد و وزن آن نیز زیاد است بنابراین کولرهای گازی با این کمپرسور سنگین‌تر هستند. نشت مبرد بین سیلندر و پیستون در این کمپرسور موجب افت بازدهی در آن می‌شود. کمپرسور پیستونی سر و صدای زیادی تولید می‌کند.

کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی

مزایا و معایب کمپرسور روتاری

مزیت‌های کمپرسور روتاری را می‌توان این چنین نام برد: طراحی داخلی کمپرسور روتاری نسبت به سایر کمپرسورها، ساده‌تر است و قطعات اضافی پر سر و صدا در ساخت این کمپرسور حذف شده‌اند از این رو سر و صدای ناشی از فعالیت این کمپرسور بسیار کم است. همچنین به موجب این طراحی ساده و بهره‌گیری از قطعات متحرک کمتر، اصطکاک درون کمپرسور کم‌تر شده است. کمپرسور روتاری نصب آسان‌تری دارد و قیمت آن در مقایسه با سایر کمپرسور‌ها پایین‌تر است. عملکرد این کمپرسور بهینه بوده و راندمان کاری بالا دارد. یکی از عیب‌های کمپرسور روتاری طول عمر کوتاه آن است. همچنین در مقابل آلودگی مقاومت نداشته و چنانچه کثیف شود، عملکرد آن مختل خواهد شد.

موتور روتاری اینورتر

کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی؟

کولرهای گازی به موجب برخورداری از کمپرسورهای متفاوت در عملکرد و میزان بازدهی با هم متفاوت هستند. اما به طور حتم نمی‌توان گفت که کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی؟ چرا که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های مختص به خود را دارند که این ویژگی‌ها مزیت‌هایی برای کولر گازی به همراه دارند. قدرت کمپرسور پیستونی در فشرده‌سازی مبرد بیشتر است اما در عوض کمپرسور روتاری اتلاف انرژی ندارد. البته به طور کلی کولر گازی روتاری عملکردی مطلوب دارد. زیرا کمپرسور به کار رفته در این کولر گازی کم مصرف‌تر از نوع پیستونی است. همچنین کارکرد کولر گازی روتاری آرام‌تر و کم سر و صداتر از کولر گازی پیستونی است و همچنین میزان لرزش روتاری کمتر از پیستونی است. البته توجه داشته باشید که هر یک از کولرهای گازی روتاری و پیستونی در شرایطی خاص از جغرفیا، عملکردی بهتر نسبت به دیگری دارد. بنابراین با اطمینان نمی‌توان گفت که کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی.

بهترین موتور برای کولر گازی

جمع‌بندی

پست امروز ما در مورد این که کولر گازی روتاری بهتره یا پیستونی، منتشر شده است. کمپرسور نقش قلب یک کولر گازی را بر عهده دارد. کمپرسور گاز مبرد را به درون خود کشیده و متراکم می‌کند. سپس با دما و فشار بالا به سمت کندانسور هدایت می‌کند. اولین و مهمترین گام در سیکل تبرید که بیشترین کار را دارد، بر عهده کمپرسور است. هر اندازه که کمپرسور در یک کولر گازی قوی‌تر باشد، میزان بازدهی و راندمان آن نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین قیمت خرید کولر گازی با توجه به کمپرسور به کار رفته در آن تعیین می‌شود. کمپرسورهای به کار رفته در کولرهای گازی در سه نوع اسکرول و روتاری و پیستونی تولید می‌شوند. کولر گازی با کمپرسور پیستونی را موتور سنگین و با کمپرسور روتاری را موتور سبک می‌گویند.

کار همه کمپرسورها یکی است اما در نحوه انجام دادن آن با هم تفاوت دارند. همچنین قطعات آن‌ها نیز از هم متفاوت بوده و حتی راندمان و بازدهی متفاوتی دارند. البته لازم به ذکر است کمپرسورها هر یک در شرایط اقلیمی خاصی که آب و هوای متفاوت از دیگری دارد، قادر به پاسخگویی هستند. بنابراین بهترین بودن کولر گازی روتاری یا پیستونی به نوع مکانی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند، بستگی دارد. توجه داشته باشید که انتخاب کولر گازی با کمپرسور مناسب به نیار شما بستگی دارد. پس قبل از اقدام به خرید درمورد کمپرسورها اطلاعات لازم را جمع‌آوری کنید و هر یک را به دقت بررسی نمایید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مزایا و معایب کولر گازی و کولر آبی
مزایا و معایب کولر گازی و کولر آبی

وقتی فصل تابستان فرا می رسد، همه ما می خواهیم به جایی پناه ببریم که خنک و راحت باشد. کولرهای آبی و گازی، به همین منظور تولید شده اند. شما می توانید با استفاده از این دو محصول، خانه خود را به مکانی خنک و...

تفاوت ها و مزایای کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر
تفاوت ها و مزایای کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر

 تهویه مطبوع موضوعی است که همیشه از اهمیت زیادی برخوردار است و همه افراد دوست دارند که در فصول گرم سال با کمترین هزینه خانه خود را خنک کنند. سیستم های تهویه مطبوع به دو نوع اینورتر و غیر اینورتر تقسیم می شوند که هر...

آشنایی با کد خطای کولر گازی جنرال
آشنایی با کد خطای کولر گازی جنرال

کولرهای گازی با قابلیت گرمادهی و سرمادهی از جمله موثرترین و کارآمدترین سیستم‎های تهویه مطبوع هستند. این محصولات مجموعه‌ی گسترده‌ای از انواع قطعات مکانیکی و الکترونیکی بوده که در همکاری با هم با روند منظم و حساب شده سیکل تبریدی دستگاه را پیش می‌برند. به...

بررسی کامل علت تخلیه نشدن آب کولر گازی
بررسی کامل علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

یکی از مهمترین قابلیت‌های کولر گازی، جذب رطوبت محیط است. کولرهای گازی به سیستم رطوبت‌زدایی محیط مجهز هستند که از طریق جمع‌آوری رطوبت به صورت آب روی کویل‌های اپراتور، رطوبت محیط را در حد استاندارد حفظ می‌کنند. آب جمع شده ناشی از جذب رطوبت هوا...

آشنایی با کد خطای کولر گازی سامسونگ
آشنایی با کد خطای کولر گازی سامسونگ

زمانی که کولر گازی سامسونگ در هر یک از بخش‌های خود نقصی را مشاهده کند، ارور خواهد داد. مانند واکنش بدن که در هنگام آسیب دیدن بخشی از بدن، واکنش درد خواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت که کولر گازی سامسونگ با زبان خود به کاربر...

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی
آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

کولرهای گازی محبوب‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که به منظور سرمایش و گرمایش در تمام طول سال استفاده می‌شوند. کارکرد دقیق و راندمان کاری بالای کولر گازی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. یکی از عوامل موثر در کارکرد عالی کولر گازی، تمیزی یونیت داخلی...

آشنایی با کد خطای کولر گازی گری
آشنایی با کد خطای کولر گازی گری

دوستان عزیز و همراه سایت بانه ویترین سلام، امروز با مقاله‌ آموزشی دیگری در خدمت شما هستیم. ما در مقاله امروز قصد داریم درباره کد خطای کولر گازی گری، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. عیب‌یابی و رفع مشکلات کولر گازی اغلب اوقات...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش