• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟

انتخاب و خرید یک سیستم تهویه مطبوع کارآمد که هم در فصول سرد سال و هم در فصول گرم، قادر به پاسخگویی به نیازهای ما باشد، همواره امری دشوار و سخت بوده است. علاوه بر تنوع گسترده برندهای موجود در بازار و انتخاب برند مناسب و معتبر، مولفه دیگری که نیاز به بررسی دارد، نوع دستگاه است. دستگاه‌های گرمایشی و سرمایشی در انواع مختلفی تولید شده و کاربران براساس نیازهای خود و مکان مورد استفاده دستگاه، آن را برمی‌گزینند. امروزه داکت اسپلیت‌ها و کولرهای گازی معمولی (اسپلیت) از جمله محبوب‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند. با توجه به تفاوت‌هایی که هر سیستم تهویه با دیگری دارد از این رو کسب اطلاعات ویژه و دانش کافی قبل از خرید این محصولات از موضوعات مهم است. سایت بانه ویترین با انتشار این پست به سوال تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟ پاسخ داده است.

در ادامه این مقاله ویژگی‌های هر یک را بررسی می‌کنیم. تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟

معرفی کولر گازیداکت اسپلیت چیست؟تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟1- تفاوت در پوشش‌دهی مساحت و متراژ محیط3- تفاوت در صدای کارکرد4- تفاوت در تنظیم دماجمع‌بندی

معرفی کولر گازی

اولین برداشتی که با شنیدن نام کولر گازی به ذهن می‌آید این است که ممکن است با گاز کار کند. اما کولر گازی یک دستگاه الکترونیکی است که منبع تغذیه آن برق است و علت این نام‌گذاری به کارگیری گاز مبرد به عنوان خنک‌کننده محیط در آن است. البته گاز مبرد در کل سیکل به شکل گاز جریان ندارد بلکه در بخشی از سیکل تبرید، مبرد فاز مایع به خود می‌گیرد و بعد از پایان سیکل دوباره به فاز گازی برمی‌گردد. کولرهای گازی بر دو نوع یک تکه و دو تکه هستند. کولر گازی پنجره‌ای و پرتابل یک تکه هستند و برخی دیگر از کولرهای گازی که اسپلیت نامیده می‌شوند دو تکه بوده و از یک یونیت داخلی و یک یونیت خارجی تشکیل شده‌اند.

کولرهای گازی پنجره‌ای و پرتابل یک تکه به صورت یک دستگاه واحد کلیه اجزا و قطعات را در خود جای داده‌اند و کل فرآیند تبرید از جذب گرمای محیط و خنک‌سازی آن تا انتقال گرما به فضای بیرونی محیط به وسیله یک یونیت صورت می‌گیرد. اما نوع دوم کولرهای گازی که اسپلیت نامیده می‌شوند از دو یونیت تشکیل می‌شوند که یکی در بیرون از ساختمان و دیگری داخل ساختمان جای می‌گیرد. این یونیت‌ها هر یک بخشی از قطعات سازنده کولر گازی را حمل می‌کنند. یونیت بیرونی این نوع از کولرهای گازی شامل کندانسور و کمپرسور است که کار آن‌ها فشرده‌سازی گاز مبرد و افزایش فشار و دمای گاز و سپس خنک‌سازی آن است.

یونیت بیرونی در نهایت مبرد خنک و مایع را به یونیت داخلی می‌فرستد. مبرد وارد کویل اپراتور شده و در آن جا با جذب گرمای محیط دوباره به حالت گاز درمی‌آید. گاز مبرد اکنون گرم شده و برای انتقال این گرما به محیط بیرون از ساختمان به یونیت بیرونی باز می‌گردد.

فرق اسپلیت و داکت اسپلیت چیست

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت نوعی از کولرهای گازی اسپلیت است که برای گرم‌‎سازی و سردسازی محیط کاربرد دارد. کولر گازی سقفی نیز دو تکه بوده و دارای یونیت داخلی و یونیت بیرونی است با این تفاوت که یونیت داخلی از طریق کانال‌کشی به بخش‌های مختلف ساختمان راه می‌یابد. عملکرد داکت اسپلیت در سیکل سرمایشی مشابه کولر گازی است. یونیت بیرونی داکت اسپلیت در خارج از ساختمان نصب می‌شود. گاز مبرد در این یونیت متراکم شده و سپس تقطیر می‌شود و به سمت یونیت داخلی هدایت می‌گردد. یونیت داخلی داکت اسپلیت‌ها درون سقف کاذب ساختمان نصب خواهند شد.

مبرد مایع بعد از گذر از شیر انبساط خنک شده و با دمایی پایین به داخل کویل اپراتور راه می‌یابد و در نهایت اپراتور هوای گرم محیط را به درون یونیت داخلی می‌مکد و هوا در مجاورت کویل‌ها خنک شده و گرمای خود را به مبرد انتقال می‌دهد. بنابراین مبرد دوباره به حالت گاز درمی‌آید. یونیت داخلی این هوای خنک را از طریق کانال‌کشی که به اتاق‌ها و بخش‌های مختلف ساختمان می‌رود، خارج کرده و همه اتاق‌های محیط را به یک اندازه خنک می‌‎کند.

 فرق اسپلیت و داکت اسپلیت چیست

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟

کولر گازی و داکت اسپلیت هر دو از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی پرکاربرد هستند که مصرف‌کنندگان زیادی دارند. این دو سیستم تفاوت‌هایی با هم دارند که در ادامه به بررسی 5 مورد از این تفاوت‌ها خواهیم پرداخت.

1- تفاوت در پوشش‌دهی مساحت و متراژ محیط

  • داکت اسپلیت یک سیستم تهویه مطبوع با قابلیت پوشش‌دهی گسترده:
داکت اسپلبیت‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شوند که قادر به تبریدی حجیم تا 8 تن باشند. این میزان از ظرفیت می‌تواند حدود 250 مترمربع از یک ساختمان را خنک کرده یا گرم کند. اما این میزان از ظرفیت بسیار بزرگ بوده و معمولا از ظرفیت‌های 24 هزار بی‌تی‌یو تا 60 هزار بی‌تی‌یو برای داکت اسپلیت‌ها استفاده می‌شود. داکت اسپلیت‌ها توان پاسخگویی بالایی دارند و به راحتی می‌تواند مساحت بزرگی از محیط را پوشش دهند. بنابراین یک داکت اسپلیت 60 هزار بی‌تی‌یو قابلیت خنک‌سازی و گرم‌سازی ساختمانی به مساحت 150 مترمربع را دارد.
  • کولر گازی با قابلیت پوشش‌دهی تنها یک اتاق یا یک سالن از ساختمان:
طراحی کولرهای گازی به آن‌ها اجازه می‌دهد تا حداکثر 5 تن تبرید داشته باشند. اما به طور عمده به موجب ارائه بهترین بازدهی این محصولات تنها در ظرفیت‌های 24 هزار بی‌تی‌یو تا 36 هزار بی‌تی‌یو به بازار ارائه می‌شوند.

حداکثر ظرفیت کولر گازی نصف حداکثر ظرفیت داکت اسپلیت است. پس در جواب به تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟ به عنوان اولین جواب باید گفت، توان پوشش‌دهی محیط از جانب داکت اسپلیت بسیار بیشتر و گسترده‌تر است.

 تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟ 2- ظاهر متفاوت

نصب داکت اسپلیت به گونه‌ای است که یونیت داخلی آن درون سقف کاذب قرار می‌گیرد. بنابراین کانال‌ها و اپراتور این دستگاه قابل مشاهده نخواهند بود. بلکه تنها دریچه‌ای که برای خروج هوا تعبیه شده از هر کانال به چشم می‌خورد. یونیت داخلی بیشتر در راهرو ساختمان نصب شده و از طریق کانال‌کشی به اتاق‌ها و محیط‌هایی از ساختمان که مد نظر کاربر هستند، متصل خواهد شد. بنابراین در هر یک از اتاق‌‎ها تنها دریچه هوایی کوچک روی دیوار دیده می‌شود. یونیت خارجی داکت اسپلیت در بخش بیرونی ساختمان و در فضای دلخواه کاربر قرار می‌گیرد. البته این یونیت بیشتر روی پشت بام خانه نصب می‌شود. بنابراین کمتر دیده می‌شود. البته دقت داشته باشید که نباید فاصله بین یونیت خارجی و داخلی زیاد باشد. زیرا مانع از ارائه راندمان کاری بالا خواهد شد.

کولر گازی اگر از نوع پنجره‌ای باشد، روی پنجره نصب می‌شود که بخشی از آن داخل و بخشی در بیرون از پنجره قرار می‌گیرد. این نوع از کولر گازی زیاد زیبا نیست و دکور محیط را نامنظم می‌کند. کولر گازی پرتابل نیز در کنار پنجره در داخل اتاق قرار می‌گیرد و از طریق دو لوله به بیرون از اتاق متصل می‌شود. این نوع از کولر گازی نیز باعث نامرتب دیده شدن اتاق می‌شود. اما کولرهای گازی دو تکه یا اسپلیت یک یونیت داخلی و یک یونیت خارجی دارند. یونیت داخلی روی دیوار قرار می‌گیرد و همیشه جلو چشم است. یونیت بیرونی این کولر گازی در بیرون از محیط روی بالکن یا داخل حیاط قرار می‌گیرد. طراحی اسپلیت‌ها شیک و زیبا است و دکوری مدرن به محیط می‌دهند.

فرق کولر گازی سقفی و اسپلیت چیست؟

3- تفاوت در صدای کارکرد

میزان صدایی که یک سیستم تهویه دارد در انتخاب آن بسیار تاثیرگذار است. صدای ناشی از کارکرد دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی به هر دو یونیت دستگاه مربوط می‌شود. اگر یونیت خارجی دستگاه فاصله زیادی با یونیت داخلی داشته باشد، صدای تولید شده ناشی از کارکرد کمپرسور و کندانسور در کمترین حد خود به محیط منتقل می‌شود. زیرا تا صدای تولید شده از یونیت خارجی به یونیت داخلی اسپلیت برسد، مقداری از آن توسط محیط اطراف جذب شده و کمترین میزان صدا به داخل ساختمان راه می‌یابد. البته کولرهای گازی پنجره‌ای و پرتابل صدای بیشتری نسبت به اسپلیت‌ها دارند. می‌توان صدای این نوع از کولرهای گازی را با استفاده از عایق‌بندی دستگاه، کم کرد.

صدای داکت اسپلیت نیز در یونیت خارجی تولید می‌شود و قبل رسیدن به یونیت داخلی از نویز آن کاسته می‌شود. همچنین از آنجا که یونیت داخلی در راهرو و در زیر سقف کاذب قرار گرفته، باز از مقدار صدایی که به محیط می‌رسد کم می‌شود و در نهایت به علت این که از کانال‌کشی برای توزیع هوای خنک استفاده می‌شود، کمترین نویز به داخل اتاق‌ها راه می‌یابد.

تفاوت کولر گازی سقفی و کولر گازی چیست؟ 4- تفاوت در توان سرمایشی و گرمایشی

اگر از نظر توان سرمایش و گرمایش بپرسید تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست ؟ باید گفت که از این لحاظ تفاوت بسیار مهمی با هم دارند. عملکرد و نوع کارکرد هر دوی این سیستم‌ها را می‌‎توان تنها با معکوس کردن شیر چهار طرفه از سرمادهی به گرمادهی تبدیل کرد. توان گرمایشی انواع کولر گازی و اسپلیت در مقابله با توان سرمایشی آن‌ها، کمتر است. همچنین از آن جا که منبع تغذیه این دستگاه‌ها، جریان برق است، اصلا به‌صرفه نخواهد بود که به عنوان سیستم گرمایشی از آن‌ها استفاده نمود. اما داکت اسپلیت به موجب امکان استفاده از کویل آب گرم که در اپراتور آن افزوده می‌شود، گرمایش بهتری دارد. همچنین چون این کویل آب گرم از موتورخانه یا پکیج گازسوز دیواری تغذیه می‌کند، دیگر لازم نیست بابت مصرف زیاد برق نگران بود.

4- تفاوت در تنظیم دما

چون از کولر گازی تنها برای یک اتاق یا یک پذیرایی استفاده می‌شود. پس دما را می‌توان به دلخواه برای آن اتاق تنظیم کرده یا اصلا دستگاه را خاموش نمود. اما اما از آن جا که داکت اسپلیت‌ به وسیله کانال‌کشی به همه اتاق‌ها متصل می‌شود، توزیع دما بین همه اتاق‌ها به یک میزان و هم دما خواهد بود. بنابراین کلیه اتاق‌های ساختمان به یک اندازه سرد یا گرم خواهند بود. البته با استفاده از ترمینال باکس می‌توان امکان تنظیم هوای هر اتاق را به طور مجزا فراهم آورد.

فرق اسپلیت و داکت اسپلیت چیست

برای اطلاع از مقالات جدید در کانال تلگرام بانه ویترین عضو شوید

جمع‌بندی

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟ در حقیقت داکت اسپلیت نیز زیر مجموعه‌ای از انواع کولر گازی است که به منظور ایجاد سرمایشی و گرمایش در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کولرهای گازی دو نوع هستند یا یک تکه بوده و یا به صورت دو تکه تولید می‌شوند. داکت اسپلیت نیز دو تکه است. قیمت خرید کولر گازی بسته به نوع آن متفاوت است. امروزه داکت اسپلیت‌ها بیشتر مورد توجه قرار گرفته و به موجب کارکرد عالی که دارند به محبوبیت بیشتری رسیده‌اند. زیرا میزان پوشش‌دهی داکت اسپلیت‌ها بیشتر از کولرهای گازی است. همچنین آرامش و آسایش محیط توسط داکت اسپلیت بیشتر از کولر گازی تامین می‌شود. داکت اسپلیت توان گرمایشی بهتری نسبت به کولر گازی دارد.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی چیست؟

میزان پوشش‌دهی داکت اسپلیت‌ها بیشتر از کولرهای گازی است. همچنین آرامش و آسایش محیط توسط داکت اسپلیت بیشتر از کولر گازی تامین می‌شود. داکت اسپلیت توان گرمایشی بهتری نسبت به کولر گازی دارد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس
مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس کولرهای گازی یکی از برجسته ترین محصولاتی هستند که در دهه جدید مخاطب‌های زیادی را به خود جذب می‌نمایند. این کولرها با وجود قابلیت‌های بی‌نظیری که دارند، روز به روز  سبب افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان می‌شوند. سیستم‌های...

اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟
اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

اگر کولر گازی روشن نشود احتمالا شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود مواجه شده اید. این امر در روز های گرم تابستان می تواند بسیار اذیت کننده و مشکل ساز باشد. کولر گازی ها به دلیل عملکرد پیوسته و طولانی مدتی که...

اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟
اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

اگر کولر گازی آب بدهد  کولر گازی ها  نقش بسیار مهمی را در تنظیم دمای محیط ایفا می کنند. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از این دستگاه ها برای متعادل کردن دمای منزل و سایر محیط ها بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده مداوم از...

مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس
مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس

بررسی و مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس کولر گازی ایوولی و جی پلاس دو برند معروف با ویژگی‌های متفاوت هستند. ایوولی با فناوری‌های پیشرفته مانند اینورتر و کم مصرفی انرژی معروف است، در حالی که جی پلاس با کیفیت ساخت بالا و عملکرد...

آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده
آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده

روش نصب کولر گازی ایستاده آیا نصب کولر گازی ایستاده پیچیده است؟ اینکه چه ابزارهایی باید آماده شوند، سوالاتی هستند که بسیاری از مشتریان به آن علاقه دارند. در مقاله زیر کارشناسان بانه ویترین می‌خواهند دستورالعمل نصب کولر گازی استاندارد ایستاده را ارائه دهند. ما...

آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل
آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل

آموزش نصب کولر گازی پرتابل سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل محبوب ترین راه‌حل در تابستان 2020 هستند. با طراحی جمع و جور و راحت، نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به استخدام برق مانند سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار ساده است. بانه ویترین دستورالعمل‌های دقیقی را...

مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت
مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت

مقایسه کولرگازی پرتابل و اسپلیت در دنیای امروزی، با توسعه فناوری‌های سرمایشی، گزینه‌های متعددی برای تأمین آسایش حرارتی در منازل، دفاتر و فضاهای تجاری وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی اسپلیت است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش