• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
بررسی علت روشن نشدن کولر گازی

روشن نشدن کولر گازی در طول تابستان یا زمستان یک مشکل بزرگ محسوب می‌شود. شاید برای شما اتفاق افتاده باشد که در یک روز گرم تابستانی یا سرمای سخت زمستان، هر چقدر که دکمه ریموت کنترل را فشار داده‌اید اما بی‌فایده بوده و بدون هیچ نتیجه‌ای، کولر گازی روشن نشده است. در صورتی که چنین اتفاقی پیش آید، اعصاب هر کسی به شدت خورد شده و کلافه می‌شود. اما نگران نباشید. عدم روشن شدن کولر گازی رایج است و امکان دارد به خاطر یک سری مشکلات کوچک پیش آمده باشد که توسط خود شما نیز قابل رفع هستند. البته برخی از دلایلی که باعث روشن نشدن کولر گازی می‌شود بزرگتر بوده و برای رفع آن‌ها نیاز به تعمیرکار و داشتن تخصص دارد. امروز در این مقاله از سایت بانه ویترین، درباره تعدادی از عوامل که علت روشن نشدن کولر گازی هستند، صحبت می‌کنیم.

بررسی علت روشن نشدن کولر گازی

یخ زدن کولر گازی دلیل روشن نشدن آنفیلترهای هوای کولر گازی عامل روشن نشدن کولر گازیمسدود شدن لوله‌های خروج آبمسدود شدن لوله‌های گاز مبرد کولر گازینقص ترموستات کولر گازی موثر در روشن نشدن آننقص رله استارتآسیب دیدن فن و کویل کندانسورنقص برد فرمان در کولر گازیخرابی کمپرسور کولر گازیجمع‌بندی

یخ زدن کولر گازی دلیل روشن نشدن آن

یکی از دلایلی که می‌تواند علت روشن نشدن کولر گازی باشد، برفک زدن یا یخ زدن کولر گازی است. همان طور که اطلاع دارید، کندانسور و اجزای تشکیل‌دهنده آن مستعد یخ زدن هستند. بنابراین همیشه امکان یخ زدن کولر گازی وجود دارد. در صورت روشن نشدن دستگاه خود برخی موارد از قبیل فن کولر گازی و افت گاز کولر گازی، انسداد لوله‌ها، سنسورهای کولر گازی، مشکلاتی که در کویل اپراتور پیش می‌آید و کثیفی فیلترهای هوا را بررسی کنید. زیرا این موارد عواملی هستند که باعث یخ زدن کندانسور و لوله‌های کولر گازی خواهند شد. بعد از این که از یخ‌زدگی کولر گازی مطمئن شدید، هر یک از این موارد را به خوبی بررسی کرده و پس از یافتن مشکل اصلی فورا برای برطرف کردن آن اقدام نمایید.

بررسی علت روشن نشدن کولر گازی

فیلترهای هوای کولر گازی عامل روشن نشدن کولر گازی

کثیفی فیلترهای هوایی که در کولر گازی به کار رفته‌اند، می‌توانند اصلی‌ترین علت روشن نشدن کولر گازی باشند. فیلترهای هوا در کولر گازی به علت این که مرتبا هوا از آن‌ها عبور می‌کند، همواره کثیف و انباشته از آلودگی هستند. چنانچه فیلتر هوای دستگاه کثیف بوده و تمیز نشود، مانع از روشن شدن کولر گازی خواهد شد. زمانی که کولر گازی شما خاموش شد، پیشنهاد می‌دهیم اول فیلتر هوای آن را بررسی نموده و آن را تمیز کنید. بهترین راه حل برای رفع مشکل روشن نشدن کولر گازی این است که مرتبا و در بازه یک ماهه، فیلترهای هوای دستگاه خود را تمیز کرده و شستشو دهید.

بررسی علت روشن نشدن کولر گازی

مسدود شدن لوله‌های خروج آب

یکی دیگر از مواردی که علت روشن نشدن کولر گازی است، لوله‌هایی هستند که آب از آن‌ها به بیرون انتقال داده می‌شود. چنانچه لوله‌های خروجی آب مسدود شده باشند، مسیری که آب از آن خارج می‌شود، بسته شده و این امر می‌تواند باعث خاموش شدن کولر گازی شود. در چنین شرایطی بعد از چک کردن لوله‌های خروجی آب و اطمینان از انسداد آن‌ها، باید فورا درپی رفع آن بوده و با رفع انسداد آن‌ها راه خروج آب را باز کرد.

بررسی علت روشن نشدن کولر گازی

مسدود شدن لوله‌های گاز مبرد کولر گازی

انسداد لوله گاز مبرد کولر گازی را نیز به عنوان یک علت روشن نشدن کولر گازی، مد نظر قرار داده و آن را بررسی نمایید. هنگامی که کولر گازی شما روشن نشد، حتما لوله‌های گاز مبرد را چک کرده و چنانچه لوله‌ها دچار انسداد شده بودند، مطمئن شوید که لوله‌ها را باز کرده و انسداد آن را برطرف نموده‌اید. زیرا مسدود شدن این لوله‌ها، عبور و مرور گاز مبرد را مختل کرده و مانع از عملکرد صحیح کولر گازی می‌شوند.

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟

نقص ترموستات کولر گازی موثر در روشن نشدن آن

گاهی پیش می‌آید که سیستم مرکزی کولر گازی شما آسیب دیده و دچار مشکل شده است، این عمل نیز یک علت روشن نشدن کولر گازی بوده که بسیار شایع است و اغلب کاربران با این مشکل مواجه می‌شوند. زمانی که متوجه شدید عدم روشن نشدن کولر گازی از مواردی که ذکر شد نیست، پس صحت و سالم بودن سیم‌کشی ترموستات و تمیز بودن آن و کالیبراسیون ترموستات را به دقت بررسی نمایید. چنانچه هر یک از این موارد مشکلی داشت برای برطرف کردن خاموشی کولر گازی، آن را رفع کنید. یعنی در صورت کثیف یودن ترموستات آن را تمیز کنید یا چنانچه ایراد از سیم‌کشی‌ها بود آن را به صورت صحیح و با دقت نصب کنید. البته فراموش نکنید که کالیبره کردن ترموستات به تنهایی قادر به رفع کلیه مشکلاتی خواهد بود که برای ترموستات پیش آمده است.

در صورتی که پس از انجام همه این موارد کولر گازی باز هم روشن نشد، باید ترموستات را عوض کرده و یک ترموستات جدید جایگزین آن کرد.

نقص رله استارت

خرابی رله استارت یک علت روشن نشدن کولر گازی است که قادر است شروع کار دستگاه را مختل کرده و مانع روشن شدن آن شود. بنابراین هنگامی که کولر گازی روشن نشد، رله استارت را نیز بررسی کنید، البته برای بررسی رله استارت حتما باید یک رله استارت جدید تهیه کرده و آن را جایگزین رله استارت قدیمی کنید. به این طریق از نقش رله استارت در روشن نشدن کولر گازی مطمئن شده و چنانچه مشکل از آن نبود باید به گشتن دنبال پیدا کردن مشکل ادامه داد.

علت روشن نشدن کولر گازی چیست؟

آسیب دیدن فن و کویل کندانسور

دقت داشته باشید در صورتی که فن کولر گازی یا کویل کندانسور دستگاه خراب شده و نقصی داشته باشند، هوای گرمی که در محیط داخلی وجود دارد به بیرون از محیط منتقل نخواهد شد. بنابراین نقص و مشکلات کویل کندانسور و فن دستگاه علت روشن نشدن کولر گازی هستند. همچنین بروز این مشکلات می‌تواند دستگاه روشن را پس از مدتی خاموش کند. برای برطرف کردن این مشکل اول کندانسور را چک کنید و در صورتی که روی آن آلودگی انباشته شده باشد، آن را تمیز کنید. سپس فن کولر گازی را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کرده و یکی دیگر را جایگزین کنید.

 

نقص برد فرمان در کولر گازی

برد فرمان کولر گازی از جمله مهمترین و اصلی‌ترین قطعاتی است که در روشن شدن کولر گازی نقش داشته و با فرمان‌هایی که صادر می‌کند، فعالیت کولر گازی را نظارت می‌کند. بنابراین وجود کوچکترین مشکل در برد کولر گازی، علت روشن نشدن کولر گازی خواهد بود. چنانچه بعد از بررسی دقیق به این نتیجه رسیدید که برد کولر گازی عامل خاموشی است باید هر چه سریع‌تر، برد را تعمیر کرده یا آن را عوض کنید. برای تشخیص نقص برد و کسب اطمینان از خرابی آن باید از یک سرویس کار مجرب کمک گرفته و برای رفع مشکل نیز خود اقدام نکنید.

علت روشن نشدن کولر گازی چیست

خرابی کمپرسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی اصلی‌ترین جزء از کولر گازی است که بیشترین فعالیت دستگاه را بر عهده دارد. نقص و آسیب‌دیدگی کمپرسور اصلی‌ترین علت روشن نشدن کولر گازی است. می‌توان آسیب‌دیگی و خرابی کمپرسور را از طریق صدای بلند و ناهنجار یا خاموش شدن کولر گازی بعد از روشن شدن آن، تشخیص داد. تنها راه حل برای رفع این مشکل تماس با تعمیرکار است. زیرا این قطعه از کولر گازی حساسیت‌های خاص خود را دارد. بنابراین باید در بررسی و رفع مشکلات آن دقت زیادی داشت.

 

جمع‌بندی

کولر گازی یکی از وسایل مهم در تامین آسایش است در صورتی که روشن نشدن آن به بزرگترین مشکل در خانه بدل خواهد شد. علت روشن نشدن کولر گازی در همه انواع آن چه کولر گازی پنجره‌ای و چه پرتابل یا اسپلیت و داکت اسپلیت یکسان بوده و فرقی ندارد که از چه برند و چه مدل است. مواردی که در بالا ذکر شد، عوامل موثر بر خاموشی کولر گازی بودند که برای هر یک نیز راه حل‌هایی پیشنهاد دادیم. البته عواملی دیگر همچون خرابی خازن کولر گازی و نقص اورلود کولر گازی یا نقص‌های مربوط به جریان برق و سیم‌کشی کولر گازی در روشن نشدن آن نقش داشته و این امکان وجود دارد که هر یک از آن عامل روشن نشدن دستگاه باشد. برای برطرف کردن این مشکلات بهتر است با تعمیرکار تماس بگیرید.

  1. Najmeddin Mohammadi

    Najmeddin Mohammadi

    در این مطلب از بانه ویترین به علت روشن نشدن انواع کولر گازی پرداخته‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مزایا و معایب کولر گازی و کولر آبی
مزایا و معایب کولر گازی و کولر آبی

وقتی فصل تابستان فرا می رسد، همه ما می خواهیم به جایی پناه ببریم که خنک و راحت باشد. کولرهای آبی و گازی، به همین منظور تولید شده اند. شما می توانید با استفاده از این دو محصول، خانه خود را به مکانی خنک و...

تفاوت ها و مزایای کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر
تفاوت ها و مزایای کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر

 تهویه مطبوع موضوعی است که همیشه از اهمیت زیادی برخوردار است و همه افراد دوست دارند که در فصول گرم سال با کمترین هزینه خانه خود را خنک کنند. سیستم های تهویه مطبوع به دو نوع اینورتر و غیر اینورتر تقسیم می شوند که هر...

آشنایی با کد خطای کولر گازی جنرال
آشنایی با کد خطای کولر گازی جنرال

کولرهای گازی با قابلیت گرمادهی و سرمادهی از جمله موثرترین و کارآمدترین سیستم‎های تهویه مطبوع هستند. این محصولات مجموعه‌ی گسترده‌ای از انواع قطعات مکانیکی و الکترونیکی بوده که در همکاری با هم با روند منظم و حساب شده سیکل تبریدی دستگاه را پیش می‌برند. به...

بررسی کامل علت تخلیه نشدن آب کولر گازی
بررسی کامل علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

یکی از مهمترین قابلیت‌های کولر گازی، جذب رطوبت محیط است. کولرهای گازی به سیستم رطوبت‌زدایی محیط مجهز هستند که از طریق جمع‌آوری رطوبت به صورت آب روی کویل‌های اپراتور، رطوبت محیط را در حد استاندارد حفظ می‌کنند. آب جمع شده ناشی از جذب رطوبت هوا...

آشنایی با کد خطای کولر گازی سامسونگ
آشنایی با کد خطای کولر گازی سامسونگ

زمانی که کولر گازی سامسونگ در هر یک از بخش‌های خود نقصی را مشاهده کند، ارور خواهد داد. مانند واکنش بدن که در هنگام آسیب دیدن بخشی از بدن، واکنش درد خواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت که کولر گازی سامسونگ با زبان خود به کاربر...

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی
آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

کولرهای گازی محبوب‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که به منظور سرمایش و گرمایش در تمام طول سال استفاده می‌شوند. کارکرد دقیق و راندمان کاری بالای کولر گازی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. یکی از عوامل موثر در کارکرد عالی کولر گازی، تمیزی یونیت داخلی...

آشنایی با کد خطای کولر گازی گری
آشنایی با کد خطای کولر گازی گری

دوستان عزیز و همراه سایت بانه ویترین سلام، امروز با مقاله‌ آموزشی دیگری در خدمت شما هستیم. ما در مقاله امروز قصد داریم درباره کد خطای کولر گازی گری، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. عیب‌یابی و رفع مشکلات کولر گازی اغلب اوقات...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش