• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
بررسی کامل علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

یکی از مهمترین قابلیت‌های کولر گازی، جذب رطوبت محیط است. کولرهای گازی به سیستم رطوبت‌زدایی محیط مجهز هستند که از طریق جمع‌آوری رطوبت به صورت آب روی کویل‌های اپراتور، رطوبت محیط را در حد استاندارد حفظ می‌کنند. آب جمع شده ناشی از جذب رطوبت هوا در کولر گازی به سینی تخلیه دستگاه منتقل می‌شود. شنلگ تخلیه‌ای که برای کولر گازی فراهم آمده، آب داخل سینی تخلیه را به محیط خارج از ساختمان منتقل خواهد کرد. این عملکرد تا حدود بسیار زیادی در خنک کردن محیط موثر است. در نتیجه خارج شدن آب داخل کولر گازی یکی از مهمترین عوامل موثر بر عملکرد صحیح دستگاه و افزایش راندمان آن است. برخی اوقات شرایطی پیش می‌آید که آب کولر گازی تخلیه نمی‌شود. بروز چنین شرایطی مانع از عملکرد درست دستگاه شده و کارایی آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علت تخلیه نشدن آب کولر گازی موضوعی است که امروز در این مقاله از سایت بانه ویترین آن را بررسی خواهیم کرد.

بررسی کامل علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

چرا آب کولر گازی خارج نمی‌شود؟به کارگیری کولر گازی در مناطقی با آب و هوای گرم و خشکآسیب دیدن ترمیستور و بروز مشکل در سنسورهای دمایینقص برد موثر بر عدم تخلیه آب کولر گازیکاهش گاز مبرد عامل موثر بر عدم تخلیه آب کولر گازیانسداد مسیر تخلیه آب کولر گازیپر شدن سینی تخلیه از آبچکه کردن آب از پنل داخلینم زدن دیواری که پنل داخلی کولر گازی روی آن نصب شدهجمع‌بندی

چرا آب کولر گازی خارج نمی‌شود؟

تخلیه آب داخل کولر گازی یک امر مهم است که حتما باید به صورت مکرر و بدون وقفه انجام بپذیرد. زیرا به طور مستقیم در میزان خنک‌سازی محیط توسط کولر گازی موثر است. هنگامی که آب داخل کولر گازی تخلیه نشود، علاوه بر اینکه قطعات و بخش‌های فلزی را خراب کرده به موجب بیرون دادن نم، باعث خرابی دیوارها و کفپوش ساختمان نیز می‌شود. عدم تخلیه آب درون کولر گازی بازدهی دستگاه را کاهش داده و سبب انتشار بوی نامطبوعی در محیط می‌شود. علت تخلیه نشدن آب کولر گازی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

به کارگیری کولر گازی در مناطقی با آب و هوای گرم و خشک

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، کولر گازی از طریق جذب رطوبت گرمای محیط را کاهش داده و هوا را خنک می‌سازد. با توجه به این امر چنانچه کولر گازی در محیط‌هایی که آب و هوای گرم و خشک دارند، استفاده شود، به دلیل کم بودن میزان رطوبت موجود در هوا کمترین میزان رطوبت، توسط دستگاه جذب می‌شود که امکان تخلیه آن از طریق شلنگ تخلیه نخواهد بود. بنابراین این موضوع علت تخلیه نشدن آب کولر گازی خواهد بود. البته لازم به ذکر است که این موضوع نشان‌دهنده بروز مشکل و مختل شدن کار کولر گازی نیست، بلکه امری طبیعی بوده و کولر گازی بدون هیچ مشکلی فعالیت خود را انجام می‌دهد.

همچنین باید دقت داشته باشید که ممکن است محل زندگی شما گرم و خشک نباشد اما باز با چنین شرایطی مواجه شوید، در این باره باید گفت در زمان‌هایی که دمای هوا خیلی بالا نیست، رطوبت داخل هوا نیز کم بوده و باعث می‌شود کولر گازی رطوبت کمتری جذب کرده و آن را از طریق شلنگ تخلیه خروج ندهد در این هنگام نیز نیازی به نگرانی نبوده و دستگاه روند طبیعی سیکل تبرید خود را طی می‌کند.

علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

آسیب دیدن ترمیستور و بروز مشکل در سنسورهای دمایی

همان طور که مستحضر هستید، عملکرد و فعالیت کولر گازی توسط برد دستگاه با توجه به اطلاعاتی که از سنسورهای دمایی آن دریافت می‌شود، تنظیم می‌شود. حال شاید با خود فکر می‌کنید که چرا باید نقص ترمیستور و سنسورهای دمایی، علت تخلیه نشدن آب کولر گازی باشند؟ زیرا چنانچه سنسورهای حرارتی یا ترمیستور دستگاه دچار نقص شده و کار آن‌ها مختل شده باشد، با تغییر شرایط دمایی به هیچ عنوان مقاومت آن‌ها تغییری نکرده و در نتیجه آن هیچ پیامی به برد دستگاه ارسال نخواهد شد. بنابراین برد نمی‌تواند روی فعالیت دستگاه کنترل داشته باشد و در زمان‌های لازم کولر گازی روشن نخواهد شد. با توجه به آنکه پیشتر درباره آن گفتیم، میزان سرمادهی کولر گازی با میزان رطوبت انباشته شده در آن رابطه مستقیم دارد.

یعنی هر چقدر رطوبت جمع شده در دستگاه بیشتر باشد، میزان سرمادهی دستگاه نیز بیشتر خواهد بود. چنانچه سنسورها خراب باشند، دستگاه کار نکرده و رطوبت محیط نیز جذب نمی‌شود، بنابراین آبی برای خارج شدن از شلنگ تخلیه نخواهیم داشت.

نقص برد موثر بر عدم تخلیه آب کولر گازی

براساس آن چه که بیان شد، دریافتید که روشن شدن و خاموش شدن کولر گازی بستگی به فرمان‌هایی دارد که از برد دستگاه صادر می‌شود. بنابراین اگر برد کولر گازی دچار نقص شده و در فعالیت آن اختلالی پیش آمده باشد، مانع از سرمادهی دستگاه شده و راندمان آن را پایین می‌آورد. این امر به عنوان علت تخلیه نشدن آب کولر گازی تلقی می‌شود. اگر با چنین شرایطی مواجه شدید، با تعمیر برد و رفع نقص آن، این امکان وجود دارد که شلنگ تخلیه، آب داخل دستگاه را خارج کند.

علت تخلیه نشدن آب کولر گازی

کاهش گاز مبرد عامل موثر بر عدم تخلیه آب کولر گازی

روند کار و عملکرد کولر گازی تا حد زیادی بستگی به نرمال بودن میزان گاز مبرد آن دارد. یعنی کم یا زیاد بودن گاز مبرد در کارایی دستگاه اثرات سوء خواهد داشت. یکی از پیامدهایی که به دنبال نامیزان بودن مقدار گاز مبرد در دستگاه برای آن پیش می‌آید، عدم تخلیه آب درون دستگاه است. همان طور که اطلاع دارید گاز مبرد به عنوان خنک‌کننده در کولر گازی فعالیت دارد، در نتیجه عدم تعادل میزان گاز مبرد باعث کاهش توان سرمایشی دستگاه شده، پس رطوبت کمتری از محیط می‌گیرد و به عنوان علت تخلیه نشدن آب کولر گازی قلمداد خواهد شد. می‌توانید برای اطمینان مقدار مبرد دستگاه را اندازه گرفته و در صورت کم بودن گاز مبرد، آن را شارژ کنید.

انسداد مسیر تخلیه آب کولر گازی

اصلی‌ترین و شایع‌ترین عامل موثر در عدم تخلیه آب کولر گازی، مسدود بودن مسیر خروج آن است. مسیر خارج شدن آب از کولر گازی ممکن است به دلایل مختلفی بسته شده باشد و به همین سبب آب جمع شده ناشی از جذب رطوبت داخل دستگاه به بیرون راه نیابد. برای پیشگیری از بروز این حالت بهتر است به صورت منظم همراه با سرویس دستگاه مسیر خروج آب شامل شلنگ تخلیه و سینی جمع آوری آب نیر تمیز و پاکسازی شوند. در ادامه عوامل انسداد مسیر خروج آب کولر گازی را به شما می‌شناسانیم.

دلیل تخلیه نشدن آب کولر گازی چیست

پر شدن سینی تخلیه از آب

جمع شدن بیش از اندازه آب در سینی تخلیه از مهمترین و واضح‌ترین دلایل انسداد مسیر خروج آب کولر گازی است. چنانچه آب جمع‌آوری شده داخل سینی بیشتر از استانداردهای مشخص شده باشد، راه تخلیه آب را مسدود کرده و در نتیجه علت تخلیه نشدن آب کولر گازی خواهد بود.

چکه کردن آب از پنل داخلی

زمانی که با دیدن آبریزی از پنل داخلی کولر گازی مواجه شدید، مطمئن باشید که صد در صد راه خروج آب کولر گازی بسته شده، بنابراین مقدار آب جمع‌آوری شده از جذب رطوبت هوا داخل سینی تخلیه نمی‌تواند به وسیله شلنگ تخلیه به بیرون راه یابد.

حل تخلیه نشدن آب کولر گازی

نم زدن دیواری که پنل داخلی کولر گازی روی آن نصب شده

یکی از بارزترین نشانه‌هایی که مشخص می‌کند مسیر تخلیه آب کولر گازی مسدود شده، نم زدن دیواری است که پنل دستگاه را روی آن نصب کرده‌اید. هنگامی که با چنین صحنه‌ای مواجه شدید یقین داشته باشید که مسیر خارج شدن آب داخل کولر گازی بسته شده و نیاز به باز کردن انسداد دارد.

جمع‌بندی

کولر گازی به موجب قابلیت رطوبت‌زدایی که دارد باعث خنک کردن محیط شده و به همین علت در بالا بردن راندمان دستگاه موثر خواهد بود. رطوبت محیط زمانی که هوای آن به داخل دستگاه کشیده می‌شود، روی کویل‌ها جمع شده و به صورت آب به داخل سینی تخلیه دستگاه منتقل می‌شود. حال این آب جمع آوری شده باید از طریق شلنگ تخلیه به خارج از کولر گازی و محیط بیرونی ساختمان فرستاده شود. این امر برای ارتقاء کارایی و بهبود عملکرد دستگاه بسیار مهم و حیاتی است. زمانی که آب کولر گازی از آن خارج نشود، عواقبی جبران ناپذیر به دنبال خواهد داشت و صرف هزینه‌های هنگفتی را به کاربر ضرر خواهد زد. بنابراین آگاهی از علت تخلیه نشدن آب کولر گازی و رفع مشکلات آن باعث مراقبت بهتر از دستگاه و افزایش بازدهی و راندمان آن خواهد شد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تفاوت ها و مزایای کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر
تفاوت ها و مزایای کولر گازی اینورتر و غیر اینورتر

 تهویه مطبوع موضوعی است که همیشه از اهمیت زیادی برخوردار است و همه افراد دوست دارند که در فصول گرم سال با کمترین هزینه خانه خود را خنک کنند. سیستم های تهویه مطبوع به دو نوع اینورتر و غیر اینورتر تقسیم می شوند که هر...

آشنایی با کد خطای کولر گازی جنرال
آشنایی با کد خطای کولر گازی جنرال

کولرهای گازی با قابلیت گرمادهی و سرمادهی از جمله موثرترین و کارآمدترین سیستم‎های تهویه مطبوع هستند. این محصولات مجموعه‌ی گسترده‌ای از انواع قطعات مکانیکی و الکترونیکی بوده که در همکاری با هم با روند منظم و حساب شده سیکل تبریدی دستگاه را پیش می‌برند. به...

آشنایی با کد خطای کولر گازی سامسونگ
آشنایی با کد خطای کولر گازی سامسونگ

زمانی که کولر گازی سامسونگ در هر یک از بخش‌های خود نقصی را مشاهده کند، ارور خواهد داد. مانند واکنش بدن که در هنگام آسیب دیدن بخشی از بدن، واکنش درد خواهد داشت. بنابراین می‌توان گفت که کولر گازی سامسونگ با زبان خود به کاربر...

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی
آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

کولرهای گازی محبوب‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که به منظور سرمایش و گرمایش در تمام طول سال استفاده می‌شوند. کارکرد دقیق و راندمان کاری بالای کولر گازی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. یکی از عوامل موثر در کارکرد عالی کولر گازی، تمیزی یونیت داخلی...

آشنایی با کد خطای کولر گازی گری
آشنایی با کد خطای کولر گازی گری

دوستان عزیز و همراه سایت بانه ویترین سلام، امروز با مقاله‌ آموزشی دیگری در خدمت شما هستیم. ما در مقاله امروز قصد داریم درباره کد خطای کولر گازی گری، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. عیب‌یابی و رفع مشکلات کولر گازی اغلب اوقات...

بررسی علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی
بررسی علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی

علت کم شدن پرتاب باد کولر گازی: کارکرد کولرهای گازی بر پایه سیکل تبرید تراکمی بوده و به این وسیله هوای خنک را تولید کرده و در محیط انتشار خواهند داد. چهار جزء اصلی کمپرسور و کندانسور و اپراتور و شیر انبساط در کولر گازی...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش