• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
کولر گازی پرتابل چیست؟ نحوه عملکرد کامل کولر گازی

امروزه انواع کولرهای گازی به علت کارکرد عالی که دارند بیشتر مورد توجه کاربران قرار گرفته و از بهترین سیستم‌های تهویه مطبوع به شمار می‌آیند. همان طور که گفتیم کولرهای گازی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که یکی از آن‌ها، کولر گازی پرتابل است. کولر گازی پرتابل یک سیستم تهویه مطبوع برای خنک کردن اتاق است که بعضا در برخی از مدل‌های خود با عملکرد دو منظوره گرمایشی و سرمایشی تولید می‌شود. کلمه پرتابل در لغت به معنی قابل حمل است. نامگذاری که برای این محصول شده به این دلیل است که کولر گازی مورد نظر قابل حمل بوده و نصب ساده داشته و لازم به اتصال آن روی دیوار یا سقف نیست. قابل حمل بودن جواب کولر گازی پرتابل چیست، است.

در طراحی برخی از مدل‌های کولر گازی پرتابل برای آن‌ها چرخ‌هایی تعبیه شده که کار جابه‌جایی آن‌ها را داخل اتاق از گوشه‌ای به گوشه دیگر یا به اتاقی دیگر آسان‌تر می‌کنند. در ادامه مقاله کولر گازی پرتابل چیست از سایت بانه ویترین اطلاعاتی را درباره آن، در اختیار شما قرار می‌دهیم.

کولر پرتابل

تفاوت کولر گازی پرتابل با اسپلیت چیست؟کولر گازی پرتابل چگونه نصب می‌شود؟نحوه عملکرد کولر گازی پرتابلمواردی برای آشنایی با کولر گازی پرتابلکولر گازی پرتابل تک لولهنوع دو لوله کولر گازی پرتابل چیست؟مزیت‌های کولر گازی پرتابلمعایب کولر گازی پرتابلجمع بندی

تفاوت کولر گازی پرتابل با اسپلیت چیست؟

کولر گازی پرتابل و اسپلیت هر دو برای خنک‌سازی و گرم‌سازی محیط کاربرد دارند. این دو محصول در مواردی با یکدیگر تفاوت دارند. اسپلیت‌ها از انوع کولر گازی هستند که با دو یونیت تولید می‌شوند. یکی از این یونیت‌ها داخل ساختمان و دیگری در بیرون از ساختمان نصب می‌شوند. در حالی که کولر گازی پرتابل یک سیستم واحد بوده و تمامی قطعات و اجزای سازنده خود را درون این سیستم واحد جای می‌دهد. اسپلیت‌ها برای محیط‌هایی که مساحت زیادی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما کولرهای گازی پرتایل در ظرفیت‌های کمتری تولید می‌شوند و تنها قادر به پاسخگویی نیاز سرمایشی و گرمایشی محیط‌هایی کوچک مانند اتاق خواب یا اتاق مطالعه و مغازه‌های کوچک هستند.

کولر گازی پرتابل چیست

کولر گازی پرتابل چگونه نصب می‌شود؟

همان طور که در بالا اشاره کردیم، نصب کولر گازی پرتابل از اسپلیت و داکت اسپلیت بسیار آسان‌تر است و نیازی به تخریب محیط ندارد، همچنین لازم نیست برای نصب آن از نصاب کمک بگیرید. برای نصب کولر گازی پرتابل تنها لازم است آن را از جعبه خارج کرده و ترجیحا آن را کنار پنجره قرار دهید. برق را به کولر گازی متصل کنید و پس از اتصال شلنگ تهویه به دستگاه، آن را به خارج از محیط ساختمان انتقال دهید. بعد از اتمام همه این مراحل و چک کردن درستی آن‌ها می‌توانید دستگاه را روشن نمایید. کولرهای گازی پرتابل در هر مدلی که باشند قابلیت خنک‌سازی محیط و همچنین جذب رطوبت اضافی موجود در هوای محیط را دارند. البته برخی از مدل‌های این محصول قابلیت گرمایشی نیز دارند.

چون کولر گازی پرتابل توانایی جذب رطوبت محیط را دارد، قطعات اصلی به کار رفته در آن با سایر کولرهای گازی و اسپلیت‌ها، تفاوتی‌هایی دارد. البته با وجود این تفاوت‌ها باز هم کار همه کولرهای گازی در هر نوع و مدلی که باشند، یکی بوده و یک عملکرد دارند. نحوه عملکرد این محصول را در ادامه بررسی می‌کنیم.

کولر گازی پرتابل چیست

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل

نحوه عملکرد کولر گازی پرتابل به این صورت است که فن کولر گازی هوای گرم را به داخل دستگاه می‌مکد. هوای گرم از روی کویل‌های دستگاه عبور کرده و رطوبت خود را در آن جا از دست می‌دهد. این رطوبت روی کویل‌های دستگاه جمع شده و قطره قطره به داخل سطلی که در بخش پشتی دستگاه قرار دارد، فرستاده می‌شود. کویل‌هایی که جذب رطوبت محیط را بر عهده دارند بخشی از کندانسور دستگاه هستند. گاز مبرد که در داخل کمپرسور فشرده شده و در کندانسور خنک شده و به مایع تبدیل شده است در داخل لوله‌ها جریان می‌یابد و به اپراتور می‌رود. هوای گرم داخل اپراتور با قرارگیری در مجاورت لوله‌های حامل مایع مبرد خنک می‌شود. مایع مبرد قابلیت جذب گرمای هوا را دارد.

این مایع با جذب گرمای هوا خود گرم شده و هوا را سرد می‌کند سپس در اثر این تبادل دمایی دوباره تغییر حالت داده و به فاز اولیه خود یعنی حالت گازی باز می‌گردد. در این شرایط گاز مبرد دارای گرمای زیادی است. هوایی که داخل اپراتور سرد شده از طریق فن‌ها دوباره به محیط فرستاده می‌شود و به این ترتیب محیط را خنک می‌کند. گاز مبرد گرم به داخل کندانسور برمی‌گردد. کندانسور گرمای گاز مبرد را می‌گیرد و از طریق شلنگ دستگاه گرما را به محیط بیرونی ساختمان منتقل می‌کند.

کولرگازی پرتابل

مواردی برای آشنایی با کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل دارای یک سری اجزای اصلی است که بیشترین کار دستگاه بر عهده آن‌ها است. گاز مبرد یکی از مهمترین اجزایی است که در کولر گازی پرتابل نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد. گاز مبرد به منظور انتقال دادن سرما به محیط به کار می‌رود و اصطلاحا به عنوان خنک‌کننده شناخته می‌شود. بهترین نوع گاز مبرد، خنک‌کننده R410A است. زمان خرید کولر گازی پرتابل حتما به نوع مبرد به کار رفته در آن توجه داشته باشید. زیرا نقش مبرد در میزان بازدهی کولر گازی بسیار مهم است. کمپرسور جزء دیگری از کولر گازی است که به عنوان قلب آن تلقی می‎‌شود. کمپرسور وظیفه متراکم‌سازی گاز مبرد را بر عهده دارد. کمپرسور بیشترین و مهمترین نقش را در سیکل تبریدی کولر گازی عهده‌دار است. کمپرسورها انواع مختلفی دارند که در میان آن‌ها کمپرسور روتاری از هر لحاظ بهتر و مقبول‌تر است.

زیرا هم صدای کمتری تولید می‌کند و هم راندمان کاری بالاتری دارد. این کمپرسور مصرف انرژی پایینی نیز دارد. همچنین هزینه‌های نگهداری از کمپرسور روتاری نسبت به سایر کمپرسورها، کمتر است. فن نیز از اجزای اصلی سازنده کولر گازی است که نقش جابه‌جایی هوا را بر عهده دارد. یعنی هوای گرم را به داخل کولر گازی می‌کشد و هوای سرد را به محیط بیرون از کولر گازی انتقال می‌دهد. کندانسور نیز از اجزای حیاتی کولر گازی است که برای خنک کردن مبرد و تبدیل آن به مایع فعالیت می‌کند. البته در کولرهای گازی پرتابل کندانسور برای جذب رطوبت نیز به کار می‌رود. کولرهای گازی پرتابل بر دو نوع هستند که در ادامه هر یک را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم.

کولر گازی پرتابل چیست

کولر گازی پرتابل تک لوله

یکی از انواع کولر گازی پرتابل، مدل تک لوله آن است. این مدل از کولرهای گازی پرتابل پرکاربرد بوده و مصرف‌کنندگان زیادی دارند. این مدل از سیستم‌های پرتابل نسبت به مدل دو لوله آن قیمت ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌تری دارند. این مدل دارای یک لوله است. لوله کولر گازی پرتابل باید به بیرون از ساختمان هدایت شود. پس تک لوله این مدل را باید یا از پنجره یا از دیوار اتاق به فضای بیرونی ساختمان فرستاد. این لوله وظیفه دارد که گرمایی که از هوای اتاق گرفته شده را به بیرون از اتاق منتقل کند. در این مدل از کولرهای گازی پرتابل فن دستگاه هوای محیط را به دخل کولر گازی می‌مکد اما همه آن را بعد از سرد شدن دوباره به محیط باز نمی‌گرداند.

بلکه بخشی از آن را به همراه گرمای جذب شده از طریق لوله انتقال به بیرون از اتاق می‌فرستد. این امر سبب افت تدریجی فشار هوا داخل اتاق خواهد شد. بنابراین هوای اتاق‌های دیگر به داخل اتاقی که دستگاه در آن قرار گرفته، وارد می‌شوند. در نتیجه خیلی زود دوباره هوای اتاق گرم می‌شود.

 کولر گازی پرتابل 12000

نوع دو لوله کولر گازی پرتابل چیست؟

مدل دوم کولر گازی پرتابل دو لوله است. چون نصب مدل دو لوله کولر گازی پرتابل سخت‌تر و پرهزینه‌تر است کمتر از مدل تک لوله آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته قیمت بالای آن نیز در عدم محبوبیت این مدل بی‌تاثیر نیست. اما با این وجود مزیت‌هایی که مدل دو لوله نسبت به مدل تک لوله دارد غیر قابل انکار است. مهمترین مزیت مدل دو لوله این است که میزان انرژی مصرفی آن کمتر از مدل تک لوله است. همچنین مدل دو لوله کولر گازی پرتابل بعد از خارج کردن هوای گرم به خارج از ساختمان، هوای تازه را در اتاق جایگزین آن خواهد کرد. به این صورت که از یکی از لوله‌ها گرما به بیرون فرستاده می‌شود و از لوله دیگر هوای تازه از بیرون به داخل آورده می‌شود.

بنابراین مدل دو لوله کولر گازی پرتابل از افت فشار هوا داخل اتاق پیشگیری به عمل می‌آورد. در نتیجه این امر شرایطی ایده‌آل‌تر و مطلوب‌تر در محیط به وجود می‌آید که آرامش کامل را برای کاربر به همراه خواهد داشت. پروسه خنک کردن محیط توسط مدل دو لوله کولر گازی پرتابل بهتر از مدل تک لوله آن است. زیرا در این مدل تهویه محیط از طریق دو لوله صورت می‌گیرد.

مزیت‌های کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل قابل حمل است و این ویژگی مهمترین مزیت آن نسبت به نوع‌های دیگر کولر گازی است. زیرا هر زمان که بخواهید می‌توانید آن را به اتاقی دیگر منتقل کنید یا برای عوض کردن دکور اتاق دستگاه را به راحتی در گوشه دیگری از اتاق قرار دهید. هزینه کولرهای گازی پرتابل در مقایسه با انواع دیگر کولر گازی بسیار کمتر است. زیرا هم قیمت کمتری نسبت به آن‌ها دارند و هم هیچ هزینه‌ای صرف نصب آن‌ها نخواهد شد. کسانی که مستاجر هستند و هر ساله خانه خود را عوض می‌کنند، کولر گازی پرتابل بهترین گزینه برای آن‌ها خواهد بود.

چون نیازی به نصب روی دیوار و سقف ندارد و به راحتی می‌توان آن را انتقال داد. کولر گازی پرتابل به غیر از قابلیت سرمایشی و گاها گرمایشی، قابلیت رطوبت‌گیری نیز دارد. همچنین این نوع از کولرهای گازی چون طراحی جمع و جوری دارند زیاد جاگیر نبوده و فضای کمی را اشغال خواهند کرد.

کولر گازی پرتابل 12000 ارزان

معایب کولر گازی پرتابل

کولر گازی پرتابل به علت این که همه اجزای سازنده خود را حمل می‌کند، وزن زیادی دارد و این امر اصلا خوشایند کاربران نیست. چون کمپرسور داخل خود دستگاه قرار گرفته و مستقیما در اتاق جای می‌گیرد میزان صدایی که کمپرسور تولید می‌کند به گوش می‌رسد و باعث آزار کاربران خواهد شد. پوشش‌دهی کم کولر گازی پرتابل نیز از دیگر معایب آن به شمار می‌آید.

جمع بندی

امیداوریم مطلبی که پیرامون کولر گازی پرتابل در اختیار شما قرار دادیم تا حدودی توانسته باشد به سوالات شما درباره کولر گازی پرتابل چیست؟، پاسخ داده باشد. مطالبی که در این مقاله برای شما بیان کردیم درباره نحوه کارکرد کولر گازی پرتابل و دو مدل تک لوله و دو لوله آن، اطلاعاتی جامع را برای شما داشت که امیدواریم مفید واقع شده باشند. با انتشار این مقاله بر آن شدیم تا شما هنگام خرید کولر گازی پرتابل با آگاهی بیشتر و بهتری به سراغ خرید این محصول بروید. کولر گازی پرتابل برای استفاده در اتاق‌هایی که متراژ کمی دارند بسیار مناسب است. این نوع از کولر گازی به دو صورت تک کاره و دو کاره در بازار موجود است که شما براساس نیاز خود آن را انتخاب خواهید کرد.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس
مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس کولرهای گازی یکی از برجسته ترین محصولاتی هستند که در دهه جدید مخاطب‌های زیادی را به خود جذب می‌نمایند. این کولرها با وجود قابلیت‌های بی‌نظیری که دارند، روز به روز  سبب افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان می‌شوند. سیستم‌های...

اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟
اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

اگر کولر گازی روشن نشود احتمالا شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود مواجه شده اید. این امر در روز های گرم تابستان می تواند بسیار اذیت کننده و مشکل ساز باشد. کولر گازی ها به دلیل عملکرد پیوسته و طولانی مدتی که...

اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟
اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

اگر کولر گازی آب بدهد  کولر گازی ها  نقش بسیار مهمی را در تنظیم دمای محیط ایفا می کنند. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از این دستگاه ها برای متعادل کردن دمای منزل و سایر محیط ها بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده مداوم از...

مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس
مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس

بررسی و مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس کولر گازی ایوولی و جی پلاس دو برند معروف با ویژگی‌های متفاوت هستند. ایوولی با فناوری‌های پیشرفته مانند اینورتر و کم مصرفی انرژی معروف است، در حالی که جی پلاس با کیفیت ساخت بالا و عملکرد...

آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده
آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده

روش نصب کولر گازی ایستاده آیا نصب کولر گازی ایستاده پیچیده است؟ اینکه چه ابزارهایی باید آماده شوند، سوالاتی هستند که بسیاری از مشتریان به آن علاقه دارند. در مقاله زیر کارشناسان بانه ویترین می‌خواهند دستورالعمل نصب کولر گازی استاندارد ایستاده را ارائه دهند. ما...

آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل
آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل

آموزش نصب کولر گازی پرتابل سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل محبوب ترین راه‌حل در تابستان 2020 هستند. با طراحی جمع و جور و راحت، نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به استخدام برق مانند سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار ساده است. بانه ویترین دستورالعمل‌های دقیقی را...

مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت
مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت

مقایسه کولرگازی پرتابل و اسپلیت در دنیای امروزی، با توسعه فناوری‌های سرمایشی، گزینه‌های متعددی برای تأمین آسایش حرارتی در منازل، دفاتر و فضاهای تجاری وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی اسپلیت است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش