• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
راهنمای خرید پلوپز

پلوپز دستگاهی است که برای پخت برنج به صورت اختصاصی طراحی شده است. این وسیله دارای ابعاد و اندازه بسیار کوچک و جمع و جور بوده و به آن Rice Cooker گفته می‌شود. دستگاه پلوپز از یک محفظه با پوشش نچسب به همراه المنت و گرم‌کننده تشکیل شده است و قابلیت تهیه برنج سالم و مجلسی و انواع ته دیگ را دارد. اگر شما هم به دنبال خرید بهترین پلوپز هستید، پس این راهنمای خرید پلوپز را مطالعه نمایید. از آنجایی که برندهای متنوعی در زمینه تولید پلوپز و انواع لوازم خانگی برقی فعالیت دارند، لذا قبل از خرید حتماً اطلاعاتی دقیق و جامع در مورد پلوپز و چگونگی استفاده از آن را جمع‌آوری نمایید، سپس اقدام به خرید کنید.

Rice cooker buying guide

آشنایی با انواع پلوپزپلوپز برقی استانداردپلوپز چندکارهنکات مهم در راهنمای خرید پلوپزظرفیت پلوپزنوع قابلمه و جنس آنقابلمه نچسبقابلمه سرامیکیقابلیت گرم نگهدار Keep warmبرنامه‌های متنوع پختامکانات جانبی

می‌دانید که برنج پای ثابت اکثر سفره‌های ایرانی است و نقش اصلی در وعده‌های غذایی ایرانیان دارد. در واقع اکثر افراد حتماً در طول روز یک وعده غذایی برنج دارند، بنابراین لازم است که حتماً فوت و فن آماده کردن برنج را بلد باشید که برنج خمیری و شل نشود و یا ته نگیرد و بو و طعم سوختگی ندهد. به غیر از دانش و تجربه برای پخت برنج گاهی اوقات که زمان کافی برای تهیه برنج ندارید، وجود دستگاهی مانند پلوپز لازم است تا برنجی خوش طعم و شیک و مجلسی در زمانی کوتاه آماده شود. در واقع می‌توان گفت که استفاده از دستگاه پلوپز و تهیه برنج با پلوپز یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای پخت برنج است که اکثراً از آن برای پخت برنج به صورت کته استفاده می‌کنند. در ادامه این راهنمای خرید پلوپز نکات مهم در خرید و انتخاب بهترین پلوپز را بررسی خواهیم کرد.

راهنمای خرید پلوپز

آشنایی با انواع پلوپز

پلوپزها انواع مختلفی دارند که توسط برندهای مختلف ساخته می‌شوند. انواع پلوپز را می‌توان به پلوپز ساده و پلوپز چندکاره و پلوپز هوشمند تقسیم‌بندی کرد. که پلوپزهای ساده تنها قابلیت پخت برنج و نهایتاً ته‌دیگ را دارند ولی پلوپزهای چندکاره برای انواع پخت و پز به کار می‌روند و علاوه بر پخت برنج از انواع برنامه‌های غذایی دیگر نیز پشتیبانی می‌کنند. هر یک از این دستگاه‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند، بنابراین قبل از انتخاب و تصمیم‌گیری حتما راهنمای خرید پلوپز را مطالعه کرده، سپس اقدام به خرید کنید.

پلوپز برقی استاندارد

پلوپز برقی استاندارد که دستگاهی ساده و بدون تنظیمات خاصی است، قابلیت پخت برنج و گرم کردن را دارد. این نوع دستگاه از آنجایی که برنامه‌های پخت و پز مختلف، مانند پخت ماهی، گوشت، سبزیجات، ماست بندی، پیتزا و کیک و… را ندارند، قیمت کمتری نیز دارند. پلوپز برقی ساده تنها از یک المنت حرارتی تشکیل شده‌ که در کفِ محفظه داخلی دستگاه قرار گرفته است. با روشن کردن پلوپز و متصل کردن کابل برق به پریز، المنت روشن شده و محفظه داخلی گرم می‌شود. در واقع با گرم شدن المنت رفته رفته آب داخل قابلمه پخت گرم شده و به نقطه جوش می‌رسد و باعث پخت برنج می‌شود.

از ایراداتی که پلوپز برقی ساده دارد این است که باعث پخت ناهمگون برنج می‌شود. همچنین به دلیل اینکه از قابلیت آلارم یا هشدار بهره نمی‌برد برای پخت با کیفیت برنج نیاز به نظارت دائمی دارد. در واقع اگر بر آن نظارت نداشته باشید احتمال سوختن برنج و ته گرفتن آن بسیار زیاد است. یکی دیگر از معایب خرید پلوپز برقی ساده پوشش سطح داخلی آن است. در واقع سطح داخلی این دستگاه ازجنس تفلون بوده و امکان دارد به مرور زمان خط و خراش بردارد. همچنین خاموش شدن دستگاه نیازمند این است که کابل برق را از پریز بکشید و تا زمانی که کابل برق به پریز وصل باشد دستگاه روشن خواهد بود. در مقابل این معایب می‌توان به قیمت خرید مناسب پلوپز و استفاده راحت و آسان از آن اشاره کرد. گفتنی است که این نوع پلوپز برنج داخل پلوپز را به مدت زمان زیادی گرم نگه ‌می‌دارد.

پلوپز چندکاره

پلوپز چندکاره دستگاهی است چند منظوره که درست در نقطه مقابل پلوپز برقی ساده قرار گرفته است. این دستگاه دارای کلیدها و تنظیمات خاصی است که هر یک برای ایجاد و اعمال تغییرات و برنامه‌های خاصی به کار می‌روند. این دستگاه قابلیت پخت انواع غذاها را داشته و علاوه بر پخت برنج و ته‌دیگ، برای پخت غذاهایی مانند آبگوشت، حلیم، سوپ، مرغ، خورشت، کیک، پیتزا، بخارپز و… استفاده می‌شود. در واقع با توجه به پشتیبانی از این همه برنامه پخت می‌توان گفت که پلوپز چندکاره می‌تواند جای چندین دستگاه را در آشپزخانه بگیرد و به جای انواع زودپز و آرام‌پز و بخارپز نیز استفاده شود.

از مزایایی که پلوپز چندکاره دارد می‌توان به پخت سریع مواد غذایی اشاره کرد، در واقع پخت گوشت با کمک پلوپز تنها 2 ساعت تا 3 ساعت زمان می‌برد و این در حالی است که پختن گوشت بر روی اجاق گاز حدود 7 ساعت زمان نیاز دارد. پشتیبانی از کاربردهای متنوع از دیگر ویژگی‌های جالب توجه دستگاه پلوپز چندکاره است، که با توجه به امکانات جانبی نظیر سبد سرخ‌کن، سبد بخارپز و قالب‌های ماست‌بندی می‌توان علاوه بر پخت و پز انواع مواد غذایی، از آن برای تهیه ماست، بخارپز کردن و سرخ کردن مواد غذایی نیز استفاده نمود.

راهنمای خرید پلوپز

از معایب پلوپز چندکاره می‌توان به حفظ نکردن طعم و مزه غذا اشاره کرد. به دلیل اینکه سرعت پخت در پلوپز چندکاره بسیار بالا است، لذا احتمال دارد که این سرعت پخت بر روی طعم و مزه مواد غذایی تاثیر بگذارد و مواد غذایی طعم و مزه اصلی خود را از دست دهند. همچنین تمیز کردن و نگهداری از پلوپز چندکاره کمی سخت‌تر از پلوپز تک کاره و ساده است. بنابراین اگر با این دو مورد مشکلی ندارید، حتماً پلوپز چندکاره بخرید.

نکات مهم در راهنمای خرید پلوپز

اکنون که با انواع پلوپز آشنا شدید و مزایا و معایب پلوپز برقی و ساده و پلوپز چندکاره را مطالعه نمودید راحت‌تر می‌توانید دستگاه پلوپز مناسب خود را انتخاب نمایید. در ادامه ویژگی‌ها و امکانات مهم یک پلوپز را بررسی خواهیم کرد. که یکی از آنها ظرفیت پلوپز است، در واقع یکی از سوالاتی که بسیاری از کاربران می‌پرسند، این است که ظرفیت پلوپز چقدر است و ما از کجا تشخیص دهیم که ظرفیت پلوپز چند نفره است و برای چه تعداد افراد مناسب است! یا اینکه برنامه‌های متنوع پخت و پز به چه دردی می‌خورد! در ادامه به تمام این سوالات پاسخ می‌دهیم.

ظرفیت پلوپز

ظرفیت یکی از موارد مهم در خرید پلوپز است، که متناسب با تعداد افراد خانواده اندازه گرفته می‌شود. معمولاً ظرفیت پلوپز بر اساس لیتر، فنجان، نفر و پوند سنجیده می‌شود. با توجه به اینکه معمولاً برنج را بر اساس فنجان و نفر اندازه می‌گیرند بنابراین بهتر است که ابتدا ظرفیت پلوپز را به واحدی تعریف شده و قابل فهم تبدیل کنیم. برای نمونه یک فنجان برنج خام معادل دو فنجان برنج پخته شده است و 1 لیتر معادل 4.2 فنجان برنج نپخته است. با این حساب برای خانواده کم جمعیت دو نفره به پلوپز‌های کوچک با ظرفیت 3 فنجان برنج خام نیاز دارند. در واقع 3 فنجان برنج خام معادل 6 فنجان برنج پخته شده است. بنابراین اگر برای یک خانواده کم جمعیت دو نفره یک پلوپز با ظرفیت 3 فنجان برنج خام کافی است و می‌تواند نیازشان را برآورده سازد. برای خانواده‌های پرجمعیت 5 نفره و بیشتر، پلوپزی با ظرفیت 15 فنجان برنج خام مناسب است. این نکته را در نظر داشته باشید که 1 فنجان برنج خام برای یک نفر کافی است و در واقع پلوپزی که ظرفیت آن معادل 5 فنجان برنج خام است برای جمع 5 نفره مناسب خواهد بود. اگر اهل مهمانی دادن هستید و همیشه تعداد زیادی مهمان در خانه دارید، پلوپزی بخرید که حداکثر ظرفیت ممکن را داشته باشد، تا بتواند برنج مهمانی را تهیه کند.

راهنمای خرید پلوپز

نوع قابلمه و جنس آن

یکی از مواردی که لازم است قبل از خرید پلوپز به آن توجه کنید، جنس قابلمه است. در واقع مواد غذایی درون قابلمه پخت قرار می‌گیرند و جنس قابلمه بیشتری تاثیر را بر روی طعم و مزه مواد غذایی خواهد گذاشت. همچنین قابلمه یکی از قطعات قابل شستشوی دستگاه پلوپز است، که اگر کیفیت مطلوبی نداشته باشد و مقاوم نباشد، بسیار زود خراب شده و سطح داخلی آن خط و خراش برمی‌دارد. همچنین به مرور زمان باعث چسبیدن مواد غذایی به کفِ قابلمه می‌شود.

قابلمه نچسب

یکی از انواع قابلمه که در دستگاه پلوپز به کار می‌رود، قابلمه‌های نچسب است. قابلمه نچسب در واقع بسیار پرکاربرد است و علاوه بر اینکه از چسبیدن مواد غذایی به کفِ قابلمه جلوگیری می‌کند، شستشوی آن بسیار آسان بوده و تمیز کردن آن راحت است. پلوپزهای نچسب یک ایراد بزرگ دارند و آن هم از بین رفتن پوشش آنها به مرور زمان است. در واقع بعد از چندین بار استفاده امکان دارد که پوشش نچسب بر اثر برخورد کفگیر و اجسام دیگر خراشیده شود و از بین رود، در این حالت امکان دارد که پوشش نچسب به برنج و سایر مواد غذایی دیگر نفوذ کند و خطرات جدی برای سلامتی شما به دنبال داشته باشد. توصیه می‌شود در صورت از بین رفتن پوشش نچسب نسبت به تعویض قابلمه پخت اقدام کنید.

قابلمه سرامیکی

قابلمه‌های سرامیکی یکی دیگر از انواع قابلمه‌ها هستند که در پلوپزها استفاده می‌شوند. قابلمه‌های سرامیکی بسیار با کیفیت بوده و از مقاومت بسیار بالایی برخوردارند. پوشش داخلی این نوع قابلمه‌ها از بین نمی‌رود و از این رو هیچ نوع خطری برای سلامتی افراد ندارند. یکی از ویژگی‌های فوق‌العاده قابلمه‌های سرامیکی هدایت یکنواخت گرما و حرارت است، در واقع این نوع قابلمه‌ها با انتقال یکنواخت گرما به پخت یکنواخت و همگون مواد غذایی کمک خواهند کرد. مشکلی که قابلمه‌های سرامیکی دارند، شکننده بودن آنهاست و به همین دلیل هنگام استفاده از پلوپزها باید بسیار با احتیاط عمل کنید.

قابلیت گرم نگهدار Keep warm

یکی از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که در پلوپزهای چندکاره مشاهده می‌شود و لازم است در راهنمای خرید پلوپز به آن بپردازیم، قابلیت گرم نگهداشتن و گرم کردن مجدد است. عملکرد Keep warm یا Reheat که در اکثر پلوپزها پشتیبانی می‌شود، باعث گرم کردن مجدد و گرم نگهداشتن غذا خواهد شد. معمولاً بعد از اتمام برنامه پخت، عملکرد گرم نگهدارنده به صورت اتوماتیک فعال می‌شود و غذای درون قابلمه پخت را به مدت چند ساعت گرم نگه می‌دارد. قابلیت گرم‌ کردن مجدد نیز امکان گرم شدن مواد غذایی را می‌دهد، برای گرم کردن هر نوع ماده غذایی می‌توانید مواد غذایی مورد نظر را درون قابلمه پخت بریزید، سپس کلید Reheat را انتخاب کرده و فعال نمایید، تا دستگاه روشن شود و غذای داخل قابلمه را گرم کند.

ricecooker 4 | بانه ویترین مرجع تخصصی لوازم خانگی

برنامه‌های متنوع پخت

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که هنگام خرید پلوپز باید در نظر بگیرید، توجه به تعداد برنامه‌های پخت است. درواقع دستگاه‌های پخت و پز مانند زودپز و پلوپز و… بر اساس تعداد برنامه‌های پخت به انواع چندکاره تقسیم می‌شوند. برای نمونه وقتی گفته می‌شود یک پلوپز 17 کاره است یعنی از 17 برنامه پخت پشتیبانی می‌کند. پلوپزهای برقی ساده تنها قابلیت پخت برنج را دارند و از این رو در پیشرفته‌ترین حالت تنها برنامه تهیه ته‌دیگ را دارند که امکان تهیه ته‌دیگ به صورت طلایی و برشته را داشته و از قابلیت تنظیم میزان برشته شدن ته دیگ نیز بهره می‌برند. اما پلوپزهای چندکاره، پخت برنج تنها یکی از برنامه‌های آنهاست و علاوه بر برنج، انواع خورشت، سوپ، آبگوشت، حلیم، پاستا، فرنی، پیتزا و… را نیز پشتیبانی می‌کنند.

امکانات جانبی

زمانی که حرف امکانات جانبی به میان می‌آید در واقع به انواع کفگیر و ملاقه پلاستیکی، سبد مخصوص سرخ کن، سبد مخصوص بخارپز، قالب ماست بندی و… اشاره دارد. پلوپزی که دارای قالب ماست بندی باشد، امکان تهیه ماست را دارد، در واقع قالب‌های ماست بندی دارای سایز و ابعاد کوچکی هستند و برای استفاده از آن کافی است که شیر و مایه ماست را درون قالب بریزید و قالب‌ها را داخل قابلمه پخت دستگاه بگذارید، سپس برنامه ماست بندی را انتخاب کنید. سبد بخارپز نیز که سبدی پلاستیکی است و برای بخارپز کردن انواع سبزیجات و سایرمواد غذایی به کار می‌رود. توری سرخ کن نیز از جنس استیل ضد زنگ بوده و برای استفاده از آن تنها باید برنامه سرخ کردن را از منوی برنامه‌ها انتخاب نمایید. تمام این موارد بر روی قیمت خرید پلوپز تاثیر می‌گذارد.  سعی کنید هنگام خرید تمام موارد ذکر شده در این راهنمای خرید پلوپز را در نظر بگیرید.

پلوپز برقی ساده یا پلوپز چند کاره ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که پلوپز چندکاره کارایی بسیار بیشتری دارد و قطعاً بهترین انتخاب پلوپز چندکاره است. چرا که برنامه‌های پخت متعددی دارد و در برخی از مدل‌ها به عنوان بخارپز، سرخ کن، زودپز و پلوپز استفاده می‌شود.

آیا می‌توان با پلوپز ماست درست کرد؟

برخی از پلوپزها که برنامه تهیه ماست را دارند، امکان تهیه ماست را دارند. برای تهیه ماست کافی است که شیر و مایه ماست را داخل قالب ماست بندی یا ظرف مخصوص بریزید، سپس ظرف را داخل قابلمه پخت پلوپز درون محفظه داخلی دستگاه قرار دهید و برنامه تهیه ماست را انتخاب نمایید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تکنولوژی‌ نوین در فرتوکارهای امروزی و تاثیر آن در عملکرد
تکنولوژی‌ نوین در فرتوکارهای امروزی و تاثیر آن در عملکرد

اجاق های قدیمی با فرهای بزرگ خود، از سال ها پیش در خانه ها حضور داشتند؛ اما با روی کار آمدن گازهای صفحه ای، آن ها کم کم کنار گذاشته شدند. پس از آن، فرهای کوچک و مستقل، وارد بازار گشتند. این فرها نیاز مصرف...

تجربه های مشتریان با استفاده از قهوه ساز های مختلف
تجربه های مشتریان با استفاده از قهوه ساز های مختلف

استفاده از قهوه ساز های مختلف: قهوه یکی از نوشیدنی های مورد علاقه اکثر افراد در سراسر دنیا است. این نوشیدنی خوشمزه و انرژی زا، به روش های متعددی درست می شود و روش دم کردن هر نوع آن متفاوت می باشد. برای این منظور...

استفاده از قهوه ساز در محیط‌های تجاری و دفاتر کار
استفاده از قهوه ساز در محیط‌های تجاری و دفاتر کار

امروزه در دنیا بیشتر مردم از قهوه استفاده می کنند. تعداد بسیار اندکی از مردم می توانند روز خود را بدون یک فنجان قهوه داغ اول صبح شروع کنند. برای گذراندن روز کاری مفید، بسیاری از مردم در طول روز، چندین فنجان قهوه می نوشند....

چگونه قهوه ساز مناسبی برای خانه خود انتخاب کنیم؟
چگونه قهوه ساز مناسبی برای خانه خود انتخاب کنیم؟

انتخاب قهوه ساز مناسب: امروزه قهوه از نوشیدنی های محبوب و پرطرفدار در جهان به شمار می رود. بسیاری از افراد، صبح خود را با نوشیدن قهوه آغاز می کنند و در میانه روز نیز با استفاده از این نوشیدنی انرژی می گیرند. از جمله...

فرتوکار با بهترین امکانات، انتخاب مدل مناسب برای خانه شما    
فرتوکار با بهترین امکانات، انتخاب مدل مناسب برای خانه شما    

فرتوکار با بهترین امکانات: بسیاری از افراد به دلیل محدودیت فضا در آشپزخانه، از خرید برخی از لوازم برقی بزرگ و جاگیر مانند مایکروفر خودداری می کنند. فرهای توکار یکی از جدیدترین محصولات در بازار لوازم خانگی هستند که قابلیت نصب درون کابینت و دیوار...

فرتوکارهای هوش مصنوعی چگونه آینده آشپزی در خانه را تحت تاثیر قرار خواهد داد
فرتوکارهای هوش مصنوعی چگونه آینده آشپزی در خانه را تحت تاثیر قرار خواهد داد

فرهای توکار، از جمله تجهیزات پرکاربرد آشپزخانه محسوب می ‌شوند. شرکت ‌های مختلف، انواع مدل ‌های فر توکار  را تولید و به بازار عرضه می ‌کنند. این نوع دستگاه ها، قابلیت های مختلفی دارند که امکان آشپزی ساده و آسان را برای خانواده ها به...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش