• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟

برای خنک‌سازی محیط خانه و محل کار خود چه نوع دستگاه تهویه‌ای را می‌پسندید؟ آیا به کولر گازی یا اسپلیت فکر می‌کنید؟ بیشتر مشتری‌ها به صورت نادرست از واژه‌های کولر گازی و اسپلیت استفاده می‌کنند. یعنی به جای کولر گازی می‌گویند اسپلیت یا به اسپلیت، کولر گازی می‌گویند. شاید بیشتر افراد تفاوت بین کولر گازی و اسپلیت را ندانند. آگاهی درست قبل از خرید سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی به شما کمک می‌کند، انتخابی درست و متناسب با نیازهای خود داشته باشید. حتما الان در ذهن شما این سوال پیش آمده که فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟ یا به این فکر می‌کنید که نحوه عملکرد کدام یک بهتر است؟ گروه تحقیقاتی سایت بانه ویترین با هدف خدمت‌رسانی هر چه بیشتر به شما مخاطبان همیشگی خود، این پست را انتشار داده است. برای این که به پاسخ تمامی سوالات خود برسید، لطفا تا انتهای این پست ما را همراهی کنید.

 تفاوت اسپلیت و کولر گازی

واژه کولر گازی به چه سیستم‌هایی اطلاق می‌شود؟واژه اسپلیت به کدام نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع اشاره دارد؟فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟مزیت‌های اسپلیت نسبت به کولر گازیجمع‌بندی

واژه کولر گازی به چه سیستم‌هایی اطلاق می‌شود؟

در جواب این که فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟ اول باید با تعریف هر یک از آن‌ها آشنایی داشت. کولر گازی نوعی سیستم تهویه مطبوع است که طیف گسترده‌ای از سیستم‌ها و دستگاهای سرمایشی را شامل می‌شود. البته از آنجا که کولرهای گازی انواع مختلف و مدل‌های متنوعی دارند، برخی از آن‌ها کارکرد دو جانبه داشته و قابلیت‌های سرمایشی و گرمایشی را دارند. کولر گازی دوتکه (اسپلیت) و کولر گازی پنجره‌ای و کولر گازی ایستاده و کولر گازی پرتابل از انواع سیستم‌های تهویه مطبوعی به شمار می‌آیند که زیر مجموعه‌ای از کولر گاری هستند. عملکرد کولر گازی پیچیده و سخت است.

کولر گازی بهتره یا اسپلیت

بنابراین اجزای سازنده زیادی دارد. کمپرسور و کندانسور و اپراتور و کویل‌ها و مدار الکتریکی و فن و اجزای زیاد دیگری که هر یک وظیفه‌ای خاص را در سیکل تبریدی دستگاه بر عهده دارند. کولر گازی جهت سرمادهی و خنک‌سازی محیط و بعضا به منظور گرم‌سازی محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین رطوبت محیط را کاهش داده و آن را در حالت نرمال حفظ می‌کند. علاوه بر این فیلتراسیون هوای محیط نیز از وظیفه‌های کولر گازی است که با از بین بردن عوامل آلرژی‌زا و بیماری‌زا و همچنین حذف بوی نامطبوع از هوای محیط، هوایی پاکیزه و تمیز را به جریان در خواهد آورد.

تفاوت کولر گازی با اسپلیت چیه

واژه اسپلیت به کدام نوع از سیستم‌های تهویه مطبوع اشاره دارد؟

اسپلیت یکی از انواع کولر گازی است که جهت خنک‌سازی محیط و در بعضی از مدل‌های آن به منظور گرمادهی نیز به کار گرفته می‌شود. نحوه عملکرد کولر گازی و اسپلیت و فرآیند سردسازی محیط در هر دو یکسان بوده و کارکردی مشابه هم دارند. اسپلیت‌ها به صورت دو تکه طراحی و تولید می‌شوند. یعنی متشکل از یک یونیت داخلی و یک یونیت خارجی هستند که از طریق کابل‌ها و لوله‌های مسی به یکدیگر متصل می‌شوند. امروزه تقاضا برای خرید اسپلیت‌ها بسیار بیشتر شده است. زیرا اسپلیت مزیت‌های بیشتری داشته و کارکرد آن نیز رضایت بخش‌تر از سایر کولرهای گازی است.

اسپلیت‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به نیازهای کاربران، کمپانی‌ها مدل‌های متنوعی از اسپلیت را روانه بازارها کرده‌اند. مولتی اسپلیت و داکت اسپلیت و اسپلیت ایستاده از جمله طرح‌ها و مدل‌های مختلف این سیستم تهویه مطبوع هستند. امیدواریم تا این جا توانسته باشیم گوشه‌هایی از ابهامات ذهن شما در رابطه با فرق اسپلیت با کولر گازی را برطرف کرده باشیم.

فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟ 2

فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟

بیشتر مردم بر این باور هستند که کولر گازی و اسپلیت، هر دو یک دستگاه و یکسان هستند. اما این باور نادرست است و همان طور که در بالا به آن اشاره شد، اسپلیت زیر مجموعه‌ای از کولر گازی است. اسپلیت یک واژه انگلیسی است که معنای آن در لغت دو تکه تعبیر می‎‌شود. این نام‌گذاری به موجب نوع طراحی آن است زیرا اسپلیت دارای دو جزء بیرونی و داخلی است. اما کولر گازی یک سیستم واحد است و کلیه اجزای تشکیل‌دهنده آن در یک دستگاه جای گرفته‌اند. برای مثال کولر گازی پنجره‌ای با پرتابل را در نظر بگیرید که تنها یک پنل است و کلیه اجزای سازنده خود را در همین پنل حمل می‌کند. در مقابل اسپلیت دیواری را می‌بینید که یک یونیت آن روی دیوار و یونیت دیگر در بیرون از ساختمان نصب می‌شود و اجزای سازنده دستگاه توسط این دو یونیت حمل می‌شوند.

فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟
  • کولرهای گازی در هر نوع محیطی قابل استفاده هستند و به آسانی نصب می‌شوند در حالی که انواع اسپلیت را می‌توان برای محیط‌هایی خاص مورد استفاده قرار داد.
 
  • عملکرد اسپلیت در مقایسه با کولر گازی، بهینه‌تر است. زیرا اسپلیت‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قادر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی باشند.
 
  • البته بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که اسپلیت‌ها هزینه‌های نگهداری بیشتری نسبت به کولرهای گازی دارند و همچنین اگر اسپلیت آسیب ببیند، هزینه‌های تعمیر آن از کولر گازی بیشتر می‌شود.
 
  • همان طور که می‌دانید کولرهای گازی و اسپلیت‌ها دارای ظرفیت‌هایی مختلفی هستند که براساس آن در محیط‌هایی با متراژ خاص به کار گرفته می‌شوند. اسپلیت‌ها ظرفیت‌های بیشتر و متنوع‌تری دارند به همین سبب می‌توانند محیط‌هایی با مساحت‌های مختلف را پوشش دهند در حالی که این کار از عهده کولر گازی بر نخواهد آمد.
فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟
  • نصب اسپلیت از کولر گازی سخت‌تر است. زیرا برای نصب اسپلیت باید بخشی از دیوار یا سقف تخریب شود. یونیت‌ها به طور جداگانه در داخل و خارج از ساختمان نصب می‌شوند. بنابراین برای اتصال و برقراری ارتباط بین آن‌ها، لازم به لوله‌کشی و متصل کردن یونیت‌ها به وسیله کابل و لوله دارید.
 
  • اسپلیت کارکرد بی‌صدا دارد اما کولر گازی با تولید سر و صدای زیاد و بلند باعث ایجاد آلودگی صوتی خواهد شد. بیشترین صدایی که از کولر گازی و اسپلیت شنیده می‌شود، توسط کمپرسور به وجود می‌آید. اسپلیت‌ها مجهز به کمپرسورهای پیشرفته با طراحی جدید هستند که صدای کمتری تولید می‌کنند. حتی این صدای کم هم شنیده نمی‌شود چون کمپرسور در یونیت خارجی قرار دارد و تا صدا به یونیت داخلی برسد، توسط محیط جذب شده و کمترین نویز به داخل ساختمان منتقل می‌شود.
 
  • هزینه‌های نگهداری از اسپلیت بیشتر از کولر گازی است. چنانچه قطعه‌ای از اسپلیت دچار آسیب‌دیدگی شود برای تعمیر آن لازم است هزینه بیشتری صرف کرد.
فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟

مزیت‌های اسپلیت نسبت به کولر گازی

برای درک بهتر از فرق اسپلیت با کولر گازی، لازم است که از مزیت‌های اسپلیت نیز اطلاع داشته باشید. ظاهر وسایلی که در محیط استفاده می‌شود برای همه اهمیت زیادی دارد. اسپلیت‌ها طراحی شیک‌تر و مدرن‌تری دارند و ظاهری خاص و دیزانی زیبا دارند به همین دلیل اسپلیت‌ها بیشتر بین خانم‌ها محبوب هستند. اسپلیت‌ها دقیق و مهندسی شده طراحی می‌شوند و به این دلیل اتلاف انرژی کمتری دارند. به طور کلی چون اسپلیت‌ها عایق‌بندی شده و بدون داکت هستند تا حدود 30 درصد از اتلاف انرژی جلوگیری خواهند کرد. انتشار هوا و متعادل‌سازی دمای محیط توسط اسپلیت‌ها بهتر انجام می‌گیرد. زیرا اسپلیت‌ها دمپر همه جانبه دارند. بنابراین هوا به صورت یکسان و فراگیر در محیط به جریان درمی‌آید در نتیجه خنک‌سازی یا گرم‌سازی محیط یکپارچه و یکنواخت خواهد بود.

صدای تولید شده ناشی از کارکرد اسپلیت کمتر از میزان صدایی است که هنگام کار کولر گازی تولید می‌شود. اسپلیت دارای دو یونیت است که صدا در یونیت بیرونی تولید می‌شود و تا به یونیت داخلی برسد، کاهش می‌یابد، یونیت داخلی نویز بسیار کم حدود 20 دسیبل دارد. بنابراین موجب ایجاد آرامش در محیط می‌شود.

مزایای استفاده از کولر گازی در خانه

جمع‌بندی

ابن مقاله در جواب به سوال شما درباره فرق اسپلیت با کولر گازی چیه؟ منتشر شده است. اسپلیت و کولر گازی هر دو سیستم تهویه مطبوع هستند با این تفاوت که کولر گازی مجموعه‌ای از سیستم‌های تهویه مطبوع را شامل می‌شود که اسپلیت یکی از آن‌ها است. نحوه عملکرد کولر گازی و اسپلیت یکسان و مشابه هم است. اسپلیت‌ها جدیدترین نسل کولرهای گازی هستند که به صورت دو تکه مجزا ساخته می‌شوند. این دو تکه هر یک مجزا از دیگری در داخل و خارج از ساختمان قرار گرفته و از طریق اتصالات لازم بین آن‌ها ارتباط برقرار می‌شود. اجزای تشکیل‌دهنده کولر گازی و اسپلیت مشابه هم است. زیرا کارکرد آن‌ها یکسان است با این تفاوت که کولر گازی اجزای سازنده خود را یک جا و در یک دستگاه حمل می‌کند اما اسپلیت به وسیله دو یونیت خود اجزای سازنده خود را همراه دارد.

اسپلیت بهتره یا کولر گازی

اسپلیت زیباتر بوده و مصرف انرژی کمتری دارد. همچنین از نظر میزان بازدهی و راندمان کاری، اسپلیت قدرتمندتر از کولر گازی عمل می‌کند. حفظ آرامش محیط و ممانعت از ایجاد آلودگی صوتی از آپشن‌های اسپلیت است که در کولر گازی وجود ندارد. پیشنهاد ما به شما خرید اسپلیت است. درست است که اسپلیت قیمت بالاتری از کولر گازی دارد اما به مرور زمان با عملکرد بهینه خود آن را جبران خواهد کرد. همچنین مزیت‌های بیشتر اسپلیت نسبت به کولر گازی نشان‌دهنده برتری آن بر کولر گازی است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس
مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس کولرهای گازی یکی از برجسته ترین محصولاتی هستند که در دهه جدید مخاطب‌های زیادی را به خود جذب می‌نمایند. این کولرها با وجود قابلیت‌های بی‌نظیری که دارند، روز به روز  سبب افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان می‌شوند. سیستم‌های...

اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟
اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

اگر کولر گازی روشن نشود احتمالا شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود مواجه شده اید. این امر در روز های گرم تابستان می تواند بسیار اذیت کننده و مشکل ساز باشد. کولر گازی ها به دلیل عملکرد پیوسته و طولانی مدتی که...

اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟
اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

اگر کولر گازی آب بدهد  کولر گازی ها  نقش بسیار مهمی را در تنظیم دمای محیط ایفا می کنند. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از این دستگاه ها برای متعادل کردن دمای منزل و سایر محیط ها بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده مداوم از...

مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس
مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس

بررسی و مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس کولر گازی ایوولی و جی پلاس دو برند معروف با ویژگی‌های متفاوت هستند. ایوولی با فناوری‌های پیشرفته مانند اینورتر و کم مصرفی انرژی معروف است، در حالی که جی پلاس با کیفیت ساخت بالا و عملکرد...

آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده
آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده

روش نصب کولر گازی ایستاده آیا نصب کولر گازی ایستاده پیچیده است؟ اینکه چه ابزارهایی باید آماده شوند، سوالاتی هستند که بسیاری از مشتریان به آن علاقه دارند. در مقاله زیر کارشناسان بانه ویترین می‌خواهند دستورالعمل نصب کولر گازی استاندارد ایستاده را ارائه دهند. ما...

آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل
آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل

آموزش نصب کولر گازی پرتابل سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل محبوب ترین راه‌حل در تابستان 2020 هستند. با طراحی جمع و جور و راحت، نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به استخدام برق مانند سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار ساده است. بانه ویترین دستورالعمل‌های دقیقی را...

مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت
مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت

مقایسه کولرگازی پرتابل و اسپلیت در دنیای امروزی، با توسعه فناوری‌های سرمایشی، گزینه‌های متعددی برای تأمین آسایش حرارتی در منازل، دفاتر و فضاهای تجاری وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی اسپلیت است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش