• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
مقایسه و معرفی بهترین و کاربردی‌ترین گاز کولر گازی

گرمای شدید هوا در یک روز تابستانی را نمی‌توان تنها با خوردن یک نوشیدنی سرد یا گرفتن دوش آب سرد برطرف نمود. بلکه یک سیستم سرمایشی با قدرت بسیار زیادی لازم است که توانایی ارائه بیشترین باد سرد را داشته باشد. پس بهترین راه حل برای رفع کلافگی ناشی از گرمای طاقت فرسای تابستان، خرید کولر گازی است که از هر لحاظ بهترین باشد. کولرهای گازی از جمله وسایل تهویه مطبوع پرکاربردی هستند که گاز مبرد از آیتم‌های بسیار مهم و کارآمد در آن‌ها به شمار می‌آید. گاز مبرد وظیفه انتقال سرما به محیط را بر عهده دارد. البته امروزه کولرهای گازی دو منظوره نیز تولید شده و در بازار وجود دارند که با توجه به این کار گاز مبرد نیز دو منظوره خواهد شد و به بهترین گاز کولر گازی تبدیل خواهد شد.

بنابراین گاز مبرد جهت انتقال سرما و گرما به محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله با موضوع بهترین گاز کولر گازی از سایت بانه ویترین بیشتر به موضوع انواع گازهای مبرد خواهیم پرداخت.

مبرد های سیستم سرمایشی

آشنایی، مقایسه و معرفی انواع گازهای کولر گازیگاز فریونگازهای مبرد در کولر گازیویژگی‌های گاز مبرد R12گاز مبرد R11گاز مبرد R22گاز مبرد R410Aجمع بندی

آشنایی، مقایسه و معرفی انواع گازهای کولر گازی

گاز کولر گازی که بیشتر آن را با نام گاز مبرد می‌شناسیم، یکی از اصلی‌ترین عوامل در پیشبرد سیکل تبرید کولر گازی است. برای آن که بیشتر اهمیت استفاده از گاز مبرد در کولر گازی را درک کنید، بهتر است که اول با وظیفه گاز مبرد آشنایی پیدا کنید. هنگامی که کولر گازی یا اسپلیت شما هوای گرم محیط را به داخل خود کشید، گاز مبرد این گرما را به خود جذب کرده و آن را همراه خود به داخل کمپرسور دستگاه می‌برد. گاز مبرد داخل کمپرسور فشرده شده و در اثر آن هم گرمای گاز مبرد بیشتر می‌شود و هم فشار آن افزایش می‌یابد. گاز مبرد با فشار زیاد از کمپرسور به سمت کندانسور رفته و در آن جا با فعالیت کندانسور گرمای خود را از دست داده و به حالت مایع در می‌آید.

گاز مبرد که طی فرایند خنک‌سازی داخل کندانسور در حالت فاز مایع قرار گرفته با این دمای بسیار پایین و به صورت مایع به داخل اپراتور رفته و داخل لوله‌های اپراتور جای می‌گیرد. از آن جا که این گاز قدرت جذب گرما را دارد، هوای گرم محیط که در مجاورت لوله‌های حامل مایع مبرد قرار می‌گیرد، گرمای خود را با سرمای گاز مبرد مبادله کرده و به محیط باز می‌گردد به این طریق پروسه سردسازی محیط به وسیله گاز مبرد انجام می‌پذیرد. در ادامه این مطلب در مورد بهترین گاز کولر گازی، نکاتی را بررسی خواهیم کرد.

 

گاز فریون

گاز فریون یکی از انواع مواد شیمیایی با قابلیت خنک‌کنندگی است که به صورت عادی دارای خاصیت گازی است و در لیست بهترین گاز کولر گازی قرار دارد. گاز فریون نقش خنک‌کننده را در کولر گازی به عهده دارد. کمپرسور کولر گازی با فشرده کردن گاز فریون، دمای آن را بالا برده و با کاهش حجم فریون، فشار آن را بالا می‌برد. سپس این گاز در کندانسور خنک شده و به مایع تبدیل می‌شود. گاز فریون بعد از طی کردن تمامی این مراحل قابلیت خنک‌کنندگی را کسب خواهد کرد. بنابراین می‌تواند گرمای محیط را گرفته و هوایی خنک را در محیط به جریان درآورد. بهتر است بدانید که گاز فریون به نسبت هوا سنگین‌تر است. بنابراین به راحتی می‌تواند دمای محیط را کاهش داده و هوایی خنک را در آن انتشار دهد.

بهترین گاز کولر گازی

گازهای مبرد در کولر گازی

گازهای مبرد از جمله انواع گازهای خنک‌کننده هستند که در کولرهای گازی نقش خنک‌کننده و انتقال‌دهنده سرما به محیط را بر عهده دارند. گازهای مبرد انواع مختلفی دارند که ویژگی‌های هر یک با دیگری متفاوت است. نامگذاری گازهای مبرد بر طبق نوع برنامه‌ریزی و قرارداد جهانی که برای آن‌ها شده است به یکدیگر شباهت دارد. همه گازهای مبرد در اول نام خود دارای حرف لاتین R هستند و در ادامه این حرف اعداد ریاضی قرار می‌گیرند که هر کدام حاکی از ترکیبات شیمایی مختص آن گاز مبرد هستند. در ادامه این مطلب انواع گاز مبرد را بررسی خواهیم کرد که می‌توان هر یک را به عنوان بهترین گاز کولر گازی معرفی کرد.

 

ویژگی‌های گاز مبرد R12

یکی از انواع گازی که در کولرهای گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاز مبرد R12 است. این نوع از مبرد رنگ سفیدی دارد و در موارد مختلف صنعتی به کار برده می‌شود. یکی از موارد استفاده از گاز مبرد R12 در کولرهای گازی و چیلرهای صنعتی است. البته این نوع از مبرد در خودروها نیز استفاده خواهد شد. CCL2F2 ترکیب به کار رفته در گاز مبرد R12 است که اگر با زبان ساده بیان کنیم، ترکیب کلرودی فلورومتان این گاز مبرد را تشکیل می‌دهد. گاز مبرد R12 داخل کپسولی قرار می‌گیرد که جرم 13.6 کیلوگرم دارد. یکی از موارد قابل توجه درباره این نوع گاز مبرد این است که در برابر آب حساسیت زیادی دارد که نسبت به سایر گازهای مبرد بسیار بالاتر است.

بنابراین این امکان وجود دارد که باعث زنگ‌زدگی کولر گازی شود. پس در صورتی که از کولر گازی دارای این نوع از گاز مبرد استفاده می‌کنید باید احتیاط بیشتری داشته باشد و از دستگاه خود بیشتر مراقبت کنید. بنابراین نمی‌توان از گاز مبرد R12 به عنوان بهترین گاز کولر گازی نام برد.

 

گاز مبرد R11

گاز مبرد R11 از آن دسته خنک‌کننده‌هایی است که استفاده از آن در کولرهای گازی نسبتا مرسوم  مناسب است. گاز مبرد R11 از نظر اشتعال پذیری نسبتا ایمن است و قابلیت اشتعال پذیری آن به مقدار کمی تخمین زده شده است. همچنین این گاز خنک‌کننده در لیست گازهای غیر سمی و سالم برای سلامت انسان قرار دارد. گاز مبرد R11 به غیر از کولرهای گازی در چیلرها نیز کاربرد داشته و استفاده خواهد شد. این نوع از گاز چون نسبتا مورد قبول است پس می‌تواند جزو بهترین گاز کولر گازی به شمار آید اما در کولر گازی‌های جدید کمتر مورد استفاده قرار گرفته است.

بهترین گاز کولر گازی

گاز مبرد R22

گاز مبرد R22 بهترین مدل گاز خنک‌کننده است که به صورت گسترده در کولرهای گازی استفاده شده و از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. البته گاز مبرد R22 به غیر از استفاده در کولرهای گازی برای یخچال‌ها و به کارگیری در سیکل تبریدی آن‌ها نیز کاربرد دارد. گاز مبرد R22 دارای ترکیب شیمایی HCFC و در صنعت از آن با نام هیدرو کلروفلورو کربن یاد می‌شود. مهمترین نکته درباره گاز مبرد R22 قدرت آسیب‌رسانی آن به لایه ازون و محیط زیست است. همین امر باعث می‌شود که این گاز در گرم شدن کره‌ زمین نقش داشته و عامل نابودی محیط زیست باشد.

همین موضوع باعث شده تا امروزه در جوامع پیشرفته و کشورهای جهانی استفاده از گاز مبرد R22 ممنوع شده و انواع مناسب دیگری که روی محیط زیست و لایه ازون تاثیرات مخرب ندارند، جایگزین آن شوند. با توجه به میزان آسیب‌رسانی که گاز مبرد R22 روی کره زمین دارد نمی‌توان از آن به عنوان بهترین گاز کولر گازی نام برد اما از دیرباز جزو گاز‌های پرکاربرد و قوی بوده که هنوز هم به علت قدرت سرمایشی بالا و در عین حال قیمت پایین بعضی از افراد به دنبال کولر گازی‌هایی هستند که از این نوع گاز در سیکل سرمایشی خود  استفاده کنند.

 

گاز مبرد R410A

یکی از پرکاربردترین خنک‌کننده‌هایی که در کولرهای گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاز مبرد R410A است. این مدل از گاز مبرد از ترکیب گاز R125 و گاز R32 ساخته می‌شود. گاز مبرد R410A مطلوب‌ترین و مناسب‌ترین نوع مبردی است که بیشتر در کولرهای گازی اینورتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آن‌ جا که گاز مبرد R410A و گاز مبرد R22 بیشترین استفاده را در کولرهای گازی دارند پس می‌توان آن‌ها را به عنوان دو رقیب با رقابت تنگاتنگ در نظر گرفت. این دو گاز مبرد دارای یک سری تفاوت‌ها با یکدیگر هستند که به آن‌ها اشاره می‌کنیم. اولین و بارزترین تفاوت این دو مبرد در میزان تولید سرمای آن‌ها است. گاز مبرد R410A توان بسیار بیشتری در تولید سرما نسبت به گاز مبرد R22 دارد. بنابراین قدرت سرمادهی گاز مبرد R410A بیشتر از مدل R22 آن است.

همچنین سرمای ایجاد شده توسط گاز مبرد R410A دوام بیشتری در محیط دارد. چون نقطه جوش گاز مبرد R410A کمتر از مبرد R22 بوده و در مقایسه با آن شارژ کمتری می‌خواهد. مهمترین موضوع درباره  گاز مبرد R410A این است که برای محیط و لایه ازون هیچ ضرری نداشته و حتی در بعضی از موارد برای محیط زیست مفید واقع می‌شود. همچنین می‌تواند در کاهش مصرف انرژی نیز موثر باشد و با توجه به ترکیب شیمایی مناسبی که دارد مانع از آسیب رسانی به کمپرسور شده و در افزایش طول عمر آن نقش بسزایی خواهد داشت. پس به جرات می‌توان گفت که گاز مبرد R410A بهترین گاز کولر گازی است.

 گاز فریون کولرگازی

جمع بندی

در این مقاله با مقایسه و معرفی انواع گازها شما را با برخی از آن‌ها آشنا کردیم و درباره بهترین گاز کولر گازی برای شما نمونه‌هایی را مورد بحث قرار دادیم. با خواندن این مقاله تا حدودی با گازهای مصرفی در کولر گازی آشنا شدید. پس بهتر است که در هنگام خرید کولر گازی با بهره‌گیری از اطلاعاتی که کسب کردید، بهترین محصول را خریداری کنید. زیرا گاز مبرد به کار رفته در کولر گازی تا حد زیادی در میزان بازدهی و افزایش راندمان کاری دستگاه تاثیر گذار خواهد بود. هنگام خرید کولر گازی به این نکته توجه کنید که گاز مبرد به کار رفته در آن درجه سمی بسیار کمی داشته باشد. همچنین قابلیت اشتعال ناپذیری داشته باشد و از عدم انفجار آن اطمینان حاصل کنید.

البته گاز مبرد کولر گازی باید نقطه جوش پایینی داشته باشد تا بتواند بیشترین گرمای محیط را به خود جذب کنید. در نظر داشته باشید که سازگاری گاز مبرد با محیط زیست و لایه ازون نیز بسیار مهم و حیاتی است. همچنین گاز مبرد باید پایدار بوده و هزینه‌های شارژ مجدد آن نیز کم باشد.

بهترین گاز کولر گازی چه گازی است؟

با توجه به دلایلی که در این مقاله بیان شده به جرات می‌توان گفت که گاز مبرد R410A بهترین گاز کولر گازی است.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس
مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس کولرهای گازی یکی از برجسته ترین محصولاتی هستند که در دهه جدید مخاطب‌های زیادی را به خود جذب می‌نمایند. این کولرها با وجود قابلیت‌های بی‌نظیری که دارند، روز به روز  سبب افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان می‌شوند. سیستم‌های...

اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟
اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

اگر کولر گازی روشن نشود احتمالا شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود مواجه شده اید. این امر در روز های گرم تابستان می تواند بسیار اذیت کننده و مشکل ساز باشد. کولر گازی ها به دلیل عملکرد پیوسته و طولانی مدتی که...

اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟
اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

اگر کولر گازی آب بدهد  کولر گازی ها  نقش بسیار مهمی را در تنظیم دمای محیط ایفا می کنند. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از این دستگاه ها برای متعادل کردن دمای منزل و سایر محیط ها بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده مداوم از...

مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس
مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس

بررسی و مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس کولر گازی ایوولی و جی پلاس دو برند معروف با ویژگی‌های متفاوت هستند. ایوولی با فناوری‌های پیشرفته مانند اینورتر و کم مصرفی انرژی معروف است، در حالی که جی پلاس با کیفیت ساخت بالا و عملکرد...

آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده
آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده

روش نصب کولر گازی ایستاده آیا نصب کولر گازی ایستاده پیچیده است؟ اینکه چه ابزارهایی باید آماده شوند، سوالاتی هستند که بسیاری از مشتریان به آن علاقه دارند. در مقاله زیر کارشناسان بانه ویترین می‌خواهند دستورالعمل نصب کولر گازی استاندارد ایستاده را ارائه دهند. ما...

آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل
آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل

آموزش نصب کولر گازی پرتابل سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل محبوب ترین راه‌حل در تابستان 2020 هستند. با طراحی جمع و جور و راحت، نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به استخدام برق مانند سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار ساده است. بانه ویترین دستورالعمل‌های دقیقی را...

مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت
مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت

مقایسه کولرگازی پرتابل و اسپلیت در دنیای امروزی، با توسعه فناوری‌های سرمایشی، گزینه‌های متعددی برای تأمین آسایش حرارتی در منازل، دفاتر و فضاهای تجاری وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی اسپلیت است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش