• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

کولرهای گازی محبوب‌ترین سیستم‌های تهویه مطبوع هستند که به منظور سرمایش و گرمایش در تمام طول سال استفاده می‌شوند. کارکرد دقیق و راندمان کاری بالای کولر گازی تحت تاثیر عوامل زیادی قرار می‌گیرد. یکی از عوامل موثر در کارکرد عالی کولر گازی، تمیزی یونیت داخلی یا به عبارتی تمیز بودن اپراتور آن است. شستشوی پنل داخلی کولر گازی یکی از مهمترین کارهایی است که زمان سرویس سالیانه دستگاه باید به آن توجه ویژه داشت. زیرا اپراتور که همان رادیاتور پنل داخلی محسوب می‌شود در استفاده طولانی مدت کثیف شده و روی آن را جرم و گرد و خاک زیادی می‌پوشاند. شستشوی پنل داخلی کاری بسیار مهم است و دقت زیادی لازم دارد.

البته اگر شما فردی خلاق و فنی هستید با کسب اطلاعات لازم و استفاده از لوازم مخصوص به راحتی می‌توانید خودتان کار شستشوی اپراتور را انجام دهید. ما در این مقاله از سایت لوازم خانگی بانه ویترین درباره نحوه شستشوی پنل داخلی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

شستشوی یونیت داخلی کولر گازی چه اهمیتی دارد؟علت کثیف شدن پنل کولر گازی چیست؟برای شستن پنل کولر گازی به چه ابزاری نیاز داریم؟آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازیجمع‌بندی

شستشوی یونیت داخلی کولر گازی چه اهمیتی دارد؟

برای اینکه بتوانید طول عمر کولر گازی خود را بالا ببرید و از آسیب‌دیدگی و خراب شدن آن جلوگیری کنید، بهترین راه این است که به صورت سالانه دستگاه تهویه مطبوع خود را سرویس کنید. سرویس کردن کولر گازی طی دو مرحله، یکی شستن یونیت داخلی دستگاه و دیگری شستن یونیت خارجی آن انجام می‌گیرد. فرآیند شستشوی یونیت داخلی و یونیت خارجی امری ضروری است و باید با دقت و وسواس زیادی در بازه‌های زمانی مشخص و دوره‌ای انجام بپذیرد. زیرا انباشته شدن آلودگی‌هایی مانند جرم و گرد و غبار موجب آسیب‌رسانی به دستگاه شده و در نهایت باعث از کار افتادگی آن خواهد شد. بنابراین بهتر است خود با فراگیری آموزش‌های لازم، شستشوی پنل داخلی کولر گازی خود را انجام دهید.

شستشوی صحیح کولر گازی

علت کثیف شدن پنل کولر گازی چیست؟

عوامل متنوع و بسیار زیادی در کثیف شدن پنل کولر گازی نقش دارند. مکان نصب و قرارگیری کولر گازی از جمله دلایل کثیف شدن و انباشته شدن آلودگی داخل پنل کولر گازی است. چنانچه کولر گازی را در مکانی که رفت و آمد زیادی دارد، نصب کنید یا اینکه مکان نصب آن باد و گرد و غبار بیشتری در آن جریان داشته باشد مثل نزدیک به پنجره، پنل کولر گازی بیشتر کثیف شده و زودتر نیاز به شستشو پیدا خواهد کرد. بنابراین دقت داشته باشید که کولر گازی خود را در مسیر نزدیک به ورودی محیط یا کنار پنجره و نزدیک آشپزخانه، نصب نکنید.

نصب کولر گازی در مکان‌های نامناسب و مسیرهایی که آلودگی بیشتر باشد، جرم بیشتری روی اپراتور را پوشانده و کارکرد آن را مختل خواهد کرد. در نتیجه به هر میزان که شستشوی پنل داخلی کولر گازی اهمیت دارد، به همان اندازه نیز دقت به مکان قرارگیری آن نیز مهم است.

نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

برای شستن پنل کولر گازی به چه ابزاری نیاز داریم؟

شستشوی پنل داخلی کولر گازی به لوازم خاصی نیاز دارد. امروزه برای شستن پنل کولر گازی از کاور شستشوی کولر گازی یا اسپلیت استفاده می‌شود. این کاور شامل تجهیزاتی از قبیل طناب است که برای تنظیم کردن و فیت شدن دهنه دستگاه کارایی دارد. همچنین لوله اتصال جهت خارج شدن آب نیز از جمله تجهیزات موجود در این کاور است. این کاور سایزی کوچک داشته و جابجایی آسان دارد. استفاده از چنین تجهیزاتی کار شستشوی پنل کولر گازی را آسان کرده و کار را سرعت می‌بخشند. در ادامه نحوه شستشوی پنل داخلی دستگاه را به صورت مرحله به مرحله توضیح خواهیم داد.

نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

  • اولین اقدامی که برای شستشوی پنل داخلی کولر گازی لازم است انجام دهید، فراهم آوردن لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای شستن اپراتور است. چنانچه کولر گازی خود را در نزدیکی آشپزخانه نصب کرده‌اید، مطمئنا مقدار زیادی چربی ناشی از پخت و پز و گرمای زیاد آشپزخانه روی کویل‌ها را پوشانده است. بنابراین باید از اسپری مخصوص گاز پاک‌کن یا ماده چربی‌زدایی استفاده کنید. البته اگر کولر گازی خود را دورتر از آشپزخانه نصب نموده‌اید به راحتی می‌توانید به وسیله شوینده‌های معمولی و برس و آب پر فشار، داخل اپراتور را به صورت کامل تمیز کنید. زیرا کولر گازی در جایی قرار گرفته که تنها آلودگی جمع شده در داخل اپراتور آن گرد و غبار بوده از این رو شستشوی آسان‌تری دارد.
نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی
  • بعد از اینکه لوازم مورد نیاز خود را فراهم کردید، باید برق دستگاه را قطع کنید. برای قطع کردن جریان برق دستگاه هم می‌توانید فیوز برق را مستقیما از جعبه فیوز قطع کنید و هم می‌توانید با خارج کردن دو شاخه دستگاه از برق، جریان ورودی را قطع کرده و کار شستشوی پنل داخلی کولر گازی خود را انجام دهید.
  • بعد از قطع برق، باید پنل داخلی دستگاه را باز کرده و قاب جلویی پنل را برداشت. سپس با دو فیلتر داخل پنل برخورد خواهید کرد که اول باید آن‌ها را خارج کرده و تمیز کنید. فیلترهای کولر گازی را با استفاده از فشار قوی آب کاملا شستشو داده و با دقت زیادی آنها را تمیز کنید. اگر فیلترهای دستگاه خیلی کثیف و چرب باشند بهتر است از مواد شوینده برای شستن آن‌ها استفاده کنید. البته برخی از کولرهای گازی دارای فیلترهایی هستند که نباید شسته شوند و برای تمیز کردن آن‌ها باید از دستگاه مکنده یا دمنده استفاده شود. بعد از پاکسازی فیلترها نوبت به شستشوی پنل داخلی کولر گازی یا همان اپراتور می‌رسد. برای این کار از آب استفاده کنید. البته نباید آب با فشار روی پنل داخلی گرفته شود. بلکه باید با اسپری آب یا با استفاده از دستمال خیس، فضای داخلی اپراتور را با دقت و بسیار آرام تمیز و پاکسازی کنید.
نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی
  • بعد از انجام این مراحل نوبت به پاکسازی سنسورها خواهد رسید. برای این کار لازم است سنسور داخل پنل را از آن بیرون آورده و پاکسازی کرده و بعد از تمیز شدن دوباره در جای خود نصب کنید. بعد از جای‌گذاری سنسور، اکنون باید سنسور دمای محیطی کولر گازی را بررسی کرده و کارایی آن را تست کنید. تا مطمئن شوید که سنسور حرارتی محیط فرمان روشن شدن یا خاموشی دستگاه را بدون هیچ خطا و اختلالی به صورت اتوماتیک به برد دستگاه خواهد فرستاد. در صورتی که این سنسور آلودگی داشته باشد، اطلاعاتی نادرست به برد ارسال می‌کند و در نتیجه آن کار سیستم مختل خواهد شد.

تست سنسور مورد نظر نیاز به اتصال دستگاه به برق دارد پس بعد از اتمام عملیات و خشک شدن کولر گازی این کار را انجام دهید.

نحوه شستشوی درست کولر گازی چگونه است
  • شستشوی کویل‌ها آخرین مرحله از شستشوی پنل داخلی کولر گازی است. برای این که کویل‌ها قادر به ایجاد ارتباط با محیط اطراف بوده و بتوانند هوای خنک را از کولر گازی به جریان درآورند، حتما باید تمیز و عاری از هرگونه آلودگی باشند. برای تمیز کردن کویل‌های اپراتور می‌‎توانید با استفاده از آبپاش یا به کارگیری بخارشوی و با استفاده از مسواک یا یک بروس که نرم باشد، همه آلودگی‌های روی کویل‌ها را به صورت کامل از بین ببرید.
نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی

جمع‌بندی

کولرهای گازی اغلب دو تکه بوده و از دو قسمت پنل خارجی و پنل داخلی تشکیل شده‌اند. این دو تکه از کولر گازی به صورت سالیانه نیاز به سرویس دارند. یکی از مهمترین اقداماتی که در زمان سرویس کردن کولر گازی نیاز به دقت زیادی دارد، شستشوی پنل داخلی کولر گازی است. زیرا تا حد زیادی کارایی دستگاه وابسته به پاکیزگی آن است در صورتی که کویل‌ها و سنسورهای اپراتور و به طور کلی فضای داخلی آن و حتی فیلترهای پنل داخلی کثیف باشند، عملکرد دستگاه را تحت تاثیر قرار داده و کار آن را مختل خواهد کرد. برای شستن پنل داخلی لازم است ابتدا لوازمی که نیاز دارید را فراهم کنید و بعد از قطع جریان برق فیلترها را تمیز کنید. سپس فضای داخلی اپراتور را پاکسازی کرده و بعد از تمیز کردن سنسورها به صورت دقیق و کاملا تمیز، کویل‌های اپراتور را تمیز کرده و کثیفی‌ها را بزدایید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس
مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس کولرهای گازی یکی از برجسته ترین محصولاتی هستند که در دهه جدید مخاطب‌های زیادی را به خود جذب می‌نمایند. این کولرها با وجود قابلیت‌های بی‌نظیری که دارند، روز به روز  سبب افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان می‌شوند. سیستم‌های...

اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟
اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

اگر کولر گازی روشن نشود احتمالا شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود مواجه شده اید. این امر در روز های گرم تابستان می تواند بسیار اذیت کننده و مشکل ساز باشد. کولر گازی ها به دلیل عملکرد پیوسته و طولانی مدتی که...

اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟
اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

اگر کولر گازی آب بدهد  کولر گازی ها  نقش بسیار مهمی را در تنظیم دمای محیط ایفا می کنند. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از این دستگاه ها برای متعادل کردن دمای منزل و سایر محیط ها بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده مداوم از...

مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس
مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس

بررسی و مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس کولر گازی ایوولی و جی پلاس دو برند معروف با ویژگی‌های متفاوت هستند. ایوولی با فناوری‌های پیشرفته مانند اینورتر و کم مصرفی انرژی معروف است، در حالی که جی پلاس با کیفیت ساخت بالا و عملکرد...

آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده
آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده

روش نصب کولر گازی ایستاده آیا نصب کولر گازی ایستاده پیچیده است؟ اینکه چه ابزارهایی باید آماده شوند، سوالاتی هستند که بسیاری از مشتریان به آن علاقه دارند. در مقاله زیر کارشناسان بانه ویترین می‌خواهند دستورالعمل نصب کولر گازی استاندارد ایستاده را ارائه دهند. ما...

آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل
آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل

آموزش نصب کولر گازی پرتابل سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل محبوب ترین راه‌حل در تابستان 2020 هستند. با طراحی جمع و جور و راحت، نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به استخدام برق مانند سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار ساده است. بانه ویترین دستورالعمل‌های دقیقی را...

مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت
مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت

مقایسه کولرگازی پرتابل و اسپلیت در دنیای امروزی، با توسعه فناوری‌های سرمایشی، گزینه‌های متعددی برای تأمین آسایش حرارتی در منازل، دفاتر و فضاهای تجاری وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی اسپلیت است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش