• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
کندانسور کولر گازی چیست؟

امروز در یکی دیگر از پست‌های آموزشی سایت بانه ویترین به سوال شما در رابطه با کندانسور کولر گازی چیست؟ پاسخ می‌دهیم. عملا گذراندن تابستان در برخی از شهرهای ایران سخت بوده و بدون استفاده از سیستم تهویه مطبوعی قدرتمند، غیر ممکن خواهد بود. در این میان انواع کولر گازی و اسپلیت محبوبیت زیادی میان مردم دارند. کولر گازی یا اسپلیت متشکل از اجزای مختلفی است که به کمک آن‌ها سیکل تبریدی خود را پیش می‌برد. یکی از این قطعات مهم و کارآمد، کندانسور آن است. کندانسور نقشی مهم در سیکل تبریدی دستگاه بر عهده دارد.

اغلب کولرهای گازی دو تکه بوده و کندانسور در یونیت خارجی آن‌ها قرار می‌گیرد. کندانسور به عنوان یک چگالنده در کولر گازی عمل می‌کند. کندانسور مبدلی حرارتی است که در دستگاه‌های منتقل‌کننده حرارت استفاده می‌شود در حقیقت کار کندانسور تبدیل ماده گازی به مایع از طریق سرد کردن ماده گازی است تا سیکل تبریدی ادامه یابد.

 کندانسور کولر گازی چیست؟

کندانسور در کولر گازی چیست و چه نقشی دارد؟عوامل موثر در خراب شدن کندانسور کولر گازی کدام‌اند؟از چه راهی مانع گرم شدن کندانسور شویم؟چگونه فن به کار رفته در کندانسور کولر گازی را عوض کنیم؟چگونه کندانسور کولر گازی را تمیز کنیم؟جمع بندی

کندانسور در کولر گازی چیست و چه نقشی دارد؟

کندانسور از جمله قطعه‌های مهمی است که بخشی از کولر گازی را تشکیل می‌دهد. کندانسور در صنعت به عنوان قطعه چگالنده شناخته می‌شود. زیرا قابلیت چگالش دارد. کندانسور به عنوان یک مبدل حرارتی در کلیه سیستم‌هایی که برای انتقال حرارت کارکرد دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی مبرد گازی از کندانسور گذر خواهد کرد، فاز آن تغییر کرده و به مایع تبدیل می‌شد. تغییر فاز مبرد گازی به موجب سرد شدن آن طی عملکرد کندانسور صورت می‌پذیرد. اگر ساده‌تر بیان کنیم باید بگوییم که داخل کندانسور سیالی خنک‌کننده به شکل مایع یا گاز در جریان است. مبرد گازی درون کمپرسور در اثر متراکم‌سازی فشرده شده و دمای آن بالا می‌رود. این گاز مبرد گرم به کندانسور هدایت شده و با عبور از کندانسور، دمای زیاد خود را از دست داده.

این گرما به سیال خنک‌کننده داخل کندانسور منتقل خواهد شد در نتیجه دمای گاز به مقدار بسیار زیادی پایین آمده و گاز گرم به مایعی سرد بدل خواهد شد. کندانسور به صورت یک کلاف مارپیچی طراحی و ساخته شده است. هر کندانسور متشکل از پره‌های زیادی است که به موجب آن‌ها سطح تماس مابین گاز و دیواره‌های خود را بیشتر خواهد کرد. این امر سبب خواهد شد انتقال حرارت بسیار راحت‌تر و آسان‌تر انجام گیرد. پره‌های هر کندانسور در انواع مدل‌های کولر گازی از مواد اولیه متفاوتی ساخته می‌شوند. برخی از کندانسورها مجهز به پره‌هایی از جنس آلومینیوم هستند که توانایی انتقال حرارت متوسط و مطلوب دارند. اما برخی دیگر از کندانسورها دارای پره‌هایی از جنس مس هستند که قدرت بیشتری در انتقال حرارت نسبت به فلز آلومینیوم دارند و یکی از عوامل موثر در تعیین قیمت خرید کولر گازی هستند.

بهترین کندانسور کولر گازی

عوامل موثر در خراب شدن کندانسور کولر گازی کدام‌اند؟

بعد از پاسخ به کندانسور کولر گازی چیست؟ علل‌های مختلفی هستند که می‌توانند باعث بروز مشکل در کندانسور و خراب شدن آن شوند که در ادامه این مطلب به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

  • برخورداری از یک موتور ناکارآمد می‌تواند باعث اختلال در عملکرد کندانسور شده و نقص آن را به دنبال داشته باشد. ممکن است موتور به موجب کارکرد بیش از اندازه و فرسودگی، کارکرد بدی داشته باشد یا ممکن است نو باشد اما عملکرد آن مطلوب نباشد و کار کندانسور را با مشکل مواجه کرده و موجب خراب شدن آن شود.
 
  • اندازه و ظرفیت نادرست موتور از دیگر عواملی است که باعث خراب شدن کندانسور می‌شود. برای این که مطمئن شوید که مشکل پیش آمده در کندانسور به موجب اندازه نادرست موتور آن است، مقدار دقیق BTU کولر گازی را با انجام محاسبات دقیق به دست آورید.
تعمیر کندانسور کولر گازی
  • چنانچه خازن دستگاه را به درستی نصب نکرده باشید یا این که اندازه تیغه‌های فن نادرست و نامناسب باشد، سیستم مرتبا قطع و وصل خواهد داشت و این امر موجب آسیب رسیدن به کندانسور خواهد شد. برای ممانعت از این مشکل دقت کنید خازن را به درستی و با دقت زیادی نصب کنید یا تیغه فنی با اندازه مناسب جایگزین فن معیوب نمایید.
 
  • اگر فن دستگاه در موقعیتی درست و مناسب نصب نشود مانع از به جریان درآمدن قدرتمند هوا در دستگاه خواهد شد و این امر با مختل کردن کار کندانسور، توان سرمادهی دستگاه را کاهش داده و از کیفیت عملکرد سرمایشی دستگاه می‌کاهد.
 
  • پروانه فن به مقدار زیادی در راندمان کاری کندانسور تاثیر گذار است. بنابراین اگر پروانه فن آسیب ببیند، کیفیت جریان هوا کاهش یافته و با افت فشار، بخش مرکزی فن که فشاری نامناسب در آن ایجاد شده, موجب خواهد شد که سیم‌پیچ‌های موتور فن سوخته و از کار بیافتند در نتیجه کندانسور خراب خواهد شد.
 
  • هر یک از عواملی که در بالا به آن اشاره کردیم باعث گرم شدن موتور به کار رفته در کندانسور خواهند شد و به این طریق سبب بروز آسیب در آن می‌شوند. برای این که تشخیص دهید کندانسور گرم شده، به راحتی می‌توانید با قرار دادن دست خود بر آن، گرم شدن موتور کندانسور را تشخیص دهید. برای این که تشخیصی دقیق‌تر از گرم شدن کندانسور داشته باشد، بهترین کار این است که با استفاده از یک دماسنج معمولی، درجه گرمی آن را مشخص نمایید.
کندانسور چیست

از چه راهی مانع گرم شدن کندانسور شویم؟

چون عملکرد کندانسور در کولر گازی و وظیفه آن در سیکل تبرید بسیار مهم است در نتیجه بروز هرگونه نقص یا اختلالی در آن باعث می‌شود کل سیکل تبرید تحت تاثیر قرار گرفته و در نهایت عملکرد کلی دستگاه مختل شود. بنابراین با در نظر گرفتن اهمیت ویژه‌ای که کندانسور در کولر گازی دارد، لازم است تا به بهترین نحو از کندانسور مراقبت به عمل آورد تا کارایی و بازدهی مطلوبی از دستگاه داشته باشیم و طول عمر دستگاه را نیز به این طریق بالا ببریم. پیشگیری و مانع شدن از گرم شدن کندانسور یکی از مهمترین کارهایی است که باید به منظور افزایش عمر کندانسور و بهبود عملکرد آن، انجام دهیم.

اولین اقدام برای کنترل و پیشگیری از گرم شدن کندانسور انجام بررسی‌ها و چک کردن دوره‌ای که بازه زمانی مشخص و منظمی داشته باشند، است. چنانچه به صورت منظم و در زمان‌های مشخصی کنترل کندانسور را انجام دادید، حتی اگر تنها یک بار متوجه داغ شدن کندانسور و گرمای زیاد آن شده باشید، لازم است حتما با تعمیرکار متخصص و ماهر تماس بگیرد تا قبل از بزرگ شدن مشکل آن را برطرف نماید. سعی کنید مراحل لازم جهت پی بردن به عیب کندانسور را با دقت زیادی پیگیری کنید و به درستی هر مرحله را پشت سر بگذارید.

کندانسور کولر گازی چیست؟

چگونه فن به کار رفته در کندانسور کولر گازی را عوض کنیم؟

همان طور که در بالا بیان شد، گاهی پیش می‌آید که خرابی کندانسور و مختل شدن فعالیت آن به موجب معیوب بودن فن به کار رفته در کندانسور است. بنابراین لازم می‌شود که فن را تعویض کرده و با فنی نو جایگزین نمود. عوض کردن فن کندانسور و جایگزین نمودن آن کاری دشوار و غیر ممکن نیست. شما می‌توانید با کسب آگاهی‌های لازم به راحتی از پس این کار برآید. برای تعویض فن کندانسور اول لازم است جریان برق ورودی به کولر گازی را کامل قطع کنید. سپس بررسی کنید که کلیه لوازم و تجهیزات ضروری این کار را در اختیار دارد. جداسازی تیغه‌های فن، قدم دوم برای تعویض فن است.

بعد از جدا کردن تیغه‌ها، فن را از داخل سیستم خارج کنید. دقت داشته باشید که لازم است قبل از این که فن جدید را جایگزین نمایید، حتما باید میله فلزی را جا انداخته و از قرارگیری درست آن اطمینان حاصل کنید. سپس در ادامه این مراحل بدون این که تیغه‌های فن خم شوند، آن‌ها را عوض کرده و جایگزین کنید. هنگامی که کلیه مراحل را با دقت انجام دادید، سیم‌پیچ‌های سیستم را به درستی تکمیل کرده و در نهایت اتصال‌های دستگاه را برقرار سازید.

 کندانسور کولر گازی چیست؟

چگونه کندانسور کولر گازی را تمیز کنیم؟

همان طور که متوجه هستید کندانسور چه در اسپلیت و چه در انواع کولرهای گازی در بخش بیرونی ساختمان قرار می‌گیرد. مثلا در کولر گازی پنجره‌ای، وقتی کولر گازی را نصب می‌کنید بخش پشتی آن در بیرون از پنجره قرار می‌گیرد و از آن جا که کندانسور در انتهای آن قرار دارد پس در محیط بیرون از ساختمان قرار می‌گیرد. همچنین اسپلیت‌ها نیز که دو تکه هستند، کندانسور خود را در یونیت خارجی حمل می‌کنند. یونیت خارجی نیز در بالای پشت بام یا بالکن یا حیاط نصب خواهد شد. بنابراین کندانسور همواره در معرض کثیف شدن و آلودگی قرار دارد و کلیه پره‌ها و لوله‌ها و سایر بخش‌های کندانسور در زیر گرد و غبار و آلودگی پوشانده خواهند شد.

کثیف شدن کندانسور کارکرد آن را تحت تاثیر قرار داده و مانع از کارایی مطلوب آن خواهد شد در نتیجه باید با چگونگی تمیز کردن کندانسور آشنایی داشته باشید. برای تمیز کردن کندانسور نباید از مواد شوینده استفاده کنید. زیرا باعث فرسایش و زنگ‌زدگی قطعات به کار رفته در آن خواهد. همچنین از فرچه‌ها و اقلام دیگری مانند آن برای تمیز کردن کندانسور استفاده نکنید. چون لوله‌ها و پره‌های آن را خط انداخته و باعث بروز نشتی از کندانسور خواهد شد. لازم است تمیز کردن کندانسور را در بازه‌های زمانی مشخص انجام دهید.

کندانسور کولر گازی چیست؟

برای اطلاع از مقالات جدید و مشابه به کندانسور کولر گازی چیست؟ در کانال تلگرام بانه ویترین عضو شوید.

جمع بندی

سوال شده بود که کندانسور کولر گازی چیست؟ و ما برای پاسخ به همراهان همیشگی خود، پس از تحقیق، مقاله بالا را جمع‌آوری کرده و منتشر نمودیم که امیدواریم مفید بوده باشد. کندانسور نقش یک چگالنده در کولر گازی را بر عهده دارد که با استفاده از سیالی خنک‌کننده، گاز مبرد را که در کمپرسور فشرده شده و دمای آن بالا رفته را خنک کرده و به مایع تبدیل می‌کند. کندانسور با تغییر فاز مبرد و کاهش دمای آن، نقشی بزرگ و مهم را در سیکل تبرید ایفا می‌کند. پره‌ها و لوله‌ها و صفحات کندانسور را از فلزی می‌سازنند که رسانای خوبی برای حرارت باشد.

برای ساخت پره‌ها و صفحات کندانسور در کولرهای گازی با مدل‌های متنوع از دو فلز مجزا استفاده می‌شود. یکی آلومینیوم و دیگری مس است. این دو فلز هر دو رسانای حرارت هستند اما عملکرد مس بهتر از آلومینیوم بوده و مقاومت بیشتری نیز دارد. توجه داشته باشید که لازم است کندانسور خود را به طور منظم چک کنید و از داغ شدن یا نشدن آن مطمئن شوید. زیرا گرم شدن کندانسور نشان از بروز مشکل در آن است و کار دستگاه را مختل می‌سازد. همچنین در فواصل زمانی معین کندانسور را تمیز کنید تا عملکرد آن را بهبود ببخشید.

کندانسور کولر گازی چیست و چگونه کار می‌کند؟

کندانسور نقش یک چگالنده در کولر گازی را بر عهده دارد که با استفاده از سیالی خنک‌کننده، گاز مبرد را که در کمپرسور فشرده شده و دمای آن بالا رفته را خنک کرده و به مایع تبدیل می‌کند. کندانسور با تغییر فاز مبرد و کاهش دمای آن، نقشی بزرگ و مهم را در سیکل تبرید ایفا می‌کند.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس
مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس کولرهای گازی یکی از برجسته ترین محصولاتی هستند که در دهه جدید مخاطب‌های زیادی را به خود جذب می‌نمایند. این کولرها با وجود قابلیت‌های بی‌نظیری که دارند، روز به روز  سبب افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان می‌شوند. سیستم‌های...

اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟
اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

اگر کولر گازی روشن نشود احتمالا شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود مواجه شده اید. این امر در روز های گرم تابستان می تواند بسیار اذیت کننده و مشکل ساز باشد. کولر گازی ها به دلیل عملکرد پیوسته و طولانی مدتی که...

اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟
اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

اگر کولر گازی آب بدهد  کولر گازی ها  نقش بسیار مهمی را در تنظیم دمای محیط ایفا می کنند. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از این دستگاه ها برای متعادل کردن دمای منزل و سایر محیط ها بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده مداوم از...

مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس
مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس

بررسی و مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس کولر گازی ایوولی و جی پلاس دو برند معروف با ویژگی‌های متفاوت هستند. ایوولی با فناوری‌های پیشرفته مانند اینورتر و کم مصرفی انرژی معروف است، در حالی که جی پلاس با کیفیت ساخت بالا و عملکرد...

آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده
آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده

روش نصب کولر گازی ایستاده آیا نصب کولر گازی ایستاده پیچیده است؟ اینکه چه ابزارهایی باید آماده شوند، سوالاتی هستند که بسیاری از مشتریان به آن علاقه دارند. در مقاله زیر کارشناسان بانه ویترین می‌خواهند دستورالعمل نصب کولر گازی استاندارد ایستاده را ارائه دهند. ما...

آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل
آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل

آموزش نصب کولر گازی پرتابل سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل محبوب ترین راه‌حل در تابستان 2020 هستند. با طراحی جمع و جور و راحت، نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به استخدام برق مانند سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار ساده است. بانه ویترین دستورالعمل‌های دقیقی را...

مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت
مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت

مقایسه کولرگازی پرتابل و اسپلیت در دنیای امروزی، با توسعه فناوری‌های سرمایشی، گزینه‌های متعددی برای تأمین آسایش حرارتی در منازل، دفاتر و فضاهای تجاری وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی اسپلیت است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش