• مشاوره صحیح
 • قیمت مناسب
 • اصالت کالا
 • بانه ویترین
اگر کولر گازی آب بدهد، چه اقداماتی باید انجام شود؟

اگر کولر گازی آب بدهد 

کولر گازی ها  نقش بسیار مهمی را در تنظیم دمای محیط ایفا می کنند. امروزه اهمیت و ضرورت استفاده از این دستگاه ها برای متعادل کردن دمای منزل و سایر محیط ها بر کسی پوشیده نیست. اما استفاده مداوم از این محصولات به خصوص در فصول گرم سال، باعث بروز مشکلات مختلف در آن ها می شود. آب دادن کولر یکی از عمده مشکلات این دستگاه ها است که می تواند در اثر عوامل مختلف ایجاد شود. با شناخت علل آب دادن کولر و نحوه بر طرف کردن آن، می توانید این مشکل را به طور کامل ریشه کن کنید.

نحوه تولید آب در کولر گازی

اگر کولر گازی آب بدهد ؟کولر گازی دستگاهی است که با هدف ایجاد سرمایش در یک محیط تولید شده است. روش کار در این دستگاه ها به گونه ای است که هوای گرم را از محیط گرفته و بلافاصله هوای سرد را پخش می کند. البته در کنار هوای سرد، آب نیز جز خروجی های این دستگاه به شمار می رود. تولید آب در این دستگاه ها به دلیل رطوبت گیری هوای گرم در فرایند سرمایش است. آب دادن در کولر اگر به میزان کمی باشد، امری طبیعی است. اما در برخی مواقع، مقدار آب قابل توجه از خروجی کولر گازی تولید می شود که باید از آن جلوگیری کرد.

علل آب دادن کولر گازی

یکی از مهم ترین چالش ها در هنگام رفع مشکل آب دهی کولر ها، یافتن علت این امر است. چرا که عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می توانند موجب آب دهی کولر گازی شوند. از این رو بایستی یک تکنسین با بررسی دستگاه، دلیل اصلی این مشکل را پیدا کرده و تعمیرات لازم را برای رفع آن انجام دهد. در ادامه برخی از مهم ترین و تکراری ترین علل آب دادن کولر گازی را به طور کامل به شما توضیح داده ایم تا اطلاعات کافی در رابطه با این موضوع را به دست آورید.
دلایل آب دادن کولر گازی
علل آب دادن کولر گازی

انسداد خروجی سینی تخلیه آب (ناودانی کولر)

کولر گازی هوای گرم را به داخل خود می کشد تا آن را به باد های خنک تبدیل کند. در این فرایند پرز های محیط، گرد و غبار و مواد ریز معلق در هوا نیز وارد دستگاه می شوند. این مواد شاید در ابتدا خطری برای دستگاه ایجاد نکنند اما با گذشت زمان و به مرور یک لایه لجنی را داخل آن تشکیل می دهند. این لایه باعث انسداد مسیر خروجی تخلیه آب می شود و کولر شروع به آب دهی می کند. خوشبختانه با انجام اقدامات ساده می توانید از بروز این مشکل پیشگیری کنید. چنانچه خروجی سینی تخلیه آب مسدود شده باشد، با استفاده از ماده سفید کننده حاوی کلر بایستی لوله های کولر را بشورید. با تکرار این کار در فواصل زمانی معین، به طور همیشه از تشکیل لایه لجنی و انسداد ناودانی کولر جلوگیری خواهید کرد.

آلودگی در فیلتر ها

فیلتر ها یکی از اجزای اصلی کولر های گازی هستند که به صورت مستقیم عملکرد آن را تحت تاثیر قرار می دهند. فیلتر ها دائما در معرض آلودگی قرار می گیرند و پس از مدتی بایستی با فیلتر های نو تعویض شوند. در این صورت مشکلات مختلف برای دستگاه به وجود خواهد آمد.
یکی از مشکلات رایجی که در اثر آلودگی فیلتر ها رخ می دهد، آب دهی کولر است.
در صورت آلودگی فیلتر ها، هوای گرم به میزان کمتری وارد دستگاه می‌شود. در همین راستا نیز سرمای زیاد لوله ‌های مبرد کمتر به هوا منتقل شده و تبدیل به برفک می‌شود. زمانی که افراد کولر خود را خاموش می کنند، برف های تشکیل شده در داخل دستگاه آب شده و از دستگاه بیرون می ریزد که در اصطلاح آن را آب دهی کولر گازی می نامند.
آلودگی فیلتر ها و مشکل چکش آب از پنل کولر
آلودگی فیلتر ها و مشکل چکش آب از پنل کولر

نصب و جاگذاری اشتباه لوله درین کولر گازی

لوله درین به عنوان لوله تخلیه آب کولر شناخته می شود و وظیفه بسیار مهمی را در راستای حفظ عملکرد کولر و جلوگیری از آسیب دیدن آن دارد. اما در برخی از مواقع شاهد آن هستیم که این لوله به صورت نادرست یا در محلی اشتباه تعبیه می شود. در این صورت آب نمی تواند از طریق آن به بیرون تخلیه شود و بر روی پنل های کولر گازی سر ریز می گردد. برای رفع این مشکل و پایان آب دهی کولر گازی تنها کافی است تا لوله را در محل درست خود جاگذاری کنید تا آب به راحتی بتواند به بیرون سر ریز شود.

کم شدن میزان گاز مبرد

در صورتی که گاز مبرد کاهش یابد، لوله های خنک کننده دستگاه نمی توانند کار خود را به خوبی انجام دهند و برفک هایی بر روی آن ها تشکیل می شود. این برفک ها در هنگامی که کولر خاموش باشد، ذوب شده و از پنل های کولر یا کناره های آن می چکند. به همین دلیل نیز به شما توصیه می کنیم تا همیشه میزان گاز مبرد کولر خود را کنترل کرده و در صورت نیاز نسبت به شارژ آن اقدام کنید تا مشکلی از بابت آب دهی کولر برای شما پیش نیاید. از طرف دیگر کارکرد کولر با گاز مبرد کم، باعث بروز مشکلات دیگری در کولر گازی می شود.

یخ زدگی در سیم‌ پیچ ‌های کولر گازی

یخ زدگی در سیم‌ پیچ ‌های کولر از دیگر عواملی است که می تواند موجب ریزش آب از کولر شود. در واقع یخ زدن سیم‌پیچ ‌ها در اثر کثیف بودن آن ها رخ می دهد. در واقع آلودگی باعث می شود که این تجهیزات نتواند سرما را به خوبی به هوا انتقال دهد. بنابراین سرمای زیادی را متحمل شده و در اثر همان سرما نیز یخ می زنند.  شاید در ابتدا این مشکل باعث بروز آب دهی کولر گازی نشود اما پس از خاموش کردن دستگاه شاهد آبریزی آن خواهید بود. از این رو به شما توصیه می کنیم که هر از چند گاهی، سیم پیچ های کولر خود را تمیز کنید تا از بروز هر مشکل به خصوص آب دهی دستگاه پیش گیری شود.
تاثیر یخ زدگی سیم پیچ های کولر در آب دهی آن
تاثیر یخ زدگی سیم پیچ های کولر در آب دهی آن

عارضه در پمپ تخلیه

پمپ تخلیه یکی از قطعات بسیار مهم در ساختار کولر گازی است. این بخش وظیفه جمع آوری آب داخل کولر و تخلیه آن به بیرون را بر عهده دارد. اگر بنا بر اثر هر دلیلی این کار صدمه ببیند و از کار بیفتد، آب داخل دستگاه مانده و به بیرون تخلیه نمی شود. در صورتی که میزان آب موجود در داخل دستگاه از یک حد بالاتر برود، آب از قسمت های مختلف آن شروع به چکیدن می کند. برای رفع این مشکل بایستی در بازه های زمانی مشخص، سلامت پمپ تخلیه را کنترل کرده و از کارکرد درست آن اطمینان حاصل کرد. اگر این قطعه دچار عیب شد، باید بلافاصله برای تعمیر یا تعویض آن اقدام شود.

رفع مشکل آب دهی کولر گازی

حال که با دلایل آب دهی کولر گازی و شرایط به وجود آورنده آن آشنا شدید شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که چگونه این مشکل را حل کنیم تا کولر گازی ما بدون مشکل و با بالاترین راندمان کار کند. برای این امر تنها کافی است که از یک تکنسین ماهر و با تجربه کمک بگیرید. این افراد می توانند با بررسی کولر گازی شما در عرض چند دقیقه، منبع اصلی مشکل را پیدا کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام کنند. توصیه می کنیم که به صورت خودسرانه اقدام به تعمیر دستگاه نکنید. چرا که ممکن است به سایر قطعات و تجهیزات کولر آسیب وارد کرده و باعث بدتر شدن اوضاع شوید. تنها وظیفه شما در این زمینه آن است که با تمیز کردن اجزای مختلف کولر در بازه های زمانی مشخص و سرویس دهی آن از بروز مشکل آب دهی در دستگاه پیشگیری کنید. به یاد داشته باشید که با رعایت نکات بسیار ساده می توانید به راحتی مانع آب دهی کولر خود شده و از آسیب دیدن دستگاه و خرابی های احتمالی قطعات مختلف آن جلوگیری کنید.
چگونگی رفع مشکل آب دهی در کولر های گازی مختلف
چگونگی رفع مشکل آب دهی در کولر های گازی مختلف

سخن پایانی

کولر های گازی به دلیل کارکرد طولانی مدت با مشکلات مواجه از جمله آب دادن، رو به رو می شوند. با آن که از طریق رعایت نکات بسیار ساده می توانید از این امر جلوگیری کنید، اما اگر بنا به هر شرایطی این مشکل در کولر گازیتان رخ داد، با دانستن دلیل آب دادن کولر گازی می توانید به راحتی و با صرف زمان و هزینه بسیار پایین، نسبت به حل آن اقدام کنید.
خرید کولر گازی اقتصادی و با کیفیت
خرید کولر گازی اقتصادی و با کیفیت
شایان ذکر است اگر کولر گازی با کیفیت باشد و توسط برند های معروف و نام آشنایی ساخته شده باشد، مشکل آب دهی آن به حداقل می رسد. به همین دلیل نیز به شما توصیه می کنیم در هنگام خرید یک کولر گازی، سعی کنید تا محصولات با کیفیت بالا و مقاومی را انتخاب کنید. برای خرید بهترین و با کیفیت ترین کولر گازی های موجود در بازار می توانید به فروشگاه اینترنتی مجموعه بانه ویترین مراجعه کنید. محصولات موجود در این فروشگاه قیمت های بسیار منصفانه ای داشته و شما خرید مقرون به صرفه ای خواهید داشت.

در صورت داشتن سوال دیگری با ما در ارتباط باشید!

تماس با کارشناسان بانه ویترین: ۹-۰۹۱۲۹۴۳۰۹۳۵

 1. ندا

  ندا

  سلام
  چرا کولر گازی من آب می‌ده؟

  • خانم محمودی

   خانم محمودی

   سلام دوست عزیز
   کولر گازی ممکن است به دلایل مختلفی آب بدهد، از جمله کثیفی فیلترها، مسدود شدن لوله درین، یا کمبود گاز مبرد
   با تشکر

 2. شایان

  شایان

  سلام جناب
  چجوری میتونم بفهمم که مشکل از کجاست؟

  • خانم محمودی

   خانم محمودی

   سلام دوست عزیز
   برای تشخیص مشکل، ابتدا فیلترها را بررسی کنید. اگر کثیف هستند، آن‌ها را تمیز کنید. همچنین، لوله درین را برای هرگونه انسداد چک کنید
   با تشکر

 3. احمد

  احمد

  سلام خسته نباشید
  باید کولر گازی رو خاموش کنم؟

  • خانم محمودی

   خانم محمودی

   سلام دوست عزیز
   بله، اگر کولر گازی آب می‌دهد، بهتر است آن را خاموش کنید تا از آسیب بیشتر به دستگاه و محیط جلوگیری کنید
   با تشکر

 4. یسنا

  یسنا

  سلام
  ببخشید می‌تونم خودم مشکل رو حل کنم؟

  • خانم محمودی

   خانم محمودی

   سلام دوست عزیز
   بله، در بسیاری از موارد می‌توانید با تمیز کردن فیلترها و بررسی لوله درین مشکل را حل کنید. اما اگر مشکل ادامه داشت، بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید
   با تشکر

 5. متین

  متین

  ببخشید آب دادن کولر گازی خطرناکه؟

  • خانم محمودی

   خانم محمودی

   سلام دوست عزیز
   آب دادن کولر گازی ممکن است به بروز مشکلات جدی‌تری منجر شود، از جمله آسیب به دستگاه یا ایجاد مشکلات آب‌گرفتگی
   با تشکر

 6. قادر زاده

  قادر زاده

  سلام
  چجوری می‌تونم از آب دادن کولر گازی جلوگیری کنم؟

  • خانم محمودی

   خانم محمودی

   سلام دوست عزیز
   برای جلوگیری از این مشکل، فیلترها را به طور منظم تمیز کنید، لوله درین را بررسی کنید و به طور دوره‌ای کولر گازی را سرویس کنید
   با تشکر

 7. نادری

  نادری

  سلام
  گارانتی کولر گازی شامل این مشکل می‌شه؟

  • خانم محمودی

   خانم محمودی

   سلام دوست عزیز
   برای کسب اطلاعات با کارشناسان بانه ویترین در ارتباط باشید
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس
مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس

مقایسه کولر گازی ایوولی و هایسنس کولرهای گازی یکی از برجسته ترین محصولاتی هستند که در دهه جدید مخاطب‌های زیادی را به خود جذب می‌نمایند. این کولرها با وجود قابلیت‌های بی‌نظیری که دارند، روز به روز  سبب افزایش آسایش و راحتی مصرف کنندگان می‌شوند. سیستم‌های...

اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟
اگر کولر گازی روشن نشود، چه مواردی نیاز به بررسی دارد؟

اگر کولر گازی روشن نشود احتمالا شما هم با مشکل روشن نشدن کولر گازی خود مواجه شده اید. این امر در روز های گرم تابستان می تواند بسیار اذیت کننده و مشکل ساز باشد. کولر گازی ها به دلیل عملکرد پیوسته و طولانی مدتی که...

مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس
مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس

بررسی و مقایسه کولر گازی ایوولی با جی پلاس کولر گازی ایوولی و جی پلاس دو برند معروف با ویژگی‌های متفاوت هستند. ایوولی با فناوری‌های پیشرفته مانند اینورتر و کم مصرفی انرژی معروف است، در حالی که جی پلاس با کیفیت ساخت بالا و عملکرد...

آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده
آموزش نصب و کار با کولر گازی ایستاده

روش نصب کولر گازی ایستاده آیا نصب کولر گازی ایستاده پیچیده است؟ اینکه چه ابزارهایی باید آماده شوند، سوالاتی هستند که بسیاری از مشتریان به آن علاقه دارند. در مقاله زیر کارشناسان بانه ویترین می‌خواهند دستورالعمل نصب کولر گازی استاندارد ایستاده را ارائه دهند. ما...

آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل
آموزش نصب و کار با کولر گازی پرتابل

آموزش نصب کولر گازی پرتابل سیستم‌های تهویه مطبوع قابل حمل محبوب ترین راه‌حل در تابستان 2020 هستند. با طراحی جمع و جور و راحت، نصب و راه‌اندازی بدون نیاز به استخدام برق مانند سایر دستگاه‌های تهویه مطبوع بسیار ساده است. بانه ویترین دستورالعمل‌های دقیقی را...

مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت
مقایسه کولرگازی پرتابل با اسپیلت

مقایسه کولرگازی پرتابل و اسپلیت در دنیای امروزی، با توسعه فناوری‌های سرمایشی، گزینه‌های متعددی برای تأمین آسایش حرارتی در منازل، دفاتر و فضاهای تجاری وجود دارد. از جمله این گزینه‌ها کولرهای گازی پرتابل و کولرهای گازی اسپلیت است که هر کدام ویژگی‌ها و مزایا منحصر...

روش نصب و کار با کولر گازی گری
روش نصب و کار با کولر گازی گری

روش نصب کولر گازی گری تابستان زمانی است که بسیاری از خانواده‌ها تصمیم به ارتقا یا خرید کولر گازی جدید می‌گیرند. امروزه در بازار، واحدهای زیادی وجود دارند که تهویه مطبوع ارائه می‌کنند و تهویه مطبوع را به صورت «رایگان» در منزل برای مشتریان نصب...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش