• مشاوره صحیح
  • قیمت مناسب
  • اصالت کالا
  • بانه ویترین
اورلود یخچال چیست + انواع آن

یخچال یکی از ضروری‌ترین لوازم زندگی است که در هر خانه‌ای حتما از آن استفاده می‌شود. یخچال‌ها با سیکل تبریدی امکان ذخیره‌سازی و نگهداری مواد غذایی را به مدت طولانی‌تر فراهم می‌کنند. گاها برای هر یک از ما پیش آمده که عناوین و واژه‌های عجیب و غریبی درباره یخچال به گوش ما خورده که اصلا معنی و مفهوم آن‌ها را ندانسته‌ایم. یکی از این واژه‌ها، اورلود است. احتمالا نمی‌دانید اورلود یخچال چیست و به چه کار می‌آید. لذا در این مقاله از سایت بانه ویترین درباره اورلود یخچال و کارایی آن و این که چند نوع است، اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

اورلود یخچال چیست

تعریف اورلود چیست؟اورلود یخچال به چه علتی روی خواهد داد؟زمان مواجه با اورلود یخچال چه باید کرد؟بررسی اورلود یخچالانواع اورلود کدام‌اند؟جمع‌بندی

تعریف اورلود چیست؟

کلمه انگلیسی overload Protector که به اختصار OLP گفته می‌شود و ما آن را اورلود می‌خوانیم، یکی از انواع قطعاتی است که به صورت گسترده در بیشتر وسایل و لوازم الکترونیکی خانگی استفاده می‌شود. اورلود به منظور پیشگیری از آسیب‌دیدگی در محصولات الکترونیکی فعالیت می‌کند. این قطعه از سوختن دستگاه و بروز مشکلات و خطرهای احتمالی در دستگاه پیشگیری خواهد کرد. اما به طور کلی مطالبی که در این مقاله می‌خوانید درباره اورلود یخچال چیست، جمع‌آوری شده‌اند. اورلود یخچال یا به طور دقیق اورلود کمپرسور یخچال، روی کمپرسور قرار گرفته و وظیفه محافظت از آن را بر عهده دارد. اورلود یخچال مانع از بروز مشکلات و نواقصی می‌شود که به علت افزایش حرارت با بالا رفتن جریان الکتریکی بیش از حد استاندارد، ممکن است در دستگاه روی بدهند.

زمانی که حرارت افزایش یابد یا میزان جریان الکتریکی ورودی به دستگاه بسیار زیاد باشد، اورلود جریان برق کمپرسور را قطع کرده و به دنبال آن باعث خاموش شدن کمپرسور و در نهایت یخچال خواهد شد. اتصال بین کمپرسور و اورلود یخچال به شکل سری و متصل به پایه مشترک یا همان کنتاکت c است. اورلودی که در یخچال به کار می‌رود از نوع حرارتی آن است. هنگامی که کمپرسور یخچال کارکرد یکسره داشته باشد یا زمانی که دمای آن بالا رود و فشار جریان به صورت اتفاقی افزایش یابد، اورلود حرارتی یخچال، صفحه بی‌متال دستگاه را تحریک کرده و به این طریق باعث قطعی جریان برق ورودی به کمپرسور یخچال شده و آن را از مدار خارج خواهد کرد.

 اورلود یخچال چیست

اورلود یخچال به چه علتی روی خواهد داد؟

در ادامه بحث درباره اورلود یخچال چیست، باید حتما از دلایل فعال شدن آن نیز سخن گفت. اورلود یخچال ممکن است به دلایل مختلفی روی دهد که از این میان می‌توان به نوسانات ولتاژ و کم و زیاد شدن آن اشاره داشت. همچنین عواملی دیگر از قبیل اتمام یا کاهش گاز مبرد یخچال و معیوب بودن ترموستات یخچال یا خراب شدن کمپرسور و همچنین گرمای بیش از اندازه محیط اطراف باعث اورلود یخچال خواهند شد.

 

زمان مواجه با اورلود یخچال چه باید کرد؟

چنانچه با اورلود یخچال مواجه شدید، برای این که بتوانید یخچال را از این شرایط بیرون آورید. اولین کار، مدتی صبر کرده و منتظر بمانید تا با گذشت زمان دما و حرارت کمپرسور پایین آمده و کاهش یابد. در صورتی که هیچ نقصی وجود نداشته باشد، اورلود به حالت نرمال و اولیه خود برمی‌گردد و در این حالت کمپرسور کار خود را از سر خواهد گرفت در نتیجه یخچال اتومات می‌کند. برای این که دمای کمپرسور پایین آمده و خنک شود، می‌توانید به آن زمان داده و منتظر بمانید تا کمپرسور سرد شود. همچنین با استفاده از یک حوله سرد و نمدار می‌توانید کمپرسور را خنک کنید.

البته اگر از این راه برای پایین آوردن دمای کمپرسور استفاده کنید باید دقت بسیار زیادی داشته باشید و جناب احتیاط و ایمنی را کاملا رعایت کنید. اگر پس از سرد شدن کمپرسور نیز اورلود به حالت عادی خود بازنگردد. کمپرسور مجدد راه‌اندازی نخواهد شد و همچنان خاموش است و این امر حاکی از بروز نقص و عیب در یخچال است که می‌تواتند به هر دلیل و در هر بخش از آن روی داده باشد.

چرا اورلود یخچال خراب میشود

بررسی اورلود یخچال

چنانچه به جواب اورلود یخچال چیست، رسیده‌اید، اکنون زمان آن رسیده که با نحوه تست و بررسی آن نیز آشنا شوید. برای چک کردن و تست اورلود یخچال و فریزر می‌توانید مولتی متر استفاده کنید و به راحتی از سالم بودن یا نبودن آن اطمینان حاصل کنید. برای تست اورلود مراحل زیر را به ترتیب رعایت کنید:

  1. در اولین قدم به منظور تست اورلود باید یخچال خاموش شود. برای این کار دو شاخه یخچال را از پریز کشیده و با خیال راحت کار خود را ادامه دهید.
  2.  اورلود به کار رفته در یخچال از نوع حرارتی است. این اورلود حرارتی در مجاورت رله PTC با پایه موتور یا همان کمپرسور جای گرفته است. در این مرحله لازم به جدا سازی رله از کمپرسور است، سپس اورلود آن را بیرون آورید.
  3. در قدم سوم باید سیم‌های اورلود که دو عدد هستند را از پایه‌های آن جدا کرده و بعد از آن مولتی متر را کنار آن قرار داده و در حالت تست اتصال یا تست دیود تنظیم کنید.
  4. کاری که در مرحله چهارم انجام می‌دهید این است که سیم‌های مولتی متر را به یک پایه اورلود حرارتی و یک پایه اورلود کمپرسور متصل کنید.
در پایان این مراحل شما به نتیجه خواهید رسید. نتایجی که شما از تست اورلود به دست می‌آورید تنها دو حالت دارند و در ادامه هر یک را بررسی می‌کنیم:
  1. چنانچه مولتی متر اتصال را نشان دهد یعنی اورلود بی‌نقص بوده و کاملا سالم است. بنابراین کارکرد درستی داشته و نیازی به تعویض نخواهد داشت.
  2. تنیجه دومی که ممکن است به دست آورید این است که اورلود اتصال نداشته و مولتی متر هیچگونه اتصالی را نشان نخواهد داد. اگر با این صحنه مواجه شدید، بهتر است که مدت 5 دقیقه تا 10 دقیقه صبر کرده و دوباره اورلود را با دقت بیشتری تست نمایید. اگر همچنان مولتی متر عدم اتصال را نشان می‌داد، نتیجه این است که ارتباط و اتصال داخلی آن قطع خواهد بود. بنابراین در این شرایط لازم است که اورلود معیوب را با اورلود جدید تعویض کنید.
اورلود یخچال چیست

انواع اورلود کدام‌اند؟

اورلودهایی که در لوازم و محصولات خانگی الکترونیکی استفاده می‌شوند بر دو نوع حرارتی و مغناطیسی هستند. ساختار اورلود حرارتی مشابه ساختار بی‌متال است و به شکل سری در مدار دستگاه بسته خواهد شد. اورلود حرارتی در صورت افزایش حرارت، بودن توجه به دلیل آن، مستقیما جریان برق را قطع خواهد کرد. اورلود حرارتی قطعی جریان برق را تا برقراری شرایط عادی و نرمال کنترل می‌کند و بعد از برگشت شرایط به حالت عادی راه عبور جریان برق را باز کرده و به کمپرسور اجازه فعالیت می‌دهد. اورلود مغناطیسی با افزایش شدت میدان مغناطیسی برای کارکرد مکانیکی قطع مدار باعث قطع شدن مدار خواهد شد.

دلیل خرابی اورلود یخچال

جمع‌بندی

اورلود یخچال چیست؟ به طور کلی می‌توان از اورلود یخچال به عنوان یک محافظ  که وظیفه نگهبانی از کمپرسور را بر عهده دارد، یاد کرد. اورلود با محافظت از یخچال در برابر خطراتی پیش‌بینی نشده باعث افزایش طول عمر آن و پیشگیری از خراب شدن کمپرسور خواهد شد. اولود یخچال یک فیوز حرارتی است که به صورت قطعه‌ای کوچک روی کمپرسور قرار می‌گیرد. اورلود حرارتی در زمانی که ولتاژ و برق ورودی به سیستم افزایش یابد، راه عبور آن را مسدود کرده و به این طریق از کمپرسور محافظت خواهد کرد. از آنجا که وظیفه اورلود بسیار مهم است، پس سعی کنید از آن مراقبت کرده و در صورتی که کوچکترین نقصی مشاهده کردید، با تست آن از بروز مشکلات جدی‌تر و بزرگتر که هزینه‌های بیشتری نیز دارند، پیشگیری کنید.

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

راهنمای خرید یخچال
راهنمای خرید یخچال

یخچال ها عضو جدایی ناپذیر منازل هستند. امروزه یخچال ها بسیار متنوع هستند و می توانند اغلب نیازهای شما را از دسترسی به یک لیوان آب سرد گرفته تا سرد کردن انواع مواد غذایی تامین کنند. یخچال ها از جمله وسایلی هستند که باید سال...

انتخاب بهترین برند یخچال برای خانه تان
انتخاب بهترین برند یخچال برای خانه تان

انتخاب بهترین برند یخچال: یخچال وسیله ای حیاتی و مهم در خانه بوده و انتخاب بهترین برند آن نیز یکی از بزرگ ترین معضلات هر خانواده ای محسوب می شود. به خصوص اگر اولین بار است که اقدام به خرید این محصول می کنید. یخچال،...

تفاوت بین یخچال های دوقلو و تک قلو و مزایا و معایب هر نوع
تفاوت بین یخچال های دوقلو و تک قلو و مزایا و معایب هر نوع

تفاوت بین یخچال های دوقلو و تک قلو:  تفاوت اصلی بین یخچال دوقلو و یخچال تک قلو در طراحی و ترتیب قرارگیری قسمت ‌های یخچال و فریزر است. در یخچال دوقلو، قسمت یخچال و فریزر در کنار یکدیگر قرار گرفته ‌اند؛ ولی در یخچال تک...

آشنایی با کد خطا یا ارور یخچال زیمنس
آشنایی با کد خطا یا ارور یخچال زیمنس

اهمیت وجود یخچال در هر خانه‌ای و استفاده از آن بر همگان آشکار بوده و همگی به این مسئله واقف هستید که بدون یخچال عملا نگهداری مواد غذایی ممکن نخواهد بود. بدون بهره‌گیری از یخچال مواد غذایی که خریداری می‌کنیم به سرعت کیفیت خود را...

آشنایی با کد خطا یا ارور یخچال مابه
آشنایی با کد خطا یا ارور یخچال مابه

تنها منبعی که می‌توان برای حفظ و نگهداری مواد غذایی سالم و تازه از آن بهره برد، یخچال و فریزر است. یخچال‌ها قابلیت این را دارند که حجم زیادی از مواد غذایی را برای ما ذخیره‌سازی کرده و آن را برای مدت زمان طولانی، تازه...

راهنمای صرفه جویی در انرژی یخچال
راهنمای صرفه جویی در انرژی یخچال

یخچال وسیله‌ای است که به صورت عمومی در همه خانه‌ها استفاده می‌شود و بعضا در برخی خانه‌ها از دو یخچال نیز بهره می‌گیرند. بهتر است بدانید که بیشترین برق مصرفی در خانه، توسط یخچال خرج می‌شود. آیا اطلاع داشتید که بخش اعظمی از فیش ماهانه...

بررسی علت ارور و کد خطای یخچال بوش
بررسی علت ارور و کد خطای یخچال بوش

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، نحوه طراحی یخچال‌ها نیز پیشرفت بسیار زیادی داشته و یخچال‌هایی بسیار باکیفیت که از تکنولوژی‌های گسترده برخوردار هستند، تولید شده‌اند. یخچال‌ها نوعی دستگاه الکترومکانیکی هستند و به صورت مجموعه‌ای از قطعات مکانیکی و قطعات الکتریکی در کنار هم برای ایجاد سرمایشی...

بانه ویترینفروشگاه بانه ویترین جستجو دسته‌بندی محصولات کارشناسان فروش